Harmadik országból származó növényi termék szállítmányok: változik az ellenőrzés rendje

2023. 03. 22., 19:09

A harmadik országból származó, élelmiszernek szánt növényi termékek esetében ezentúl a magyar hatóság a fizikai ellenőrzéseket nem végzi el Magyarországon, hanem a szállítmányokat továbbítja a célországba. Emiatt az Európai Unióba történő behozatal során a vállalkozóknak kötelező megadniuk az ellenőrző pontot is. Az adatszolgáltatás elmaradása az ügyintézési idő számottevő növekedésével járhat – hívja fel a figyelmet a Nébih.

Az új ellenőrzési eljárás az (EU) 2019/1793 és az (EU) 2020/1158 végrehajtási rendelet hatálya alá tartozó, harmadik országból származó, élelmiszer célú növényi termékeknek az unióba történő behozatalára vonatkozik. A kijelölt vármegyei növény- és talajvédelmi hatóság szakemberei megvizsgálják a dokumentumokat, majd a fizikai vizsgálatra kijelölt szállítmányokat – ha azokat nem Magyarországon hozzák forgalomba – továbbküldik a célországba. A mintavételre és a laboratóriumi vizsgálatra már a célországban kerül sor. 

A gördülékeny ügyintézéshez fontos, hogy a szállítmányért felelős vállalkozó a TRACES rendszerben, a Közös Egészségügyi Beléptetési Okmányok (KEBO-D, angolul: CHED-D) dokumentumban ne csak az I.4. pontot töltse ki, hanem a célország kijelölt ellenőrzési pontját (I.20.) is jelölje meg. Amennyiben ez elmarad, a hatóság felveszi a kapcsolatot a szállítmányért felelős vállalkozóval, ami azonban jelentősen növelheti a szállítási folyamat ügyintézési idejét – hívja fel a figyelmet a Nébih.

A szállítmánynak – a továbbítás során – folyamatos vámfelügyelet alatt kell állnia. Annak megérkezéséről a magyar hatóság 15 napon belül visszaigazolást kér a célországtól. 

A magyarországi határállomások és a jóváhagyott ellenőrző pontok jegyzéke megtekinthető a Nébih oldalán.

Az EU határállomások és ellenőrző pontok jegyzéke itt érhető el. A weboldalon található kijelölt ellenőrző pontok nem mindegyike nyilvános, ezért ajánlott az illetékes hatóságokkal előre egyeztetni!

Kapcsolódó jogszabályok

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 25., 16:55
Hosszú ideje a vállalkozás világában élők is sokat tanulhattak a VOSZ Páholy első három rendezvényén, ahol a résztvevőknek lehetősége van a tanulás mellett egymás és a másik vállalkozás tevékenységének megismerésére. Nagyon készülünk az év további rendezvényeire is – mondta Micski Marianna, a VOSZ Heves vármegyei elnöke a vosz.hu-nak.
2023-06-01 18:41:00
Az Atkins és a COVVI, egy leedsi székhelyű kézprotézis-fejlesztő olyan robotikai megoldást fejleszt, ami közel ugyanolyan kézügyességgel bír, mint az ember. A cél az, hogy erősen sugárzó környezetekben vegyék hasznát, távvezérlésű manipuláló eszközként.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 05. 29., 17:20
epizód: 2023 / 8   |   hossz: 22:26
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnökével áttekintettük az építőipar első negyedévi visszaesésének okait, és arra is megkértük, hogy vázolja az ágazat továbbiakban várható sorsát. Bár nem minden szakmabeli járt rosszul az utóbbi időben, „sok pozitívumot nehezen tudna mondani“. Az elnök tisztázta a nemzeti tüzépek körül halmozódó félreértéseket, és azt is elárulta, hogy milyen modern éptőipari megoldásokat kedvelnek az embereket, illetve melyek felfutását reméli.
Dr. Baracsi Katalin internetjogászt az általa cégek kollektívái számára tartott online jogi tréningek kapcsán a legfontosabb, az embereket leginkább aggasztó problémákról kérdeztük. A szakértő maga is meglepőnek tartja, hogy hányszor találkozik olyan emberrel, aki még mindig nincs tisztában az interneten elkövethető bűncselekmények súlyával. Sőt, azzal sem, hogy online egyáltalán lehet bűnt elkövetni. Ha mindez nem lenne elég, azt is viszonylag kevesen tudják, hogy mit tehet meg a céges IT-eszközökkel és a rajta felhalmozódott adatokkal a dolgozó, illetve maga a vállalat. Utóbbi egyébként nem árt, ha jó előre leszögezi, hogy mire lehet használni a céges számítógépet és mire nem.
Ebben az epizódban bebizonyítjuk, hogy szemléletváltással sokkal olajozottabb és jóval jövedelmezőbb szervezetté válhat bármely vállalkozás. A gyengeség szemléletet felváltó erősség szemlélet megváltást jelenthet a cégeknek, akik olyan erőforrástömegre bukkannak meglévő kollektívájukban, amire jó eséllyel nem is számítottak. Arról, hogy vezetőképzéssel, csapatépítéssel és mindezek tudományosan megalapozott stratégiáival hogyan lehet sikerre ítélni egy üzletet, az [eureka] Consulting and Games fehérgalléros ügyfélkörrel dolgozó üzleti tanácsadó cég társalapítójával, Bódi Gabriellával beszélgettünk.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS