A kkv-szektor a háborús környezet ellenére is olcsó, elérhető hitelforráshoz jut a Széchenyi kártya program folytatásával – hangsúlyozta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter hétfőn a program legújabb termékeiről a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával tartott sajtótájékoztatón Budapesten.
Magyarországon a lakossági és a vállalati hitelpiac is kétszámjegyű növekedési dinamikát mutat, és megfelelően támogatja a gazdaságot – emelte ki Nagy Márton. Hozzátette: a hitelek nagy része államilag támogatott konstrukció, és példaként említette a vállalkozásoknak szóló Széchenyi Kártya Programot, amelyhez az állam kamattámogatást és hitelgaranciát ad, valamint a lakosságnak szóló családi otthonteremtési kedvezmény (csok) és a babaváró konstrukciókat.
Kormányzati támogatás nélkül az infláció és a kamatok emelkedése miatt hitelszűke lehetne, a kkv-k-nak pedig kétszemjegyű kamatozású hitellel kellene számolniuk, amelyet vélhetően nem vennének fel – hívta fel a figyelmet a gazdaságfejlesztési miniszter.
Kijelentette: a hitel nélküli növekedés káros, ezzel szemben a hitelalapú gazdasági növekedés előnyös, mivel minden 1 százalékos hitelállomány bővülés esetén 0,2-0,4 százalékpontos GDP-növekedést lehet elérni, ezért a kormány érdekelt a hitelpiacok segítésében.
Hangsúlyozta azt is, a háborús helyzet, az emiatt megnövekedett költségek ellenére a kormány kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a hitelpiac ne sérüljön, a kétszámjegyű hitelbővülés megmaradjon, és továbbra is legyen gazdasági növekedés.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke arról beszélt, hogy egy ország akkor működik jól, ha jól működő gazdaság áll a háttérben, ezért a kamara partnere a kormánynak.
Az MKIK elnöke felidézte, hogy a kamara rendszeresen együttműködési megállapodást kötött a kormánnyal, amelyben többek között szerepel a Széchenyi kártya program szakmai felülvizsgálata, az adott körülményekhez igazítása.
A Széchenyi Kártya Program bizonyítottan sikeres, válságálló, a kkv-k finanszírozási igényeire gyorsan reagál, hidat képez a kormány, a bankok és a vállalkozások között – fogalmazott Parragh László.
Krisán László, a Széchenyi Kártya Programot koordináló KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a program MAX hiteltermékei július 1-jétől igényelhetők, a kamatok 0,5-3,5 közöttiek, jóval elmaradnak a piacon jellemző 10 százalék feletti kamatoktól.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az Országos Atomenergia Hivatal jóváhagyta a paksi atomerőmű-beruházás során „az első beton öntéséhez szükséges előzetes biztonsági jelentést”, ami a projekt újabb fontos lépése – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.