CSOK Plusz: hamarosan lejár egy fontos határidő

2024. 03. 21., 16:10

Hamarosan lejár az új CSOK Plusz bevezetése utáni „türelmi idő”, amelynek értelmében 2024. március 31-ig azok a családok is igényelhetik a támogatott kölcsönt, akiknél tavaly év végén már úton volt a baba, vagy az első negyedévben született gyermekük – hívják fel a figyelmet a Credipass szakértői. Miért lehet ez jó lehetőség, miért érheti meg az érintett családoknak még most, a „véghajrában” lépni? Kik azok, akiknek fontos lehet a kérdés?

Tavaly év végén fellélegezhettek azok a családok, akik úgy hitték, hogy kiesnek az új otthonteremtési támogatási körből, ugyanis egy jelentős könnyítéssel élt a kormány: 2024. március 31-ig beadhatóvá tették a hitelkérelmeket úgy is, hogy a 2024. január 1-et követően született vagy örökbefogadott babák vállalt gyermekként legyenek figyelembe véve. Ez a határidő azonban mintegy 2 héten belül lejár – figyelmeztetnek a Credipass szakértői.

„Ez a lehetőség azoknak a családoknak lehet kiemelt fontosságú, ahol további gyermeket nem szeretnének vállalni, így az első negyedévben megszületett baba minősülhet a CSOK Plusz kritériumainak megfelelően új, azaz vállalt gyermeknek – mondta el Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője. – Azt is érdemes megjegyezni, hogy ha mégis úgy döntenek, akkor még egy további gyermek vállalásával, tehát a futamidő alatt érkező újabb baba esetén már járhat gyermekvállalási támogatás, vagyis a 10 millió forintos tartozás-elengedés is.”

A Credipass pénzügyi szakértői kiszámolták, hogy mennyivel érheti meg jobban a támogatott hitelt választani egy jelenlegi piaci lakáshitelhez képest, azaz mennyit spórolhat a törlesztőrészleteken a család, ha a rendelkezésre álló időben még elindítják a CSOK Plusz hitelkérelmet. A rövid válasz: jelentősen! Ehhez azonban hiánytalan és gyors beadásra van szükség, amelyhez tanácsos lehet pénzügyi szakértő segítségét igénybe venni, hiszen a szakembereknek nagy tapasztalatuk van abban, hogy min csúszhat el a kérelem, mire kell odafigyelni az állami otthonteremtési lakástámogatások esetében.

A CSOK Plusz támogatott kölcsön futamideje 10 és 25 év közötti és feltétele mindenképpen az új gyermek vállalása, maximális összege pedig a vállalt gyermekek számától függ: egy gyermeknél legfeljebb 15, két gyermeknél legfeljebb 30, három, vagy több gyermek esetén legfeljebb 50 millió forintot kaphat az igénylő család. A Credipass szakértőinek számítása szerint, egy 25 éves futamidejű, mai átlagos kamatozású (6,29 százalék) piaci lakáshitel esetében a törlesztőrészletek tekintetében komoly különbségek láthatóak a 3 százalékos fix kamatozású támogatott hitelkonstrukcióhoz képest. 50 milliós hitelösszeg esetén ez csaknem havi 90 ezer forintot, amely éves szinten több mint 1 millió forint spórolást, míg a teljes futamidő alatt nagyjából 25 millió forintot jelent – ennyivel több maradhat így a családi kasszában, ha a kedvezőbb konstrukciójú hitelt választják. Ugyanez 30 milliós hitelösszeg esetén éves szinten több mint 650 ezer forintot, míg a teljes futamidőt tekintve több, mint 16,5 millió forintot jelent. Ha pedig a 15 millió forintos hitelösszeget vizsgáljuk, akkor a megspórolt összeg csaknem évi 315 ezer forint, amely a 25 éves futamidőre nézve mintegy 8 millió forint pluszt jelent a családnak. Amennyiben tehát megvan a vágyott ingatlan, érdemes megfontolni a határidő lejárta előtti cselekvést, és pénzügyi szakértővel egyeztetni a gyors ügyintézés érdekében.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 10., 10:10
A munkaviszony többféleképpen szűnhet meg. Lehet munkáltatói vagy munkavállalói felmondás, de a felek közös megegyezéssel is dönthetnek a munkakapcsolat végéről. Olyan is lehetséges, hogy felmondás közös megegyezéssel? Vagy itt már valami nem stimmel? – teszi fel (és válaszolja meg) a kérdést dr. Kocsis Ildikó ügyvéd, vitarendezési szakjogász.
2024-10-10 21:50:00
A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) – az EU helyreállítási alapjának, a NextGenerationEU-nak a központi eleme – továbbra is eredményesen működik. A végrehajtása gyorsul, és folyamatos reformokat és beruházásokat ösztönöz a tagállamokban – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS