Önnek is van 50 ezer forintja a karácsonyi kiadásokra?

2018. 12. 13., 13:15

Idén tovább nőtt a karácsonyi ünnepekre szánt kiadások mértéke, amit 10-ből 8-an az aktuális havi jövedelmükből fedeznek – derült ki a CIB Bank megbízásából készített reprezentatív kutatásból. Bár a többség ajándékként továbbra is készpénznek örülne, várhatóan ruhanemű, szépségápolási cikk és játék kerül a legtöbb fa alá.

Sokba kerülnek az ünnepek, de nem veszünk fel emiatt hitelt

A CIB Bank idén is elkészítette reprezentatív karácsonyi kutatását, melynek eredményei azt mutatják, hogy 2018-ban a tavalyinál 4 ezer forinttal többet, átlagosan csaknem 47 ezer forintot költenek a magyar háztartások a karácsonyi ünnepekhez kapcsolódó kiadásokra. Ez annak ellenére így van, hogy a lakosság héttizede vélekedik úgy, hogy a szeretet ünnepén erősen eltúlzott szerep jut a pénznek.

Ennek megfelelően az ajándékozás már nem is fért fel a legfontosabb karácsonyi „hozzávalók” dobogójára: a megkérdezettek 81 százaléka ugyanis a családi együttlétet tartja a legfontosabbnak, ezt a karácsonyfa felállítása (60 százalék) és a fehér karácsony (44 százalék) követi, megelőzve a 31 százalékot elért ajándékozást.

A karácsonyra jellemzően a decemberi fizetésből költünk – ezt jelölte meg fő forrásként a megkérdezettek 78 százaléka. Második helyen a kifejezetten az ünnepre spórolt pénz áll, még ha idén kevesebben nyúlnak is ehhez (21 százalék), mint tavaly (26 százalék). Munkahelyi jutalomból a megkérdezettek 15 százaléka tervez költeni az ünnepekre, a hitel szerepe azonban továbbra is csekély az ünnepi kiadások finanszírozásában: a tavalyi felmérés eredményéhez hasonlóan 2018-ban is csupán 5 százalékra tehető azok aránya, akik kölcsönt vesznek fel az ünnepi költségek fedezésére. Aki mégis így dönt, az is csak legfeljebb 25 ezer forintos összegben gondolkodik, ami alapján nem meglepő, hogy elsősorban hitelkártyás vásárlásról, illetve folyószámlahitel lehívásáról van szó, a többi fogyasztási hitel szerepe elenyésző.

Készpénznek, kézzel készített meglepetésnek vagy élményajándéknak örülnénk

Talán a sok kiadás ellentételezéseként is sokan örülnének, ha ajándékba készpénzt kapnának: a válaszadók több mint ötöde erre áhítozik, de majdnem ugyanennyien szeretnének kézzel készített meglepetést vagy élményajándékot kapni. A kutatás eredményei alapján azonban az ezekre vágyó válaszadók legtöbbje csalódni fog. Továbbra sem divat pénzt adni, inkább ruhanemű, divatcikk, szépségápolási termék és játék kerül a fa alá majd, de népszerű a könyv, cd, dvd és az erre vágyók nagy örömére a kézzel készített ajándék is.

A digitalizáció az ünnepek szolgálatában

Az ajándékokat legtöbben idén is a hipermarketekben és a bevásárlóközpontokban szerzik be – a válaszadók 80, illetve 78 százaléka jelölte meg ezeket – de 72 százalék a webáruházak kínálatából is válogat.

Jellemző az is, hogy közösen ajándékozunk: a megkérdezettek 62 százaléka mondta azt, hogy előfordul, hogy másokkal összefogva, a pénzt összeadva közösen lepnek meg valakit a szeretet ünnepén. Ilyen esetben a legtöbben – 83 százalék – készpénzben rendezik el egymás között a költségeket, 8 százalék esetében egyszer az egyik fél fizet, máskor a másik, 2 százalék más utat választ, és csak 7 százalék azok aránya, akik átutalással intézik a fizetést ilyen esetben.

Az okostelefon sokak szerint segít abban, hogy a karácsonyi rohanásban időt spóroljunk: az előkészületek során a válaszadók több mint fele használja a készüléket arra, hogy ajándékokat keressen, és ugyanennyien vannak azok, akik ünnepi recepteket nézegetnek telefonjukon. 47 százalék küld karácsonyi üdvözleteket a mobilja segítségével, míg a rokonlátogatás során ugyanennyien a navigációs programokat is előveszik.

A telefon elengedhetetlen a családtagokkal való egyeztetéshez, és sokaknak inspirációt jelent a karácsonyi hangulat megteremtésében is: 38 százalék ezen gyűjt dekorációs ötleteket és ünnepi zenéket, és magas (37 százalék) azok aránya, akik az ajándékok beszerzésében is segítségül hívják a telefonjukat.  A válaszadók szerint több órát meg lehet spórolni azzal, ha az ünnepi előkészületekhez vagy rokonlátogatáshoz az okostelefont is bevetik.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.