Ipari termelés: közel 6 százalékos növekedés februárban

2019. 04. 12., 09:36

2019 februárjában az ipari termelés volumene 5,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

Februárban az ipari export volumene 7,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítés 38 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 12,5, a 14 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé pedig 12,2 százalékkal nőtt.

Az ipar belföldi értékesítése 3,8, ezen belül a feldolgozóiparé 7,6 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos havinál.

Az iparon belül a döntő súlyt (95 százalék) képviselő feldolgozóipar termelése 6,5, a csekély súlyú bányászaté 60 százalékkal emelkedett. Az energiaipar kibocsátása (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 5,2 százalékkal csökkent, nagyrészt az előző évinél enyhébb idő hatására (az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint a 2019. februári átlagos középhőmérséklet 3,8 fokkal magasabb volt a 2018. februárinál).

A feldolgozóipari termelés 31 százalékát képviselő járműgyártás kibocsátása 10,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A közútigépjármű-gyártás volumene 15,1, míg a közútijármű-alkatrész gyártásáé 4,0 százalékkal emelkedett.

A feldolgozóipari termelés 11 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 11,4 százalékkal nőtt. A két legjelentősebb alágazat közül a híradástechnikai berendezés gyártása 17,3, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 24 százalékkal bővült.

A feldolgozóipari termelésből közel 10 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 5,4 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

Az ipari termelés minden régióban nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A legnagyobb mértékben, 10,7 százalékkal Budapest régióban emelkedett a volumen, a többiben 0,7 és 10,6 százalék között növekedett.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 5,5 százalékkal nagyobb volt a 2018. februárinál. Az új belföldi rendelések 6,4, az új exportrendelések 5,4 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány február végén 8,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. (KSH)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-18 21:10:59
A Budapesti Corvinus Egyetem közös kutatást indít az OPTEN-nel és a Grémium az Utódlásért Egyesülettel a hazai családi és nem családi tulajdonban lévő magánvállalatok professzionalizációjának feltérképezésére.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS