Sorra csökkentik a hitelek kamatait a nagybankok

2023. 03. 02., 13:07

Márciustól négy nagybank is csökkentette a hitelkamatait. Vannak olyanok, amelyek két százaléknál nagyobb vágást hajtottak végre a személyi kölcsöneiknél vagy jelzáloghiteleiknél. A trend egyértelmű, de a kamatok még nagyon messze vannak az egy évvel ezelőttiektől – derül ki a Bank360.hu összesítéséből.

Az előző hónapokban még csak szórványosan, kisebb mértékben végrehajtott lépések után március elején több nagybank tett közzé jelentős kamatcsökkentést. Ezzel a korábbi referenciakamat-változások egyértelműen megjelentek a lakossági hiteleknél is.

Bár a referenciakamatok alacsonyabbak, mint a tavaly őszi tetőzéskor, mivel az irányadó 18 százalékos kamatot továbbra is fenntartja az MNB, a bankközi kamatok még mindig magasak. A BUBOR értéke 15-16 százalék körül stagnál, a hosszabb kamatperiódusú hitelek zömére ható BIRS pedig 8-10 százalék között liftezik, ami egyelőre nem ad lehetőséget a hitelek kamatainak látványosabb csökkentésére. Ezzel együtt azonban mindenképpen régen látott jó hír, hogy március elején négy nagybank is olcsóbbá tette a személyi kölcsöneit vagy lakáshiteleit.

A Bank360.hu összegzése szerint a bankok az alábbi kamatváltoztatásokat hajtották végre március elején:

Az MKB Bank és a Takarékbank, melyek egyesüléséből nem egészen két hónap múlva meg fog születni az MBH Bank, már régóta dolgoznak a termékeik feltételeinek összehangolásán. Ez a kölcsönök árazásánál is tetten érhető. Most a fogyasztóbarát személyi kölcsön standard kamata mindkét banknál jelentősen, 2,50 százalékponttal csökkent. A legalább 600 ezer forintos nettó jövedelemhez kötött hagyományos személyi kölcsönök kamatát viszont emelték, 1,50 és 2 százalékponttal, függően a banknál történő jóváírás vállalásától. Ez azonban valójában azt jelentette, hogy a magasabb jövedelmű ügyfeleknek eddig igen kedvező feltételekkel kínált kölcsönöket jobban hozzáigazították a többihez. Az ügyleti kamat így mindkét banknál 11,99 és 13,49 százalék a módosított hiteleknél.

Az Erste Bank még korábban, február közepén módosított a személyi kölcsönök kamatain 0,50-1,30 százalékpont mértékben, így az ügyleti kamata 13,69 és 16,25 százalék között alakul.

A Bank360.hu kimutatása szerint jelentős kamatcsökkentést hajtott végre márciustól a CIB Bank a jelzáloghiteleknél. A futamidő végéig fix kamatozású kölcsönök kamata a vállalt jövedelem összegétől függően 1,84-2,14 százalékpont közötti mértékben csökkent. A rövidebb, ötéves kamatperiódusnál óvatosabb, 0,54-0,91 százalékpont közötti volt a változás mértéke, a 10 éves kamatperiódusú hiteleknél pedig 0,70-1,87 százalékponttal csökkent a kamat. Így a CIB-nél a jelzáloghitelek ügyleti kamata 8,89 és 11,33 százalék között van, a vállalt jövedelemtől és a hitelcéltól függően.

Az OTP Bank is csökkentett a jelzáloghitelek kamatain, általánosan fél százalékponttal. A legnagyobb hazai banknál továbbra is csak a futamidő végéig fix kamatozású hitelek érhetőek el, az ügyleti kamat egyelőre minden esetben 10 százalék fölött van. A március eleji módosítás után 10,84 és 12,64 százalék közé esik az ügyleti kamat az OTP-s jelzáloghiteleknél.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-14 05:14:00
A munkaadók többsége bizakodó a jövő évvel kapcsolatban, gazdasági stabilizálódásra számítanak, és a vállalat létszámát tekintve is többen kalkulálnak bővüléssel, mint ahányan csökkenéssel. Minden második cég tervez béremelést, a cafeteria keretösszegét pedig minden ötödik emelné jövőre – derül ki a Profession.hu szeptemberi felméréséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS