Új műholdas megfigyelőrendszer kiépítésére kötött szerződést az Európai Űrügynökség (ESA), hogy valós időben, az űrből tudjon nyomon követni minden egyes légijáratot, felszállástól landolásig. A rendszer létrehozását a Malaysia Airlines 370-es járatának (MH370) katasztrófájával indokolták.
Az ESA és a Spire Global között született megállapodás olyan komplex műholdas megfigyelés kialakításáról szól, aminek segítségével szemmel lehet majd tartani minden üzemben lévő repülőgép mozgását. A szerződésről közzétett beszámoló szerint a rendszer neve Eurialo lesz, és azért vállalják a megépítését, hogy megakadályozzák az MH370 eltűnéséhez hasonló események bekövetkezését.
Mint ismert, a Malaysia Airlines Boeing 777-200-asa 227 utassal és 12 fős személyzettel zuhant le, alig egy órával a pekingi felszállás után, 2014 március 8-án, de a roncs egésze és a tragédia pontos oka azóta sincs meg. Csak 2015-16-ban partra sodródott elemekből tudták minden kétséget kizáróan bebizonyítani, hogy a gép katasztrófát szenvedett.
Az ESA célja az, hogy egy átfogó műholdas megoldás szülessen a hasonló esetek elkerülésére, és többé egyetlen repülőgépnek se vesszen nyoma a glóbuszon. A projektre szerződtetett Spire Global azzal tud hozzájárulni a sikerhez, hogy már jelenleg is űralapú elemzési és adatszolgáltatásokat nyújt, így egy Eurialo méretű polgári légiközlekedés-felügyeleti rendszer tervezése és tesztelése szempontjából a lehető legideálisabb partner.
A repülések globális, valós idejű megfigyelésére kiterjedt műhold-konstellációt fognak bevetni – jelentősen javítva ezzel a repülőgépek nyomon követhetőségét, tényleg bárhol a világon. Az Eurialo rádiófrekvenciás jelek geolokációjával fogja meghatározni a repülőgépek helyzetét. A rendszer pedig összhangban lesz „az európai légiforgalmi szolgáltatási főtervvel, ami leírja, hogy a biztonságos, fenntartható és hatékony légi közlekedést támogató, rugalmas, űralapú infrastruktúrára van szükség” – írja közleményben az ESA. Úgy vélik, a légi járművek globális navigációs műholdrendszeren keresztül történő önjelentésére támaszkodó megoldás nagy mértékben fog hozzájárulni a légi közlekedés biztonságosabbá tételéhez.
Az Eurialo várhatóan az eddigi legfejlettebb polgári repülőgép-felügyeleti rendszer lesz, ami lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy valós időben kövessék a repülőgépeket a felszállástól a leszállásig, így többé nem fordulhat elő, hogy emberek százai nyom nélkül tűnnek el, de hatékonyabbá teheti a légiforgalom kezelését, irányítását is.
A projektet főként a Német Űrügynökség, a DLR finanszírozza, így a Spire Global a projekt munkálatainak megkezdéséhez egy müncheni iroda megnyitását tervezi.
„Az űralapú repülőgép-követés és geolokáció a légiforgalom-irányítás jövője: globális szinten biztosítja majd a biztonságos és fenntartható légi közlekedést - vélekedett Peter Platzer, a Spire Global vezérigazgatója. Megtiszteltetés számunkra, hogy az ESA minket választott ki ennek a világelső légiközlekedés-felügyeleti rendszerdemonstrátornak a fejlesztésére, ezzel kihasználja az űrben üzemeltetett műholdakat és a rádiófrekvenciás technológia terén szerzett szakértelmünket.”
Gábor János
Főoldali kép: ESA
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.