Bank360: decemberre megtorpant a személyi hitelek piaca, de így is kiemelkedő év volt 2025

2026. 02. 03., 19:10

Decemberben a tavalyi év harmadik leggyengébb eredménye született a személyi hitelek piacán – derült ki a Magyar Nemzeti Bank frissen publikált adataiból. Tavaly mindössze háromszor fordult elő, hogy a havi kihelyezés nem érte el a 90 milliárd forintot, és ebből a három hónapból a december volt az egyik. Igaz, év/év alapon még így is jelentős bővülésről beszélhetünk, és a tavalyi év egészét nézve is a 2025-ös év eredménye jelentősen felülmúlta a 2024-es számokat – írják a Bank360 szakértői.

A Magyar Nemzeti Bank által február 3-án publikált adatok szerint 2025 decemberében 89,51 milliárd forintot tett ki az újonnan kötött személyihitel-szerződések szerződéses összege. Ez a szám a 2025-ös év harmadik leggyengébb eredményének számít, igaz, a 2024. decemberi 64,17 milliárd forintos eredményt még így is 39,5 százalékkal múlta felül. A tavalyi év egészében 93,4 milliárd forint volt a havonta kihelyezett átlagos hitelösszeg, amitől 4,2 százalékkal maradt el a decemberi eredmény.

A 2025-ös év egészében 1120,85 milliárd forintot tett ki az újonnan kötött személyi hitelek szerződéses összege, ami 36,9 százalékkal múlta felül a 2024 egészében kihelyezett 818,99 milliárd forintot. A szerződések összege mellett a szerződések száma is kiemelkedően alakult – a tavalyi év egészében 352 473 darab személyihitel-szerződés született, ami 15,7 százalékkal múlta felül a 2024-ben megkötött 304 624 darab szerződést. Decemberben egyébként 27 696 szerződést kötöttek a háztartások, ami 29,4 százalékkal múlta felül a 2024. decemberi 21 400-as darabszámot.

Az újonnan kötött szerződések számából és a szerződéses összegből kiszámíthatjuk, hogy az újonnan kötött személyi hitelek átlagos hitelösszege 3 231 863 forint volt tavaly decemberben, ami 3 százalékkal elmaradt a novemberi 3 332 763 forintos átlagösszegtől. Év/év alapon viszont 7,8 százalékos átlagösszeg-emelkedésről beszélhetünk, 2024 decemberében ugyanis csupán 2 998 703 forint volt az akkor kötött személyi kölcsönök átlagösszege.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2026. 02. 06., 10:20
A februári időszak farsangi összejöveteleinek elmaradhatatlan és népszerű eseménye a tombolasorsolás. A tombolajáték azonban egyben szerencsejáték is, amelyet a szerencsejátékok szervezésére vonatkozó előírások szerint előzetesen be kell jelenteni a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságánál.
2026. 02. 06., 17:25
Az országban működő nyolc regionális békéltető testület 2025-ben összesen 11 574 fogyasztói jogvitát zárt le sikeresen, 704-gyel többet, mint az előző évben. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által koordinált békéltető testületek ingyenesen vehetők igénybe, és az ország egész területén elérhető vitarendezési fórumok a fogyasztók és a vállalkozások között.
2026-02-05 14:15:00
A fizetések átlátható kommunikációja továbbra sem általános, és az uniós bértranszparencia-elvárásokra való felkészültség is vegyes képet mutat – derül ki a Manpower Magyarország „Fizetési és foglalkoztatási trendek” című, 2026 első félévére vonatkozó felméréséből.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miközben az oktatási intézmények azon fáradoznak, hogy olyan készségeket adjanak a gyerekeknek, amelyekkel az átalakuló munkaerőpiacon évek múlva is el kellene boldogulniuk, a pályaorientáció kérdését általában letudják évi egy-egy tematikus nappal. Ebben a helyzetben mind nagyobb szükség van a fiatalok személyes útbaigazítására. Ahhoz pedig, hogy egyénileg rátaláljanak a nekik megfelelő karrierútra, sokszor irányba kell állítani őket – de csakis rávezetéssel, és nem úgy, hogy alávetjük őket egy külső akaratnak, például a szülő kívánságának – vallja Marton Katalin iránytű mentor, a Karrierkaland.hu alapítója. A HVG Állásbörze színpadán is megfordult tanácsadó jó okkal korlátozta tevékenységét a 14–24 év közötti korosztályra – ebben az epizódban pedig be is mutatja a fiatalokhoz vezető kommunikációs út kihívásait.
Elképesztően lendületes éven van túl a magyar ingatlanpiac. 2025-ben több felvonásban is jelentős hatások érték – főleg az állami beavatkozások következtében –, és ezeknek a folyamatoknak ugyanúgy megvannak a nyertesei, mint a vesztesei. Szegő Péter, a DH vezető elemzője elmondta, milyen előnyökre, kockázatokra és dinamikára számít 2026-ban, amikor a várakozások szerint a drágulás sem lesz olyan mértékű, mint a tavalyi, jelentős túlárazásokat eredményező csúcsidőszakokban. A szakértő kitér arra is, hogy hosszabb távon milyen változásokat jelenthetnek az új lakásépítések és szerinte mely társadalmi csoportok lesznek a piac motorjai.
A roma fiatalok továbbtanulási és munkavállalási esélyei továbbra is jelentősen elmaradnak az átlagtól – hívja fel a figyelmet a 15 éves HBLF-Romaster Alapítvány. A szegregátumokban élők gyakran alapvető tanulási feltételek nélkül nőnek fel, az iskolarendszer pedig sok esetben nem tudja kezelni a hátrányokat. Az EU és a KSH adatai szerint magas a szegregáció, a korai iskolaelhagyás és az alacsony végzettség aránya a roma fiatalok között, ami rontja a foglalkoztatottságot. Makádi Zsófia, az alapítvány ügyvezető igazgatója segít megérteni az okokat és elmondja, mekkora segítség lehet a jól célzott közösségi, ösztöndíj- és mentorprogram a helyzet hosszútávú rendezésében.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS