A vállalkozói igényeket folyamatosan monitorozva működtetjük rendkívül kedvező kamatozású hiteleinket, még ebben a magasabb és folyamatosan emelkedő kamatkörnyezetben is – mondta a Portfoliónak adott interjúban Krisán László, a Széchenyi Kártya Programot koordináló KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója.
A KAVOSZ feladata, hogy a legjobb kondíciókkal a leggyorsabban segítsen a vállalkozóknak abból a költség-, díj- és kamattámogatási keretből, amit a költségvetés a Programhoz biztosít. A legfontosabb elem, ami a vállalkozók számára egyébként még meghatározó, a kiszámíthatóság, ezt pedig a futamidő végéig fix kamat biztosítja – hangsúlyozta a Krisán László a Portfoliónak adott interjúban.
A krízisre reagálva bevezetett hitelekre kevesebb mint 20 hónap alatt több mint 75 ezer cég adta be hiteligényét 2300 milliárd forint összegben. Ebből 52 ezer kapta meg is kapta már, 1400 milliárd forint összegben. Ezen belül a Széchenyi Kártya Program GO!, amely csak tavaly júliusban indult el, már most 33 ezer szerződéskötésnél és több mint 1000 milliárd forintnál jár – sorolta az adatokat Krisán László, aki szerint a novemberben elindult, kezdő vállalkozások számára is elérhető, 0,5 százalékos fix kamatozású Széchenyi Mikrohitel GO! „az első nagy roham után most fog csak igazán robbanni, de nagyon”.
A banki szerződéskötés gyorsult, amihez az állandó finomhangolás mellett a KAVOSZ előszűrő tevékenysége is hozzájárult; a kamarák és a VOSZ több mint 200 helyen működő irodahálózatának munkája nyomán 15–20 százalékra sikerült leszorítania az elutasítási arányt – emelte ki Krisán László.
A kamatokról a KAVOSZ vezérigazgatója elmondta: a Széchenyi Mikrohitel GO! változatlanul fix 0,5 százalékos kamatozású, 10 évre 50 millió forintos felső határral vehető fel; a beruházási hitel kamata 0,5 százalékot emelkedett, de így is csak fix 1,0 százalékos kamattal fut szintén akár 10 évre, 1 milliárdos összeghatárral; a rövid lejáratú folyószámla és likviditási típusú hiteleink kamatai feljebb kerültek a teljes futamidő alatt fix 2,5 százalékra. Ezeket a számokat azonban „még mindig nagyítóval kell megnézni, míg a piaci kamatszintek szabad szemmel is teljesen jól láthatóak”.
Az interjú végén a tervek kerültek szóba. „Nekünk olyan termékkörökben kell gondolkodni, ami egyrészt az uniós pénzek felhasználhatóságát elősegíti (például a korábban létező, uniós pályázati előlegekhez szükséges önerő-kiegészítő és támogatás-megelőlegező termékünkhöz hasonló termékek visszahozatalát fontolgatjuk), másrészt célunk a jövőben is fenntartani a jelenleg működő és szükségességüket bizonyított konstrukcióinkat, mindezek mellett pedig törekszünk mi magunk is minél inkább digitálisak, digitálisan is elérhetők lenni – összegezett Krisán László. – Az elmúlt 20 év tapasztalatai alapján a vállalkozások bizalommal fordulnak felénk, amit remélem, megszolgáltunk, mert minden helyzetben a valós igényeiket szolgáljuk ki és együtt fejlődünk velük.”
A Szent György-hegy hajnalig program napközbeni kistestvére a Szent György-hegy matiné, amit idén először rendeznek meg szeptember 3-án, a szüreti időszakban.
Fontos, hogy az atomenergia semmilyen módon ne váljon áldozatává az ukrajnai háború miatt kialakult politikai válságnak és vitáknak, e nélkül ugyanis lehetetlen lenne az energiaellátási krízis megoldása – szögezte le Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban.