A kétgyerekes családmodellt erősítheti a CSOK Plusz

2023. 11. 16., 11:10

A 2024-ben induló CSOK Plusz iránt leginkább a gyermektelen párok érdeklődnek, akik többsége két gyerek vállalását tervezi – derül ki annak a több mint 16 ezer felhasználónak az adataiból, akik a Bankmonitor kalkulátorával ellenőrizték, hogy jogosultak-e a támogatásra.

A jelenlegi otthonteremtési támogatási rendszer jövő évi átalakításának legfontosabb indoka a kormányzat részéről az volt, hogy már nem segítette kellő hatékonysággal a gyerekvállalást. Alátámasztja ezt, hogy a csok támogatások száma és a folyósított összeg egyaránt drámai mértékben bezuhant 2023. I félévében, a KSH Lakossági lakáshitelezési kiadványa szerint az előbbi 46, míg az utóbbi 47 százalékkal volt alacsonyabb az előző év azonos időszakához képest. Ezzel 2016 első féléve óta messze az idei volt a leggyengébb félév a folyósított darabszám és az összérték alapján egyaránt.

Átalakul a falusi csok

Nagy várakozások előzik meg a jelenlegi csokot 2024-től felváltó CSOK Pluszt, ami egy legfeljebb 3 százalékos fix kamatú támogatott hitel, amelynél az igényelhető hitel maximális összege a vállalt gyerekek számától függően 15, 30, illetve 50 millió forint lehet. A CSOK Pluszhoz hitelelengedés is kapcsolódik, a második gyerektől kezdődően gyerekenként 10 millió forinttal csökken a fennálló tőketartozás.

További jelentős pénzügyi segítséget jelent, hogy a CSOK Plusszal lakást vásárlóknak 80 millió forint értékhatárig továbbra sem kell visszterhes vagyonátruházási illetéket fizetniük – ez alapesetben a vételár 4 százaléka -, valamint újépítésű lakásoknál visszaigényelhetik az 5 százalékos lakásáfát, építkezésnél pedig 5 millió forint összeghatárig a 27 százalékos forgalmi adót.

Többségében a gyermektelenek használnák ki a CSOK Pluszt

A jelenlegi csok és a 2024-től induló CSOK Plusz között jelentős különbség, hogy míg az előbbi meglévő és vállalt gyerekekre egyaránt igényelhető, az utóbbi feltétele a gyerekvállalás. Ezzel jelentősen szűkül a jogosultak köre, ugyanis a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért elemzése szerint 2020-ban mindössze az igénylők 36,7 százaléka igényelte a támogatást vállalt gyerekre, 22,4 százalékuk egyre, 13,6 százalékuk kettőre, míg 0,7 százalékuk háromra. Ugyanezen elemzés szerint 2020-ban a csokot igénylők 9,4 százaléka volt csak gyermektelen – ők biztosan vállalt babára igényelték -, míg 27,6 százalékuk egy, 36,3 százalékuk kettő, 33,5 százalékuk pedig három gyerekkel rendelkezett.

A Bankmonitor adatai alapján az új támogatást igénybe vevők esetében egészen mások az arányok. A több mint 16 ezer felhasználó közül csaknem minden második (45,4 százalék) gyermektelen, míg 31,9 százalékuk egy, 16,5 százalékuk pedig kettő meglévő gyerek mellé vállalna további babát. Azok aránya, akik azt fontolgatják, hogy három meglévő gyermekük mellé vállalnak egy vagy több babát pedig mindössze 4,66 százalék.

A kalkulátort használók többsége (43,3 százaléka) egy gyereket vállalna, míg 33,6 százalékuk kettő, 14,1 százalékuk pedig három gyerekkel növelné a család aktuális méretét az általuk megadott adatok alapján.

A kétgyerekes családmodell a legnépszerűbb

A Bankmonitor szakértői szerint a kalkulátort használók többsége kétgyerekes családmodellben gondolkodik, legalábbis erre utal, hogy a gyermektelenek 25 százaléka egy, 52 százaléka kettő gyereket vállalna, és csak 22 százalékuk számolt három babával. Eközben a kalkulátort használó egygyerekesek 57 százaléka tervez további egy gyereket, míg két babát 28 százalékuk, hármat pedig csak 8 százalékuk szeretne. A két gyerekes családoknál a CSOK Pluszhoz minimálisan szükséges egy további gyereket a kalkulálók 65 százaléka vállalna, míg négy- és öttagúra csak 6, illetve 7 százalékuk bővítené családját.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-01 17:55:00
„Az AI rendszerek kiváló eszközök lehetnek az auditori munka során, mivel segíthetnek a hatékonyabb kommunikációban, információgyűjtésben és problémamegoldásban – a szakértő könnyvizsgálót azonban nem tudják helyettesíteni.”

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS