A világ faktoring piaci változásai 2019-ben is igazolták a faktoring gazdasági folyamatokhoz igazodó rugalmas működését, sőt, sok országban várakozáson felüli növekedést értek el. Ez a megállapítás különösen helytálló Európában, ahogy az a nemrég megjelent „World Factoring Yearbook 2020” című kiadványban áll. A 2020 Faktoring Évkönyvben szereplő 39 ország 64 százaléka faktoring piacának növekedéséről számolt be. A növekedés a legjelentősebb színtere Európa, Ázsia és Dél-Amerika volt. Európában például az évkönyvben szerepeltetett 20 ország 70 százaléka számolt be faktoring forgalmának növekedéséről.
Európában szembeötlő, többnyire kétszámjegyű volt a forgalomnövekedés. A 20 európai ország közül 11-en 10 százalékos vagy annál is magasabb növekedés jelentettek. Öt országban a bővülés meghaladta a 15 százalékot. Csak hat európai ország, az Egyesült Királyság, Svájc, Dánia, Románia, Horvátország és Törökország számolt be piacának stagnálásáról vagy csökkenéséről.
A dinamikus növekedést produkálók között több kiterjedt faktoring piaccal rendelkező fejlett ország szerepel. A spanyol piac például 166,39 milliárd euróról 185,56 milliárdra nőtt 2019-ben, ez 11,52 százalékos bővülés; a francia forgalombővülés 9,1 százalékos 320,40 milliárd euróról 349,70 milliárd euróra; Németország 13,9 százalékos növekedést jelentett, 244 milliárd euróról 275,60 milliárdra; a holland forgalom pedig 13,8 százalékkal 98,60 milliárdról 112,15 milliárd euróra nőtt
A legdinamikusabban a kelet-európai piac bővült. Oroszországban a faktoring forgalom 26 százalékkal 42,34 milliárd euróról 53,28 milliárd euróra nőtt. A lengyel piac 17,1 százalékkal bővült 56,74 milliárd euróról 66,14 milliárdra, míg Szerbia 782 millióról 988 millió euróra 26,41 százalékkal növelte faktoring forgalmát. A magyar faktoring piac egyike volt a legdinamikusabbaknak. A faktorált követelések összege 6,91 milliárd euróról 8,55 milliárd euróra nőtt, amely 23,7 százalékos emelkedést jelent.
Az európai piacbővülés mögött elsősorban felső-középvállalatok körében megnövekedett ügyfélszám, valamint a nagyvállalatok faktoring szolgáltatások iránt megélénkült igénye áll.
Az ázsiai eredmények vegyes képet mutatnak, de a legtöbb ország itt is egészséges fejlődésről adott számot. A világ legnagyobb faktoring piacán, Kínában a csökkenő ütemű GDP növekedés és az USA/Kína kereskedelmi feszültség miatt 2019-ben a növekedés stagnált, de India és Taiwan faktoring piaca 10 százalék fölött nőtt. A térségben kiemelendő Vietnam export faktoring forgalmának ugrásszerű bővülése.
Dél-Amerikában Kolumbia, Peru és Chile 10 százalék fölötti növekedést ért el, míg a térségben legnagyobb piaccal rendelkező Brazília faktoring forgalma stagnált.
A világ országaiban lebonyolított faktoring forgalom összesen 2.9 billió eurót tett ki. Ez 5,4 százalékkal volt magasabb a 2018. évinél. Az eredmény azért is figyelemre méltó, mert nemzetközi geopolitikai feszültségek közepette, az előző két év növekedésének folytatódásaként sikerült elérni. A faktoring ágazatot érő kihívások 2020-ban tovább erősödnek, különösen a kereskedelmi háború éleződésével és a teljes világgazdaságot megrendítő a COVID-19 járvány megjelenésével. A kiszámíthatatlanabbá vált gazdálkodási körülmények közepette a gazdaság szereplői számára felértékelődnek a faktoring által nyújtott szolgáltatások, különösen azok kereskedelmi kockázatokat mérséklő és a likviditásra gyakorolt pozitív hatása.
Maga a bor nem nosztalgiázik, hiszen semmi köze az idehaza anno vagy akár most literes kiszerelésben kapható asztali borokhoz.
Fontos, hogy az atomenergia semmilyen módon ne váljon áldozatává az ukrajnai háború miatt kialakult politikai válságnak és vitáknak, e nélkül ugyanis lehetetlen lenne az energiaellátási krízis megoldása – szögezte le Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban.