Visszaeső hitelkereslettel, szigorodó hitelfeltételekkel számolnak a bankok a második félévben

2022. 08. 05., 17:47

A jegybank Hitelezési felmérésére adott válaszok alapján a vállalati hitelpiacon változatlan hitelfeltételek jellemezték a második negyedévet, előretekintve azonban a bizonytalan gazdasági kilátások miatt a bankok közel harmada szigorítani tervez a sztenderdeken. A válaszadó intézmények a hosszú lejáratú vállalati hitelek iránti kereslet csökkenésére számítanak a következő félévben, míg a forgóeszköz és egyéb rövid lejáratú hitelek iránt fokozódó kereslet várható. A második negyedévben szigorodtak a lakáscélú hitelfelvétel feltételei, és az év második felében a lakáscélú és fogyasztási célú hitelek esetében is a hitelfeltételek szigorítása várható. A negyedév során tapasztalt élénkülő lakáshitel-kereslet az év második felében a válaszadók döntő többsége szerint visszaeshet.

A Magyar Nemzeti Bank minden negyedévben kérdőívben keresi meg a hazai bankok hitelezési vezetőit, hogy a hitelkereslet és a hitelkínálat aktuális változásairól beszámoljanak. Az MNB második negyedéves Hitelezési felmérésére a banki hitelezési vezetők 2022. július 1. és 18. között válaszoltak.

A Hitelezési felmérésre adott válaszok alapján 2022 második negyedévében a bankok összességében nem változtattak a vállalati hitelfeltételeken. Az év második felében a bankok 32 százaléka szigorítást helyezett kilátásba a szegmensben a bizonytalan gazdasági kilátások, valamint az iparág specifikus problémák miatt, amit a kockázatosabb hiteleken lévő prémiumban terveznek érvényesíteni. A negyedév során a vállalati hitelek iránti kereslet élénküléséről számolt be a bankok nettó 13 százaléka, ami elsősorban a kkv szegmensben, valamint a devizahitelek és a hosszú lejáratú hitelek iránt jelentkezett. A következő fél évben a bankok nettó 32 százaléka a kereslet általános csökkenésére számít a vállalati szegmensben, 45 százalékuk a hosszú lejáratú hitelek kapcsán visszaesést, míg a rövidlejáratú finanszírozás iránt harmaduk magasabb keresletet vár.

Az üzleti célú ingatlanhitelek feltételein — a logisztikai központok kivételével — a bankok 20 százaléka szigorított a szektorspecifikus kihívások és bizonytalanság okán. A második félévre további szigorítást helyezett kilátásba a válaszadók 34 százaléka. Az elmúlt negyedévben a bankok nettó 38 százaléka az üzleti célú ingatlanhitelek iránti csökkenő keresletről számolt be a romló ingatlanberuházási kedv, valamint a magasabb kamatkörnyezet okán, 55 százalékuk a lakásprojektek finanszírozása kapcsán is mérséklődő keresletet érzékelt. A következő 6 hónapban a megkérdezett hitelezési vezetők 58 százaléka vár keresletcsökkenést az üzleti célú ingatlanhitelek iránt a kamatszínvonal emelkedése miatt, egyedül a logisztikai központok finanszírozásában számítanak élénkülő keresletre.

2022 második negyedévében a kedvezőtlenebb gazdasági kilátásokra hivatkozva a bankok nettó 35 százaléka szigorított a lakáscélú hitelek sztenderdjein, elsősorban a minimálisan megkövetelt hitelképességi szintben. Ugyanakkor a felárak további csökkenéséről számolt be a bankok nettó 56 százaléka, ami az emelkedő forrásköltségek hitelkamatokba történő késleltetett átgyűrűzésére vezethető vissza. Az év második felére előretekintve a bankok 44 százaléka helyezte kilátásba a lakáshitel-feltételek szigorítását, amit már a felárakban is érvényesíteni terveznek. A szigorítás irányába ható tényezőként emelték ki a gazdasági kilátások mellett az ügyfelek hitelképességének negatív irányú változását. A második negyedévben a válaszadó intézmények nettó 20 százaléka növekvő keresletről számolt be a lakáshitelek iránt, ugyanakkor a második félévben már érdemi, nettó 83 százalékuk visszaesést vár a hitelkeresletben.

A második negyedévben a bankok nettó 29 százaléka enyhített összességében a fogyasztási hitelek feltételein, ami a felárak mérséklésében jelent meg. Ugyanakkor a nem árjellegű feltételekben, mint a jövedelemarányos törlesztőrészlet, vagy a minimálisan megkövetelt hitelképességi szint a bankok nettó 37 százaléka szigorított a negyedév során a bizonytalan gazdasági kilátások miatt. A második félévre előretekintve a bankok nettó 48 százaléka szigorítani tervez a fogyasztási hitelfeltételeken az ügyfelek hitelképességének romlása miatt.

A Hitelezési felmérésben a változás jelzésére a válaszadók százalékában kifejezett, úgynevezett nettó változás mutatót használjuk. Ezt úgy kapjuk, hogy a változást (szigorítást/növekedést/erősödést) jelzők piaci részesedéssel súlyozott arányából levonjuk az ellenkező előjelű változást (enyhítést/csökkenést/gyengülést) jelzők piaci részesedéssel súlyozott arányát.

MNB

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 20., 16:40
Nem jellemezte magas cégfluktuáció a faipari szektort 2022-ben, alapvetően stagnált az itt működő cégek száma. Az egyéni vállalkozók köre tavaly közel 100 fővel tovább csökkent. A jövő rövidtávon várhatóan nem hoz jelentős kiugrást, 2023-ban csökkenő cégszámmal érdemes számolni – írja elemzésében az Opten.
2023. 03. 14., 13:43
Tíz év alatt sikerült egy marginális szereplőnek számító magyar kisvállalatból Magyarország elsőszámú fejvadász cégét felépíteni – mondta az Üzletemnek dr. Molontay Patrik, a HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft. ügyvezető igazgatója és Executive-üzletágvezetője.
2023-03-21 09:13:00
Egy régi klasszikus álom a legkorszerűbb és lehető legfenntarthatóbb megoldásokkal születik újjá: ez az Airlander 10, amelynek gyártása ismét lendületet kapott és egyenként akár 10 tonna árut, vagy 100 utast lesz képes szállítani.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miért és hogyan érdemes különbséget tenni vállalkozás és női vállalkozás között? Hogyan segítheti ez a szekció a VOSZ-on belül a hazai társas vállalkozások női vezetőit és dolgozóit? Mi az, amit egy női vállalkozás csípőből tud, de a cégeknek – még a nagyobbaknak is – még mindig tanulni kell? A szövetség legújabb szervezetét, a Női Vállalkozói Szekciót az elnök, Lakatosné Lukács Zsuzsanna mutatja be.
Mire számíthatnak a hazai vendéglátók és a szálláshely-szolgáltatók 2023-ban? Melyek az ágazat legfőbb problémái és kiugrási lehetőségei, mely régiók reménykedhetnek leginkább jó eredményekben? Hogyan támogatja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége az ágazat szereplőit? A kérdésekre Duska Sándor, az Idegenforgalmi, Szálláshely-szolgáltatók és Vendéglátó-ipari szekció elnöke válaszol.
2022. 11. 29., 23:30
epizód: 2022 / 12   |   hossz: 24:09
Étvágygerjesztő sikertörténetet tálalunk fel a vendéglátóiparból. Az encsi Anyukám mondta titkát elsősorban nem az olaszos hangulatban, hanem a hazai alapanyagokban, a család- és vendégszeretetben kereshetjük. Dudás Szabolcs, az étterem egyik vezetője arról is beszél, hogy miként lett a főzés szeretetéből, átgondolt stratégiával, üzleti vállalkozás. A sztori 1995-ben egy olaszországi pizzakóstolós utazással kezdődött, és ma már a kiváló helyeknek járó Bib Gourmand-díjnál tart.

  Rovathírek: GUSTO

Nekem nagyon tetszik, annyira, hogy kiálltam mellette főszerkesztőnkkel szemben is, aki szerint csak szokványos ipari képlettel van dolgunk.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS