A pandémia újabb löketet adhat az ipar 4.0-nak

2020. 07. 20., 18:15

A koronavírus-járvány okozta felfokozott digitalizációs igény újabb löketet adhat az ipar 4.0-nak, ehhez azonban elengedhetetlen a megfelelő technológiai partnerek egymásra találása. Ebben nyújt segítséget az Enterprise Europe Network hálózat, amely a partnerkereséstől az együttműködési megállapodás megkötéséig segíti a hazai kkv-kat a hazai és a nemzetközi piacokon is. A komplex digitális transzformációt nyújtó Datatronic ennek köszönhetően féléves távon mintegy ötéves üzletfejlesztési projektet valósított meg.

Ahogy a mondás tartja „necessity is the mother of invention” – azaz a szükség találékonyságot szül, vagyis a technológiai fejlődést és az új megoldások széles körben elterjedését számos esetben a kényszer hajtotta az emberiség történetében. A koronavírus-járvány esetében ez mindennél jobban igaz, a digitalizált megoldások ugyanis nagymértékben hozzájárultak az otthoni munkavégzés és vírusbiztos termelés megvalósításához.

„Az ipar 4.0 alapja, hogy számítógép-vezérelt rendszerek irányítják és követik nyomon a fizikai folyamatokat, az eszközök pedig a folyamatosan gyűjtött és értékelt adatokat felhasználva kommunikálnak egymással és döntéseket hoznak. A vírusjárvány hatásaként világszerte a vállalatok ezrei győződhettek meg arról, hogy a folyamatok távoli eléréssel is végezhetők, irányíthatók, ezért a digitalizáció egyértelműen inspirálta a cégeket, és kitágult a piac. A digitalizációs igény fokozódásával együtt ugyanakkor az is látható, hogy a biztonság kérdésére kevésbé fordítanak figyelmet, és a jelenlegi környezetben a beruházásokkal, így az IT fejlesztésekkel is óvatosabbak a cégek, miközben a megfelelő technológiai partner kiválasztása is kihívást jelenthet” – mondta Juhász Márton, a Datatronic fejlesztési és értékesítési igazgatója.

„A környezet lehetőséget ad számunkra, hogy a hazai és a nemzetközi piacon is bővülni tudjunk. A terület komplexitása miatt azonban elengedhetetlen egy közreműködő szerv, ami összeköti a keresletet és a kínálatot, az igényeket és a megoldásokat kínáló cégeket – hazai és nemzetközi szinten is” – hangsúlyozta Juhász Márton. 

Partnerkereséstől a megállapodásig

Az üzleti partnerek egymásra találását, a cégek közötti kommunikációt és az új piacokra lépést is támogatják az Enterprise Europe Network (EEN) vállalkozásfejlesztési hálózat ingyenes üzletfejlesztési szolgáltatásai. Ennek részét képezik a partnerkereső adatbázis, illetve az online üzletember találkozók, amelyek az üzleti, technológiai, kutatás-fejlesztési és innovációs partnerkeresést segítik a járványidőszak alatt is az. Akár kereskedelmi, akár szakmai együttműködés kialakítása a cél, minél pontosabban meg kell határozni a cég saját profilját és igényeit, ugyanis ezek alapján találhatnak egymásra a vállalkozások az online üzleti térben. Emellett akár a konkurencia felmérésére is lehetőség van gyors és hatékony módon.

Nem elég azonban az egymásra találás, ugyanis a tapasztalatok alapján az első kapcsolatfelvételt követően még hosszú az út a tényleges üzleti megállapodásig. Ennek oka a hazai cégek esetében főként az, hogy nehezebben nyitnak az új, általuk nem teljesen átlátható technológiai megoldások felé, míg a nemzetközi cégek esetében a bizalom kiépítése vesz több időt igénybe.  Az EEN ezért komplex üzletfejlesztési folyamattal kíséri végig a partnerkeresést, aminek fontos része az az audit, amely segít felmérni a rendelkezésre álló belső kompetenciákat, illetve rámutat a fejlesztendő területekre, és arra is, hogy hol áll a cég a nemzetközi versenytársakhoz képest.

„A nemzetközi üzleti környezetben már ismert IMP3rove™ innovációs audit mindössze pár óra alatt megmutatta számunkra, hogy mik az erősségeink, ezek alapján hogyan tudjuk tisztítani az ügyfélportfóliónkat, és milyen új projektek felé érdemes fordulnunk. A továbbiakban a felmérés eredményeire épülő, a következő egy évre vonatkozó üzleti terv kidolgozása és megvalósítása történik. Ezek alapján hangsúlyossá válik az intenzív nemzetközi kapcsolatépítés a hálózat különböző csatornáin a partnerkereső programok és a partnerkereső adatbázis segítségével. Az innovációs terület felmérése pedig még inkább alátámasztotta, hogy a tervezés, proaktivitás és eredményorientált attitűd milyen fontos nálunk, amire az új partnerkapcsolatok kiépítésében is építhetünk. Mindezek alapján azt látjuk, hogy egy nagyjából 5 éves üzletfejlesztési folyamatot sikerül féléves időtávon megvalósítani, ami jelentős előnyt hoz számunkra a versenytársakkal szemben nemzetközi és hazai szintéren egyaránt” – összegezte a tapasztalatokat Juhász Márton.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 20., 16:40
Nem jellemezte magas cégfluktuáció a faipari szektort 2022-ben, alapvetően stagnált az itt működő cégek száma. Az egyéni vállalkozók köre tavaly közel 100 fővel tovább csökkent. A jövő rövidtávon várhatóan nem hoz jelentős kiugrást, 2023-ban csökkenő cégszámmal érdemes számolni – írja elemzésében az Opten.
2023. 03. 14., 13:43
Tíz év alatt sikerült egy marginális szereplőnek számító magyar kisvállalatból Magyarország elsőszámú fejvadász cégét felépíteni – mondta az Üzletemnek dr. Molontay Patrik, a HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft. ügyvezető igazgatója és Executive-üzletágvezetője.
2023-03-22 10:09:00
Sokan tudják, hogy minden cégnek rendelkeznie kell székhellyel. Viszont a székhely mellett a cégnek lehet telephelye és fióktelepe is. Milyen jogi feltételeknek kell megfelelnie a székhelynek? Mi a különbség a székhely, a telephely és a fióktelep között? A érdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.
2023-03-22 09:09:00
Minden eddiginél pontosabb műtéti eljárásokra adhat lehetőséget az először anyagvizsgálatra használt technológia, amit tovább gondolva alkalmassá tettek rá, hogy valós idejű képeket készítsen az emberi test belsejéről. Ez szó szerint létfontosságú, például rákos szövetek eltávolításánál.
2023-03-21 19:13:00
Ha Önnek van a feltételeknek megfelelő, eladó kutyája és részt kíván venni a NAV április hónapban tervezett kutyavásárán, akkor 2023. április 12-ig küldjön előzetes ajánlatot!

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miért és hogyan érdemes különbséget tenni vállalkozás és női vállalkozás között? Hogyan segítheti ez a szekció a VOSZ-on belül a hazai társas vállalkozások női vezetőit és dolgozóit? Mi az, amit egy női vállalkozás csípőből tud, de a cégeknek – még a nagyobbaknak is – még mindig tanulni kell? A szövetség legújabb szervezetét, a Női Vállalkozói Szekciót az elnök, Lakatosné Lukács Zsuzsanna mutatja be.
Mire számíthatnak a hazai vendéglátók és a szálláshely-szolgáltatók 2023-ban? Melyek az ágazat legfőbb problémái és kiugrási lehetőségei, mely régiók reménykedhetnek leginkább jó eredményekben? Hogyan támogatja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége az ágazat szereplőit? A kérdésekre Duska Sándor, az Idegenforgalmi, Szálláshely-szolgáltatók és Vendéglátó-ipari szekció elnöke válaszol.
2022. 11. 29., 23:30
epizód: 2022 / 12   |   hossz: 24:09
Étvágygerjesztő sikertörténetet tálalunk fel a vendéglátóiparból. Az encsi Anyukám mondta titkát elsősorban nem az olaszos hangulatban, hanem a hazai alapanyagokban, a család- és vendégszeretetben kereshetjük. Dudás Szabolcs, az étterem egyik vezetője arról is beszél, hogy miként lett a főzés szeretetéből, átgondolt stratégiával, üzleti vállalkozás. A sztori 1995-ben egy olaszországi pizzakóstolós utazással kezdődött, és ma már a kiváló helyeknek járó Bib Gourmand-díjnál tart.

  Rovathírek: GUSTO

Nekem nagyon tetszik, annyira, hogy kiálltam mellette főszerkesztőnkkel szemben is, aki szerint csak szokványos ipari képlettel van dolgunk.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS