A szigetországban nem csak kitalálták, hanem egy egész település bevonásával bizonyították be, hogy ténylegesen el lehet szakadni a fosszilis energiahordozóktól. Akárkitől kellett is importálni eddig.
A cornwalli Stithiansban megtörtént az első lakóházbekötés abba a környezeti hálózatba, amelyről bármelyik helyi család üzemeltetheti a földhőszivattyúját – számolt be a The Engineer. Ez ahhoz hasonló megoldás, ahogy a világon a legtöbben földgázt csatornázunk be a házaink kazánjai felé, csak éppen a britek megoldása teljesen és száz százalékban fenntartható. A „Heat The Streets” projektet a Kensa Utilities vezeti, és részben az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) finanszírozásában valósul meg.
Minden egyes érintett otthon a szén-dioxid-intenzív olaj- vagy PB-gázfűtést lecseréli saját, alacsony szén-dioxid-kibocsátású Kensa földhőszivattyúra, ami egész évben az ingatlan fűtésének és melegvíz-ellátásának 100 százalékát biztosítja. A lakástulajdonosok a meglévő gázcsatlakozási díjhoz hasonlóan havi állandó díjat fizetnek a hőhálózathoz való hozzáférésért.
A Collins Parcban, Stithiansban található, hálózatba kapcsolt hőszivattyúként is ismert földi hőszivattyú-hálózat 42 fúratból fog állni és mindegyiket átlagosan 106 méter mélyre vezetik le. Ez lehetővé teszi a háztulajdonosok számára, hogy a földhő hasznosításával melegen tartsák otthonaikat és csökkentsék a szén-dioxid-kibocsátást. Az infrastruktúra a meglévő gázhálózathoz hasonló módon biztosítja a fűtést, és úgy tervezték, hogy a jövőbeni csatlakozásokra is alkalmas legyen, így azok a háztartások, amelyek még nem álltak készen a fűtési rendszerük megváltoztatására, később is rá tudjanak kapcsolódni.
A hagyományos távfűtéssel ellentétben nincs szükség központi erőműre, nincs hőveszteség a hálózaton, és az ügyfelek továbbra is tetszés szerint válthatnak energiaszolgáltatót, ami elősegíti az energiafüggetlenséget.
A fűtés az Egyesült Királyság szén-dioxid-kibocsátásának mintegy 30 százalékáért felelős, és az Éghajlatváltozási Bizottság becslései szerint a 2050-ben itt lévő épületek 80 százaléka már megépült. Mivel a földhőszivattyúk elektromos meghajtású, nem égetéses berendezések, így nem is okoznak helyi emissziót, a Kensa szerint mintegy 70 százalékkal csökkentik az egyes otthonok fűtésével járó szén-dioxid-kibocsátást.
„Fantasztikus, hogy az első hőszivattyú már üzemel ebben a mérföldkőnek számító projektben, ami az Egyesült Királyság fűtésből származó szén-dioxid-mentesítésének alapját adja. Modellünk a gázhálózatot utánozza, földbe fektetett csővel, a fogyasztók által fizetett átalánydíjjal és egy kis fehér dobozzal a házban – mondta Wouter Thijssen, a Kensa Utilities ügyvezető igazgatója. – Ahogy Burton Upon Trent volt az első város az Egyesült Királyságban, amely 1968-ban áttért a földgázra (ez akkoriban olcsóbb, jobb és tisztább üzemanyag volt, mint a városi gáz), úgy hisszük, hogy Stithians az első város az Egyesült Királyságban, amely áttért ennek a 21. századi megfelelőjére: a hálózatba kapcsolt hőszivattyúra. A lakosok olyan hálózathoz jutnak hozzá, amely 100 éven át olcsóbb és tisztább hőt biztosít.”
A Kensa úgy véli, hogy ennek az infrastruktúrának az utcánkénti kiépítése a leghatékonyabb módja annak, hogy az ország a legalacsonyabb teljes rendszerköltség mellett csökkentse a fűtéssel kapcsolatos szén-dioxid-kibocsátást. A vállalat szerint a hatékony területrendezés és a hőhálózatokra vonatkozó törvényes jogok megadása kulcsfontosságú lesz ahhoz, hogy a Heat The Streetshez hasonló projektek könnyen megismételhetők legyenek az ország bármely területén. Ehhez az ún. „zónahatárolás” stratégiáját alkalmazzák, ami célzott, területalapú megközelítés az Egyesült Királyság fűtési rendszereinek szén-dioxid-mentesítésére. A terv különböző zónákra osztja fel a szigetországot olyan tényezők alapján, mint a hőigény, a megújuló energiaforrásokban rejlő lehetőség és az infrastruktúra, így a kormányzat prioritásokat állíthat fel és racionalizálhatja az alacsony szén-dioxid-kibocsátású fűtési megoldások bevezetését.
A brit állam víz-, gáz-, villamosenergia-, hírközlési és energiaipar törvényben biztosított joggal rendelkezik a magánterületeken futó csövek, vezetékek, kábelek és egyéb szolgáltatási infrastruktúrák kialakítására. A Kensa szerint a hőhálózatokra vonatkozó törvényes jogok megadása jogi keretet biztosít a hálózatok fejlesztéséhez, és biztosítja stabilitásukat, csökkenti a költségeket és felgyorsítja a kiépítést.
Gábor János
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.