„Hosszú távon új gazdaságstratégiai modellre van szükség.”
A kormány 11 pontos akciótervének intézkedései és az új hitelprogramok (gyármentő garancia- és hitelprogram) biztosíthatják a recesszió elkerülését Magyarországon a teljes foglalkoztatottság megőrzése és a családok megvédése mellett; hosszú távon azonban új gazdaságstratégiai modellre is szükség van – hangsúlyozta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. fennállásának 30. évfordulója alkalmából tartott rendezvényen.
Nagy Márton a szerdai rendezvényen azt mondta: nehéz év lesz a következő Európa meghatározó országainak: a német, az olasz és a svéd gazdaság is recesszióba kerül, Magyarországon ugyanakkor lassulás lesz, gazdasági visszaesés nem. Az idei 4,5–5 százalék közötti GDP-növekedést 2023-ban 1–1,5 százalékos növekedés követheti, a jövő évi átlagos infláció pedig ugyan 15 százalékos lehet, de decemberre az ütem 7-8 százalék közelébe lassulhat.
Az akcióterv 11 pontja:
1. az energiaintenzív kkv-k támogatása,
2. a Széchenyi Kártya program folytatása,
3. a gyármentő program,
4. a kamatstop kiterjesztése,
5. a nemzeti tőkeholding létrehozása,
6. az agrárvállakozások hitelmoratóriuma,
7. a turisztikai akcióterv,
8. a lakossági és kisvállalati rezsicsökkentés,
9. az élelmiszerárstop és
10. a lakossági kamatstop fenntartása, valamint
11. a diákhitel kamatstop.
Ez védelmi vonalat alakít ki, és nem engedi a recessziót, valamint a hitelezés kiszáradását sem – hangsúlyozta a miniszter.
A kormány a fejlesztési bankok korábbinál aktívabb közreműködését rendeli el – jelentette be Nagy Márton. Az EXIM-nél és az MFB-nél egyaránt 100 milliárdos tőkeemelést hajtanak végre, ezek új hitelprogramokat szolgálnak; az EXIM tőkeemelése 500–600 milliárd forint értékű új hitelprogramot jelent majd 5 százalékos forintkamat és 3,5 százalékos eurókamat mellett, maximum 8 évig.
Hosszú távon új gazdaságstratégiai modellre van szükség, a geopolitikai feszültségek, az energiaválság ugyanis Magyarország számára olyan kihívást hordoz, amire egy új modell adhat megoldást – mondta Nagy Márton, hozzátéve, hogy a gazdaság tőkevonzó képességeinek erősítését és a hazai ipar és kkv-szektor segítését tűzték ki. Új globális közvetlen külföldi tőkebefektetés (FDI) stratégiát választanak a nemzetközi cégek, ezért a tőkéért harcolni kell, a bevonzás mellett a megtartásra is figyelni kell. A miniszter szerint fontos a hazai szektorok védelme, az élelmiszeripar, a vegyipar, a gyógyszergyártás, az építőipari alapanyaggyártás segítése, és nagyobb figyelmet kap a biztosítási piac is. (MTI)
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az Országos Atomenergia Hivatal jóváhagyta a paksi atomerőmű-beruházás során „az első beton öntéséhez szükséges előzetes biztonsági jelentést”, ami a projekt újabb fontos lépése – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.