Mélypontra zuhant a babaváró hitel, a lakáskölcsönök még kitartanak

2022. 03. 04., 13:33

Az erősek erősödtek, a gyengék gyengültek a hitelpiacon januárban. A friss adatok szerint a lakáskölcsönöknél nem következett be az év eleji csökkenés, és a megérkező zöld hitelek 100 milliárd fölött tartották a folyósítást. A személyi hitelek kihelyezése mérsékelt, de stabil, a babaváró azonban már elindultak a program kifutását jelző lejtő felé. Az ukrajnai háború várhatóan a hazai hitelpiacra is kihat, a kamatemelési ciklusban nagy felfutásra az év első részében nem lehet számítani – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Lakáshitelekből összesen 108,3 milliárd forintot folyósítottak januárban az MNB adatai alapján, amely néhány milliárd forinttal meghaladja a decemberi 105,5 milliárd forintos hitelkihelyezést. A lakáscélú hiteleket így október óta 110 milliárd forint közüli értékek mellett folyósítanak a bankok, ami elmarad a tavaly nyári rekordszámoktól, de a korábbiakhoz képest így is tetemes növekedést jelent a havi hitelértékekben. A tavaly januári éves mélypontnak számító 59 milliárd forinthoz képest például közel kétszer annyi hitelkihelyezés történt az év első hónapjában, a lakáshitelek továbbra is a lakossági hitelpiac fő hajtóereje maradhat.

Januárban már a zöld hiteleken is múlhatott, hogy a lakáscélú hiteleket sorozatban 11. hónapja 100 milliárd forintos havi érték felett folyósították. Új lakás vásárlására 16,6 milliárd forintot, építésre, bővítésre 17,4 milliárd forintot vettek fel januárban az otthonuk megteremtésére törekvő ügyfelek. Mindkét felhasználási cél új rekordnak számít, és 5-10 milliárd forinttal meghaladja a szokásos szinteket, vagyis a zöld hitel két felhasználási céljából januárban már jóval 10 milliárd forint feletti összeget helyeztek ki a bankok.

Az MNB tájékoztatása szerint február 25-ig már 22 milliárd forintot folyósítottak a pénzügyi intézetek a korszerű energetikai feltételeket előíró, CSOK-hitellel együtt felvehető hitelből. Összesen 77 milliárd forintos összegre már 2519 hitelszerződést kötöttek meg. Az átlagos futamidő majdnem 21 év, egy átlagos zöld hitel pedig magas összeget, 30,6 millió forintot tesz ki a jegybank tájékoztatása alapján.  A Bank360 szakértői szerint könnyen lehet, hogy a hosszú hitelbírálati idő végül most, február-márciusban vezet tömeges zöld hitel folyósításokhoz, aminek előszelét már a januári 10 milliárd forint feletti zöld hitel kihelyezés is mutat.

Mérsékelt folyósítás személyi kölcsönből

A személyi hitelekből 32,5 milliárd forintot helyeztek ki a bankok, amely a decemberi 33,3 milliárd forintos folyósítás közelében maradt. A személyi kölcsönök téli folyósítása alacsonynak számít, de így is egyértelműen felülmúlja a tavaly januári 23,1 milliárd forintos havi számot.

Vagyis a népszerű szabad felhasználású hiteltípus egyértelműen kiheverte a koronavírus járvány alatti mélyrepülését, de sem a tavalyi 40 milliárd forint feletti, sem a válság előtt előforduló 50 milliárd forintot meghaladó szinteket nem tudja jelenleg elérni. A kamatemelések pedig már egyértelműen megdrágították a személyi hiteleket is, a folyósítás így a télihez hasonlóan mérsékelt, de stabil maradhat.

Bezuhantak a babaváró hitelek

A babaváró hitelekből 29 milliárd forintot folyósítottak januárban, amely minden eddiginél jelentősen alacsonyabb havi összeget mutat, és így jócskán elmarad a decemberi 41,1 milliárd forintos babaváró felvételtől. Az eddigi mélypontot a tavaly januári 35,9 milliárd forintos hitelkihelyezés jelentette, az idei kezdés pedig ennél is lanyhább volt, így már 30 milliárd forint alá csúszott a havi folyósítás. A babaváró hiteleket a jelenlegi szabályok szerint az év végéig lehet felvenni. A hiteltípus iránti érdeklődés tartós csökkenése viszont már jelzi, hogy egyre kevesebb olyan gyermekvállalási korban lévő pár van, aki még nem vette fel a hitelt, de szeretné - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS