2020 februárjában az ipari termelés volumene 4,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munka-és szökőnaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 1,7 százalékkal emelkedett. A koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági folyamatok hatása ebben az időszakban még nem jelentkezett – olvasható a KSH jelentésében.
Az ipari export volumene 6,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítés 39 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 6,0, a 15 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 13,5 százalékkal emelkedett.
Az ipar belföldi értékesítése 0,5 százalékkal mérséklődött, ezen belül a feldolgozóiparé 0,3 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest.
Az iparon belül a döntő súlyt (95 százalék) képviselő feldolgozóipar termelése 4,3 százalékkal nőtt, míg a csekély súlyú bányászaté 17,2 százalékkal visszaesett. Az energiaipar kibocsátása (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 3,8 százalékkal emelkedett.
A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 32 százalékát képviselő járműgyártásban lassult a növekedés üteme: a kibocsátás februárban 5,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi termelési szintet. A közúti gépjármű gyártásának volumene 5,9, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 4,5 százalékkal emelkedett.
A feldolgozóipari termelés 12 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 14,6 százalékkal emelkedett. A jelentős súlyú elektronikus fogyasztási cikk gyártása 25 százalékkal bővült.
A feldolgozóipari termelésből több mint 10 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 10,6 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva, mindkét értékesítési irányban növekedést mért a statisztikai hivatal. Mindegyik alágazatban emelkedett a kibocsátás. A legnagyobb súlyt (27 százalék) képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 6,9, a második legjelentősebb takarmány gyártása 3,8 százalékkal bővült.
A közepes súlyú alágak közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 0,4, a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 7,7 százalékkal csökkent az egy évvel ezelőttihez viszonyítva.
Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 23 százalékkal a kisebb súlyú villamos berendezés gyártása bővült, a külpiaci eladások kedvező alakulásának köszönhetően.
Folytatódott a csökkenő tendencia a legkisebb súlyú textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártásában. A kibocsátás februárban 5,3 százalékkal mérséklődött, a szakágazatok többségében visszaesést mért a KSH.
Hasonlóan az előző hónaphoz, a legnagyobb mértékben, 9,6 százalékkal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás maradt el az egy évvel korábbitól, elsősorban az export csökkenése miatt, a hazai eladások nőttek.
Az ipari termelés csak Közép-Dunántúlon (0,9 százalékkal) és Budapesten (4,0 százalékkal) csökkent. A többi régióban 1,6 és 14,5 százalék közötti volt a volumennövekedés, a legnagyobb mértékű Pest régióban.
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 6,5 százalékkal nagyobb volt a 2019. februárinál. Az új belföldi rendelések 4,7, az új exportrendelések 6,8 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány február végén 3,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. (KSH)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.