A kézi aláírás, amely évszázadokon keresztül megkerülhetetlen volt az üzleti életben, az elmúlt években erős kihívóra talált: a gyorsabb, hatékonyabb és biztonságosabb megoldást kínáló elektronikus aláírásra.
A kézi aláírás egyedi és nehezen hamisítható – ez tette az egyik legfontosabb azonosítási és hitelesítési módszerré. Ráadásul nem csupán a dokumentumok hitelességét biztosításában játszott szerepet, de az aláírás személyes aktusa és a szerződéskötés szertartásos jellege sokak számára a hivatalos ügyek komolyságát is szimbolizálta. A kézi aláírással – és általában a papír alapú dokumentumok használatával – kapcsolatban ugyanakkor már a kezdetektől fogva felmerültek nehézségek:
– A hamisítás lehetősége, a fizikai dokumentumok elvesztése vagy megsemmisülése, a távoli tranzakciók lebonyolításának nehézségei mind hozzájárultak ahhoz, hogy a modern világban egyre inkább a digitális megoldások kerüljenek előtérbe.
– A kézi aláírást általában az egyedi íráskép alapján azonosítják. A hitelesítés esetenként az aláírások alapos vizsgálatát teszi szükségessé, ami – különösen, ha szakértőhöz kell fordulni – időigényes és költséges lehet.
– A kézi aláírás hitelességét gyakran tanúknak vagy közjegyzőnek kell igazolnia, ami nem feltétlenül teszi gördülékenyebbé az ügyleteket.
– A papíralapú dokumentumok tárolása és kezelése – az aláírások jellegétől függetlenül – felettébb nehézkes, különösen nagy mennyiségű dokumentum esetén.
– Az üzleti tranzakciók gyakran nemzetközi szinten zajlanak, az időzónák és földrajzi távolságok elektronikus aláírások használatával jóval egyszerűbben és gyorsabban áthidalhatók.
Az elektronikus aláírás egy digitális formában rögzített jelzés vagy kód, amely azonosítja és hitelesíti az aláíró személyét. Az elektronikus aláírások különböző formákban jelenhetnek meg, két alapvető típusuk a digitális és a biometrikus aláírás. Ezek a technológiák eltérő módon működnek, de közös bennük, hogy olyan hitelesítési mechanizmusokat alkalmaznak, amelyek garantálhatják az aláírás valódiságát és az aláíró azonosítását és a dokumentumok sértetlenségét az aláírás után – magyarázza Kovács Árpád, az alaírom.hu-t működtető InfoScope Kft. ügyvezetője.
A biometrikus elektronikus aláírás a papíron, tollal történő aláírás helyettesítésére szolgál, tulajdonképpen a kézi aláírás digitálizált formája. Biztonságosan alkalmazható a hagyományos aláírás helyett akár az üzleti, pénzügyi, jogi, hr, adminisztráció, egészségügy, logisztika és sok más tevékenység során. Amikor egy számítógéphez kötött aláíró padon, tableten vagy mobilon megtörténik a kézi aláírás, akkor ennek a képe a dokumentumra kerül, a rendszer pedig – ahogyan az InfoScope Kft. mySigno/SignPad alkalmazása is teszi – titkosítva eltárolja a kézi aláíráshoz tartozó biometrikus adatokat. Sok más megoldás csak képet rögzít, nem figyel a biztonsági követelményekre, így nem garantált az aláírás máshol való felhasználhatóságának tiltása vagy az aláírt dokumentum cseréje, az aláíró azonosíthatósága – hívja fel a figyelmet a nem tanúsított rendszerek használata során felmerülő kockázatokra Kovács Árpád.
Az Európai Unió elektronikus aláíráshoz kötődő eIDAs rendelete a fokozott biztonságú elektronikus aláírás kapcsán az alábbi követelményeket határozza meg: „Az aláírás
a) kizárólag az aláíróhoz köthető;
b) alkalmas az aláíró azonosítására;
c) olyan, elektronikus aláírás létrehozásához használt adatok felhasználásával hozzák létre, amelyeket az aláíró nagy megbízhatósággal kizárólag saját maga használhat;
d) olyan módon kapcsolódik azokhoz az adatokhoz, amelyeket aláírtak vele, hogy az adatok minden későbbi változása nyomon követhető.”
Az Infoscope mySigno terméke és az erre épülő alairom.hu / CollectSign szolgáltatása független akkreditált tanúsító cég (Veritan Kft.) által elismerten teljesíti ezeket a követelményeket, biztosítva az aláírás hitelességét.
Az alkalmazott technológiai elemek együttesen olyan egyedi biometrikus mintát alkotnak, amely jóval több információt tartalmaznak, mint egy hagyományos, papíron megjelenő aláírási kép, így természetesen nehezebb hamisítani, ami magasabb szintű információbiztonságot jelent egy sima aláírás képnél – de az előnyök sora még hosszan folytatható. Az elektronikus aláírások nem igénylik azt sem, hogy a felek azonos helyen tartózkodjanak. Ez különösen előnyös a globális üzleti környezetben, ahol a résztvevők gyakran különböző helyszíneken – akár egymástól sok ezer kilométerre – tartózkodnak. Az elektronikus aláírások lehetővé teszik az aláírás időpontjának, helyének és az aláíró személyének nyomon követését, ami szintén fokozza a tranzakciók átláthatóságát és biztonságát. Hosszabb távon az elektronikus aláírások költséghatékonyabbak, hiszen nincs szükség papírra, nyomtatásra és fizikai szállításra, az elektronikus dokumentumok kezelése és tárolása pedig egyszerűbb és olcsóbb lehet.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.