ITM: jövőre megduplázódhat a fiatal magyar kutatók ösztöndíja

2021. 06. 08., 18:45

A jelenleginél kétszer nagyobb támogatást kaphatnak a fiatal kutatók 2022-től az Innovációs és Technológiai Minisztérium kezdeményezésére a Bolyai János kutatási ösztöndíj emelésével.

Az ITM 2022-es költségvetéshez benyújtott módosító indítványa alapján felmenő rendszerben a mai érték kétszeresére, 250 ezer forintra emelkedhet a Bolyai János kutatási ösztöndíj havi összege. Az Országgyűlés egyetértésével a kormány újabb lépést tehet a tudományos kutatói kiválóság támogatása, a hazai innovációs teljesítmény növelése érdekében – közölte a tárca kedden az MTI-vel.

„A Bolyai János kutatási ösztöndíj javasolt megemelése hatékonyabban ösztönözheti a 45 év alatti magyar kutatók önálló kutatás-fejlesztési tevékenységét, elősegítheti a legkiválóbbak Magyarországon tartását” -- idézi a közlemény Bódis Józsefet, az ITM felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkárát.

A Bolyai János kutatási ösztöndíj 1998 óta ítélhető oda egyebek mellett tudományos munka megírására, kutatási témában létrehozott alkotás elkészítésére, további tudományos cím elnyerésére való felkészülés elősegítésére. A támogatást kezdetben a 40 év alatti, 2002 óta a 45 év alatti kutatók kaphatták meg pályázati alapon. Az ösztöndíj megalapítása óta több mint háromezer fiatal kiválóság munkáját, előrelépését, szakmai elképzeléseinek megvalósítását segítette.

„A kormány minden rendelkezésre álló eszközzel és módon a magyar kutatás-fejlesztés, innováció erősítésére törekszik, mert ez a gazdaság eredményes újraindításának, fenntartható növekedésének kulcsa. 2019-ben több mint 58 ezer kutató dolgozott Magyarországon, ezzel a létszámuk jelentős növelésének 2020-ra kitűzött stratégiai célja már tavalyelőtt teljesült. A kormány a járványhelyzetben összesen közel 30 milliárd forinttal segítette a magasan képzett szakemberek munkahelyeinek megőrzését. A nemzetközi kitekintésben is egyedülálló célzott bértámogatási programnak köszönhetően mintegy 1500 cég tarthatta meg többek között kutatóit, fejlesztőmérnökeit és informatikusait a vírusválság idején” – hangsúlyozta a közleményben Bódis József. (MTI)

(Fotó: /PixabayKonstantin Kolosov)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-10 10:10:10
A munkaviszony többféleképpen szűnhet meg. Lehet munkáltatói vagy munkavállalói felmondás, de a felek közös megegyezéssel is dönthetnek a munkakapcsolat végéről. Olyan is lehetséges, hogy felmondás közös megegyezéssel? Vagy itt már valami nem stimmel? – teszi fel (és válaszolja meg) a kérdést dr. Kocsis Ildikó ügyvéd, vitarendezési szakjogász.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS