A Nébih ingyenes jártassági tesztet, ún. körvizsgálatot szervezett decemberben a magán laboratóriumok számára, hogy hatósági segítséggel ellenőrizhessék, mennyire pontosak az aflatoxin mérésére irányuló vizsgálataik. A lehetőséggel a megkeresett 78 laboratóriumból csupán 14 élt, amelyek közül hat esetben kell számottevő segítséget nyújtania a Nébih-nek a vizsgálati precizitás helyreállításához.
Az idei forró, aszályos év különösen kedvezett a gombatoxinok megjelenésének a takarmányokban, ami nehéz helyzetbe hozza a tejágazatot is. A fogyasztók egészségének megóvása érdekében – a hatósági ellenőrzések mellett – az előállítók részéről elengedhetetlenek az önellenőrző vizsgálatok. Ezek legegyszerűbb és leggyorsabb módja jelenleg a tej és tejtermékek vizsgálata, mely képet ad a takarmány átlagos szennyezettségéről.
Az aflatoxin vizsgálatok megfelelő végzéséhez a Nébih ingyenesen megszervezett egy ún. körvizsgálatot, jártassági tesztet. Ennek során a résztvevő laboratóriumok ismeretlen szennyezettségű tejet kaptak, amit a napi munkájuk során használt módszerrel kellett megvizsgálniuk. Az eredmények értékelése megmutatta, hogy a laboratórium milyen pontosan mér.
A minőségbiztosítási szempontból mértékadó lehetőséget 78 laboratórium számára ajánlotta fel a hivatal, azzal azonban csupán 14 vállalat élt. Az alábbi laboratóriumok vállalták a körvizsgálatban való részvételt, megmutatva, hogy számukra a pontos munkavégzés, ezáltal a fogyasztók védelme kiemelten fontos:
A körvizsgálat fontosságát alátámasztja, hogy a hivatalos értékelés szerint 5 laboratórium nem megfelelő eredményt adott. További 1 laboratóriumban ugyan a megengedett hibahatáron belül mértek, azonban alacsony eredményt adott a vizsgálat, így fals negatívként értékelték a tej szennyezettségét. Az érintett laboratóriumoknak részletes tájékoztatást, továbbá igény esetén szakmai támogatást nyújt a Nébih Nemzeti Referencia Laboratóriuma. (Nébih)
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.