31 új innovatív gyógyszeres terápia kapott tb-támogatást

2022. 01. 07., 18:08

Kétéves kihagyást követően született döntés az új terápiák társadalombiztosítási támogatásba való befogadásról, további 75 új terápia közvetlen döntés előtt áll.

Többezer magyar betegnek javulhatnak az életkilátásai, miután mintegy kétéves kihagyást követően újra döntés született új terápiák társadalombiztosítási támogatásba való befogadásról. Ezáltal 31 új gyógyszer, illetve indikáció immáron reguláris támogatás keretében válik hozzáférhetővé egy december végi rendelet értelmében. A támogatási rendszerbe most befogadott készítmények révén többek közt különböző daganatos betegségekben, vérzékenységben, szívelégtelenségben, Parkinson-kórban, szklerózis multiplexben, ízületi gyulladásos megbetegedésekben és asztmában szenvedő több ezer beteg kaphatja meg a legmodernebb kezeléseket. A mostani döntéssel közelebb jutunk ahhoz, hogy Magyarország behozza azt a kényszerű és jelentős lemaradást, amelyet a pandémia okozott az új terápiák társadalombiztosítási befogadását érintő döntések terén. Erre azonban minden esély megvan, hiszen a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő további 75 beadványt terjesztett fel döntésre.

„A tb-támogatotti kör folyamatos bővítése elengedhetetlen ahhoz, hogy újabb és újabb súlyos betegségek eredményes és hatékony kezeléséhez válhassanak széles körben elérhetővé Magyarországon is a globálisan hozzáférhető legkorszerűbb terápiák” – fogalmazott dr. Holchacker Péter, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója. Az igazgató azon reményének is adott hangot, hogy a jövőben felgyorsulhatnak a tb-támogatásról szóló döntések, hiszen egyértelmű bizakodásra ad okot, hogy az előkészítést végző Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) 2021 őszén több mint további 70 beadványt terjesztett fel befogadásra. Ezek a végső döntésre várakozó készítmények a kormány gyors lépésével akár negyvennél is több indikációban biztosítanának új terápiás lehetőségeket az érintett nagyszámú magyar beteg számára.

Dr. Holchacker Péter úgy véli, a bővítésről szóló mostani döntéssel csökkent Magyarország relatív versenyhátránya az innovatív terápiák elérhetősége terén. Ugyanakkor sokkal gördülékenyebb és kiszámíthatóbb befogadási döntéshozatalra van szükség ahhoz, hogy ebben a tekintetben is újra éllovasokká válhassunk a visegrádi országok között, miáltal minél több honfitársunk minél hamarabb kaphatna esélyt arra, hogy a betegségének kezeléséhez legígéretesebb terápiában részesüljön. A támogatásba most befogadott innovatív terápiák többek között az alábbi betegségterületeken alkalmazhatók: akut myeloid leukaemia, SCCHN - fej-nyaki laphámsejtes carcinoma, Hodgkin-lymphoma, nem-kissejtes tüdőcarcinoma, Lymphoid leukémia és Lymphoid leukémia-IGHV mutáció, egyes gasztroenteropankreatikus neuroendokrin daganatok, vérzékenység, szívelégtelenség, Parkinson-kór, szklerózis multiplex, ízületi gyulladás, asztma. (Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS