Konszolidáció és jelentős befektetői étvágy jellemzi a régiós bankpiacokat

2019. 12. 06., 14:00

Számos régiós bankpiac telített olyan alacsony piaci részesedésű bankokkal, amelyek nem képesek a hatékony méretgazdaságosság fenntartására hosszú távon – olvasható a Deloitte felméréseiből.

A gazdaság várható lassulása nagyobb nyomást helyez majd ezekre a pénzintézetekre, így a tranzakciók növekvő számának köszönhetően a konszolidációs trend felgyorsulni látszik, azaz a Közép- és Kelet-európai banki piacon a tranzakciós aktivitás növekedése várható – derül ki a Deloitte két, most megjelent régiós banki piacokat vizsgáló felméréséből.

Fellendül a régiós banki konszolidáció

A közép- és kelet-európai és balti térség bankszektorának teljesítménye továbbra is biztató. Stabil tőkemegfelelési mutatók jellemezték a 15 ország bankpiacait (átlagosan 20 százalék fölött), míg a nem teljesítő hitelek aránya és mértéke tovább csökkent. A bankszektor jövedelmezősége számos országban különösen magas, történelmi szintre emelkedett, a sajáttőke-arányos nyereség átlagosan 11% volt és mind a 15 ország bankszektora pozitív eredménnyel zárta a tavalyi évet. Ezen pozitív tendenciákat jelentősen támogatta a stabil gazdasági növekedés – a tényleges GDP növekedés 2018-ben 3,9 százalékos volt –, a javuló munkaerőpiaci körülmények és az intenzív hitelezési tevékenység.

A folyamatos digitális átalakulás mellett a bankszektorban tapasztalható másik meghatározó tendencia a bankpiaci konszolidáció, amelyet az eladási oldalon az alapvető stratégiai fókuszba nem illeszkedő egységek értékesítése irányított; a vételi oldalon pedig az akvizíciók révén a méretgazdaságosság és hatékonyság növelése volt a cél. Számos régiós bankpiacon tapasztalható az alacsony piaci részesedésű bankok magas részaránya, amely megnehezíti a hatékony méretgazdaságosság kiaknázását. A gazdaság várható lassulása nagyobb nyomást helyez az alacsonyabb hatékonysággal működő bankokra, a tranzakciók növekvő számának köszönhetően a konszolidációs trend felgyorsulni látszik.

A régiós banki tranzakciós piac aktív szakértői résztvevőjeként azt tapasztaljuk, hogy mind az eladói, mind a vevői oldalon megvan a stabil tranzakciós elképzelés és a felvásárlók jelentős pénzügyi tartalékokkal rendelkeznek. A fentiek tükrében a közép- és kelet-európai banki piacon további tranzakciós aktivitás növekedés várható. 

A felmérés további megállapításai:

  • A tranzakciók számát tekintve a régiós banki fúziók és felvásárlások legaktívabb piacai a Közép- és Kelet-európai régióban 2015 és 2019 szeptembere között Ukrajna (14 tranzakció), Szerbia (11), Lengyelország (10), Románia (10), és Magyarország (8) voltak.
  • A régióban a legaktívabb felvásárló a magyar OTP Bank volt (8 tranzakcióval), amelyet a lengyel állam követ, 2015 óta 4 felvásárlást hajtott végre a PZU-n és az Alior Bankon keresztül.
  • Legaktívabb eladók a régióban a Société Générale (6 tranzakció), a Raiffeisen (5 tranzakció) és a görög bankok voltak: a Piraeus Bank, a National Bank of Greece, az Alpha Bank és az Eurobank együttesen 12 bankot adtak el 2015 és 2019 szeptembere között.

„Számos nemrégiben létrejött ügyletet közelről végig követve azt tapasztaltuk, hogy mind az eladói, mind a vevői oldalnak megvannak a konkrét elképzelései. A felvásárlók jelentős pénzügyi tartalékokkal rendelkeznek, míg egyes eladók tisztában vannak a jövőbeli piaci korlátjaikkal és a méltányos áru tranzakciókra törekednek. A korábbiakban részletezett dinamikák tükrében a Közép- és Kelet-európai banki fúziós és felvásárlási piacon az elkövetkező időben is stabil tranzakciós aktivitás várható” – mondta Bíró Balázs, a Deloitte közép-európai régiójának pénzügyi tanácsadási üzletágának vezető partnere

Változatos nem teljesítő hitelpiacok a KKE régióban

A nem teljesítő eszközök csökkenő tendenciája tovább folytatódott a közép-kelet-európai régió szinte minden országában. A stabil makrogazdasági környezet, a szabályozói és politikai figyelem, valamint a bankok kockázatcsökkentési törekvése együttesen járulnak hozzá az NPL állományok csökkenéséhez.

Jelentős tranzakciós aktivitás jellemezte a régiós nem teljesítő hitelpiacokat 2018-ban és 2019-ben, a még mindig erős befektetői étvágynak köszönhetően. Továbbra is a befektetők azon csoportja volt aktív a régióban, melyek kiépítették követeléskezelői infrastruktúrájukat és rendelkeznek követeléskezelői tapasztalattal a régióban. A nem teljesítő hitelek csökkenéséhez a „hagyaték” NPL állományok fokozatos leépítése mellett hozzájárul az is, hogy csökken az újonnan képződő nem teljesítő hitelek állománya, valamint a fokozott befektetői érdeklődés a megnövekedett hozamelvárások következtében.

A 2017. évi mérsékelt tranzakciós aktivitást követően, 2018-ban – nyilvánosan hozzáférhető adatok alapján – a lezárt hitelportfólió tranzakciók nominális értéke megközelítette a 6 milliárd eurót. Lengyelország, Magyarország és Románia mindegyikében jelentős, 1 milliárd eurót meghaladó értékben cseréltek gazdát NPL portfóliók 2018-ban. Az eladói oldalt tekintve kedvezően alakult a portfóliók árazása, alapvetően a befektetők alacsonyabb hozamvárakozásainak és a rendelkezésre álló olcsó forrásnak köszönhetően. A portfóliók árazását tovább növelte a szűkülő kínálat következtében jelentkező verseny a keresleti oldalon.

A felmérés kiemelt megállapításai:

  • A nem teljesítő hitelportfóliók értékesítése 2018-ban is az egyik meghatározó kockázatcsökkentési eszköz volt a közép-kelet-európai bankszektorban.
  • Az NPL ráták trendszerűen csökkennek az egyszámjegyű sávba, illetve közelítik a válságot megelőző szinteket a közép-kelet-európai régióban. A nem teljesítő hitelek aránya mindössze három országban haladta meg a 10 százalékos szintet 2018 végén: Albánia (11,8 százalék), Horvátország (12,1 százalék) és Ukrajna (54,0 százalék).
  • Az érett régiós piacokon a „non-core” eszközök (teljesítő és alulteljesítő hitelek) kereskedelmének fellendülését várjuk. A jelentős vállalati NPL portfóliók fokozatos csökkenését követően megjelennek a piacon az egyedi vállalati nem teljesítő és alulteljesítő ügyletek. Ez összhangban áll az aktuális szabályozói törekvésekkel is, melyek célja a nem teljesítő portfóliók felépülésének megelőzése.
  • Ezekben az országokban a másodlagos NPL piacok aktivitásának növekedésére lehet számítani, amit a követeléskezelői szektor kisebb szereplőinek várható konszolidációja hajt.
  • Rövid távon a bankszektorbeli eszközök minőségének átfogó vizsgálata további tranzakciókat eredményezhet Bulgáriában és Horvátországban.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 13., 12:05
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS