AI megoldás segítheti a vállalatokat dekarbonizációs céljaik megvalósításában

2023. 03. 21., 16:13

Egyre ambiciózusabb szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési célokat fogalmaznak meg a vállalatok. Azonban ahhoz, hogy érdemi lépéseket tegyenek a nettó zéró kibocsátás felé, precíz adatszolgáltatásra van szükségük: a mesterséges intelligencián alapuló megoldások már erre is megoldást nyújthatnak.

Egyre nagyobb a nagyvállalatokra nehezedő nyomás a befektetők, a szabályozók, a fogyasztók és a belső érdekeltek részéről, hogy ambiciózus fenntarthatósági célokat tűzzenek ki, és jelentősen csökkentsék szén-dioxid-kibocsátásukat. A Deloitte felmérésében a megkérdezett felsővezetők 75 százaléka mondta azt, hogy szervezetük az elmúlt évben növelte fenntarthatósági beruházásait. A stratégiáról cselekvésre való áttérés azonban nem könnyű, amit a kutatás is alátámaszt. A szervezetek több mint egyharmada nem tudta maradéktalanul végrehajtani a fenntarthatósági vállalásait.

Az egyik legfőbb nehézség, amivel a vállalatok szembesülnek, az a nettó zéró célok megvalósításához szükséges adatmennyiség. A szén-dioxid-kibocsátás mérséklésének egyik alapfeltétele, hogy a cégek közel valós idejű adatokkal rendelkezzenek értékláncuk és tevékenységeik teljesítményéről, különösen azon folyamatok esetében, melyek kritikusak az üvegházhatású gázok visszaszorítása szempontjából.

„Kihívást jelenthet a célnak megfelelő technológiák kiválasztása és bevezetése, amelyek támogatni tudják a dekarbonizáció felé tett konkrét lépéseket. Az AI megoldások pedig már elérhetőek ezen a területen is. A Deloitte saját fejlesztésű GreenLight Solution dekarbonizációs szoftvere például egy olyan SaaS-alapú felhőmegoldás, amely mesterséges intelligencia segítségével elemzi az adatokat, ezáltal segíti a folyamatokat a stratégai tervezéstől a megvalósításon át a visszakövetésig” – mondta Szücs Réka, a Deloitte Magyarország Fenntarthatósági és Klímaváltozási tanácsadó csapatának vezetője.

A platform fejlett adatautomatizálási és -átalakítási képességgel rendelkezik, és a technológiai vállalatok ökoszisztémáját kihasználva könnyen integrálható a meglévő vállalati rendszerbe. Képes felmérni a fenntarthatósági beruházások potenciális pénzügyi hatásait, és hozzáférést biztosít 70 ország 16 000 globális hitel- és ösztönzőközpontjának forrásaihoz. Az algoritmus segít a szervezeteknek, hogy meghatározzák a projektek optimális sorrendjét a dekarbonizáció érdekében úgy, hogy közben az üzleti célokat is szem előtt tartják.

„A GreenLight Solution segítségével a vezetők világos képet kaphatnak a nettó zéró céljaik eléréséhez vezető útjuk aktuális helyzetéről, betekintést nyerhetnek a befektetési döntések meghozatalához szükséges információkba, így végül valódi előrelépést tehetnek fenntarthatósági céljaik megvalósítása felé” – tette hozzá a szakértő.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-19 10:10:00
A munkaviszony általában határozatlan időre jön létre. A munkáltató és a munkavállaló érdeke azonban azt is diktálhatja, hogy határozott idejű munkaszerződést kössenek. Mi a teendő, ha a munkavállalóra az eredetileg tervezettnél hosszabb ideig van szükség? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
2024-03-18 21:10:59
A Budapesti Corvinus Egyetem közös kutatást indít az OPTEN-nel és a Grémium az Utódlásért Egyesülettel a hazai családi és nem családi tulajdonban lévő magánvállalatok professzionalizációjának feltérképezésére.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS