Magas patogenitású madárinfluenzát mutatott ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy 121 000 tojótyúkot tartó gazdaságban, Kunszálláson. A gazdaság felszámolása haladéktalanul megkezdődött, megakadályozandó a járvány továbbterjedését.
A nagylétszámú kunszállási gazdaságban az állatok megemelkedett elhullása mellett a tojástermelés csökkenése jelezte a pusztító vírus megjelenését. A Nébih laboratóriuma január 27-én megerősítette a magas patogenitású madárinfluenza H5N1 altípusának jelenlétét. Az állategészségügyi hatóság haladéktalanul megkezdte az állomány felszámolását, hogy elejét vegye a járvány továbbterjedésének.
Noha Bács-Kiskun megyében január 12-e óta egészen mostanáig nem volt madárinfluenza-kitörés, az érintett gazdaság egy korábban már elrendelt megfigyelési körzetben található. A kitörés helyszíne körül a 3 km-es sugarú védőkörzet, valamint a korábban már korlátozott területen kívül eső, 10 km-es sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzet felállítása megtörtént.
A Nébih felhívja az állattartók figyelmét, hogy a madárinfluenza elleni védekezés során kiemelten fontos a járványvédelmi előírások betartása, az ország magaskockázatú területein pedig kötelező a baromfik zártan tartása is.
A madárinfluenzával kapcsolatos információk folyamatosan frissülnek a Nébih tematikus aloldalán.
Kovács Antal szerint nem elég, ha valaki jól tud dekantálni.
Az együttműködési megállapodást Kádár Andrea Beatrix, az OAH elnöke, valamint a Magyar Honvédség részéről Veres József ezredes, az MH Sodró László 102. Vegyiharc Ezred ezredparancsnoka írta alá.