Ha „ráadják” az emberre a robotot, olyan képességeket szerezhet, amelyek alkalmassá teszik különleges feladatok ellátására.
A legegyszerűbb esetben a speciális öltözékek mesterséges intelligencia segítségével növelik az emberek fizikai erejét. Az ilyen exoskeletonok fejlesztése először katonai igények szerint kezdődött, de mára a munka átterjedt a civil felhasználási területre is – írja a Computerworld.
A German Bionic most jelentette be a Cray X nevű exoskeletonját, amelyet rengeteg funkcióval láttak el. Többek között asszisztált járást, vízállóságot és frissített energiagazdálkodási rendszert tartalmaz. Az exoskeleton nem csak energiát ad a felhasználóknak, de agya is van.
A German Bionic egy ideje már ellátja háttámasszal a nehéz tárgyakat emelőket. A BMW és az Ikea alkalmazottai már viselték a Cray X korábbi verzióit, de az új változat a járást is elsajátította, két testtájat támogat, továbbá 66 kiló emelőerőt ad hozzá az sajátjához.
„A Cray X úgy működik, hogy finoman előre tolja a lábakat, amikor terheket kell mozgatni. Így segít csökkenteni a korai kimerülést és megőrizni a dolgozók energiaszintjét, akik emeléssel és járással járó feladatokat is végeznek” – közölte a vállalat.
(A fotó illusztráció)
A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.
Lezárultak a Paks II. Atomerőmű résfalazási munkálatai. A terület előkészítése folytatódik, jelenleg a talajszilárdítást végzik az építési területen.