GVH: 2021 a kartellek elleni fellépés éve volt

2022. 01. 27., 19:41

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) közzétette a tavalyi év eredményeit összegző Gyorsjelentését a magyar piaci versenyről, amelyet online szakmai konferencia keretében mutatott be.

A nemzeti versenyhatóság publikálta honlapján a 2021. év versenyfelügyeleti eredményeit és tapasztalatait összegző Gyorsjelentését. A Versenyhivatal tavaly vezette be a transzparenciát szolgáló, rendszeres adatösszegzését, melynek egyes részterületei ezúttal egy online szakmai konferencia keretében kerültek megvitatásra többek között Raisz Anikó, az Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára, Bánki Erik, az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke, valamint az építőipar vállalkozásai és ágazati szakhatóságai képviselőinek közreműködésével.

A versenyhatóság az előző évinél csaknem 25 százalékkal több, 51 versenyfelügyeleti eljárást indított 2021-ben, melyekben 124 vállalkozással szemben indult vizsgálat. Az elmúlt év hatósági munkájából kiemelkedtek a kartellekkel szembeni fellépések, az építőiparral kapcsolatos elemzések és beavatkozások, valamint a magyar emberek érdekében a COVID-19 járvánnyal összefüggő visszaélések feltárása.

A nemzeti versenyhatóság Versenytanácsa tavaly 38 döntéséből 28 esetben állapított meg jogsértést, melyekben összesen 62 vállalkozással szemben szabott ki bírságot, a GVH történetében rekordot jelentő 18,2 milliárd forint összegben. A bírságösszeg közel 90 százaléka (16,3 milliárd forint) a legsúlyosabb versenyjogi jogsértések, tiltott versenykorlátozó magatartások és kartellek miatt került kiszabásra. Ezzel a versenyt védő teljesítményével hazánk 2021-ben az első helyen végzett a Visegrádi Együttműködés tagállamai között. A GVH jelenleg is 21 ügyben dolgozik a versenykorlátozó magatartások feltárásán, melyek kiemelt részét képezik a versenyfelügyeleti munkának.

A fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok miatt a tavaly kirótt, összesen mintegy 2 milliárd forintos bírságból jelentős részt, 449 millió forintot tettek ki a koronavírus-járvánnyal összefüggő megtévesztések miatt kiszabott büntetések.

Az építőipari szektorban tapasztalható drágulás kapcsán – az ágazatban folyó több versenyfelügyeleti eljárás mellett – a versenyhatósági fellépés új eszközét képezték a nyáron bevezetett, gyorsított ágazati vizsgálatok. A gyorsvizsgálatokkal a hatóság rövid időn belül, hatékonyan képes feltárni az olyan piaci torzulások okait, amelyek csak a sokszereplős értékesítési láncok átfogó, hosszadalmas elemzésével térképezhetők fel. A gyorselemzések alapján a versenyhatóság megteheti a szükséges versenyfelügyeleti intézkedéseket, illetve javaslatokkal élhet a piaci szereplők és a jogalkotó felé a szükséges piaci beavatkozás érdekében.

A „KÖZÉRTHETŐEN A MAGYAR PIACI VERSENYRŐL - Gyorsjelentés a Gazdasági Versenyhivatal 2021. évi teljesítményéről” című kiadvány a nemzeti versenyhatóság honlapján érhető el. (GVH Sajtóiroda)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS