A csapadékszegény időjárás miatt 2022. február 17-től a hatóság tűzgyújtási tilalmat rendel el Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád megyékben, emellett fenntartja a korábban elrendelt tilalmat Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megye területén.
Az elmúlt időszakban a sok éves átlaghoz képest kevesebb csapadék hullott. Az erdőben és az erdő környéki területeken található könnyű holt biomassza (elszáradt tavalyi gyepvegetáció, avar) nedvességtartalmát a szeles, napos időjárás tovább csökkentette, emiatt sajnos hazánk több megyéjében megemelkedett a tűzesetek száma. Tekintve, hogy a meteorológiai előrejelzések alapján a következő 72 órában sincs esélye a tűzkockázatot érdemben csökkentő csapadék lehullásának, továbbá figyelembe véve, hogy az érintett megyék termőhelyi és állományviszonyai kedveznek a nagyterületű erdő- és vegetációtüzek kialakulásának, indokolt a fokozott tűzveszély kihirdetése és a tűzgyújtási tilalom elrendelése.
A fenti körülményeket mérlegelve, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével, 2022. február 17-től tűzgyújtási tilalmat léptet életbe Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád megyében.
Figyelembe véve továbbá, hogy a korábban korlátozás alá vont Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megyében a szórványos csapadék nem elegendő a holt biomassza nedvességtartalmának megfelelő szintű növekedéséhez, ezekben a megyékben a hatóság fenntartja a tűzgyújtási tilalmat.
Az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról az www.erdotuz.hu vagy a www.katasztrofavedelem.hu honlapon elhelyezett térképen tájékozódhatnak. (Nébih)
Kis csapatunk valamennyi tagja száraz januárt tartott. Nagy kérdés volt, milyen borral indítsuk újra ízlelőbimbóink operációs rendszerét február elején.
Miközben hazánkban folyamatos esélylatolgatás zajlik Paks 2 sikeres kivitelezésével kapcsolatban, sokan már azt vetik fel, hogy figyelembe véve hazánk energiaéhségét, valamint azt a tényt, hogy előbb-utóbb Paks 1-et mégiscsak le kell állítani, már rég Paks 3-on kellene gondolkodni – írja Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatója.