Lehet, hogy az atomenergia-felhasználás új paradigmájának küszöbén állunk – hívta fel a figyelmet nukleáris szakemberek egy csoportja a The Bridge című folyóiratban.
Ahogyan a nagy, drága és központosított számítógépek átadták helyüket a mai, széles körben használt PC-knek, úgy juthatnának el mindenüvé a viszonylag apró és olcsó, gyárilag épített reaktorok – írja a Computerworld.
Ezeket az új generációs energiatermelő berendezéseket úgy tervezték, mintha túlméretezett akkumulátorok lennének, amelyek autonóm plug-and-play módon működnének.
A rendszerek hőt termelnének ipari folyamatok számára, illetve villamos energiát állítanának elő például katonai bázisok vagy lakóövezetek számára. Akár öt-tíz évig felügyelet nélkül működhetnének, majd visszaszállítanák őket a gyárba feltöltésre és felújításra. A tanulmány szerzői a kis erőműveket „nukleáris akkumulátoroknak” nevezték el.
A reaktoregységek a végletekig fokozzák az üzemi gyártás és a modularitás koncepcióját. A mikroreaktorokra vonatkozó korábbi javaslatok 100-300 megawatt elektromos teljesítményű reaktorokkal foglalkoztak, amelyek tízszer kisebbek, mint a hagyományos nagy, gigawattos atomreaktorok. Ezeket gyárilag gyártott alkatrészekből lehetne összeállítani.
A reaktort egy nagyon kompakt és erős acél védőszerkezet veszi körül, amely védelmet nyújt a radioaktivitás bioszférába való kijutása ellen. A biztonság érdekében a legtöbb telephelyen ezek a nukleáris elemek a föld alatt helyezkednének el.
A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.
Lezárultak a Paks II. Atomerőmű résfalazási munkálatai. A terület előkészítése folytatódik, jelenleg a talajszilárdítást végzik az építési területen.