Magyar-német technológiai és innovációs együttműködés: új szintek jöhetnek

2019. 01. 11., 15:31

Magasabb szintre kell emelni a már most is jól működő magyar-német gazdasági, technológiai és innovációs együttműködést – hangsúlyozta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter csütörtökön Berlinben a német szövetségi kormány közlekedési és digitális infrastruktúráért felelős miniszterével, Andreas Scheuerrel folytatott megbeszélése után.

Palkovics László a közmédiának adott nyilatkozatában felidézte, hogy az együttműködés magasabb szintre emeléséről Orbán Viktor kormányfő és Angela Merkel német kancellár állapodott meg tavaly nyáron Berlinben tartott találkozójukon.

A miniszter elmondta: német kollégájával azokat a területeket tekintették át, amelyeken az ipari kapcsolatai és a technológiai, gazdasági és társadalmi kihívások miatt mindkét ország az együttműködés fejlesztését kívánja. Ezek közé tartozik az elektromobilitás és az autonóm, vezető nélküli járműipari technológiák területe, amelyen Magyarország „kifejezetten jól pozícionálta magát”.

Hozzátette: tárgyaltak az önvezető autók tesztelésére alkalmas zalaegerszegi járműipari tesztpályáról is, és meghívta Andreas Scheuert a létesítmény meglátogatására, erre márciusban kerülhet sor.

Az együttműködés nemcsak a pálya és a jármű kapcsolata köré szerveződik, hiszen az önvezető autók kommunikálnak egymással – húzta alá Palkovics László. Kifejtette: a német miniszterrel tárgyaltak az ötödik generációs mobil távközlési hálózat (5G) és a digitális megoldások területéről is, és érintették a közlekedéssel kapcsolatos energetikai megoldások, köztük az útba beépíthető induktív töltési technológia ügyét is.

Kiemelt kérdés volt az innováció is – ismertette Palkovics László, aláhúzva, hogy a magyar és a német kutatóintézetek, egyetemek közötti kapcsolatok száma ugyan magas, de a kapcsolatok intenzitása elmarad a vállalatok közötti együttműködés intenzitásától, és ezen mindkét fél változtatni kíván.

Tárgyaltak a következő, 2021–27-es európai uniós költségvetési keretről is, amelynek „egyik nyertese mindenképpen az innováció és a kutatás lesz, és szeretnénk azt, ha a magyar és a német egyetemek együtt lényegesen jobban tudnának szerepelni”, mint a végéhez közeledő jelenlegi hétéves költségvetési időszakban – mondta a miniszter. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS