Ha nem történik jelentős változás, akkor az ENSZ vízügyi jelentése szerint 2050-re a világ lakosságának 40 százaléka számára kihívást jelent majd, hogy elegendő vízhez jusson. A Xylem és a Manchester City közös kampányában például a tudatos vízhasználatra hívja fel a figyelmet.
Jelentős fejlődés ment végbe az elmúlt évtizedekben a lakosság vízellátásában és a szennyvízkezelési szolgáltatásokhoz való hozzáférésben globális szinten. A WHO és az UNICEF közös elemzése szerint például a 2000-es 81-ről 2017-re 90 százalékra nőtt azok aránya, akik legalább alapszintű vízszolgáltatáshoz hozzájutnak. A szennyvízkezelés kapcsán lényegesen rosszabb a helyzet, ebben a mutatóban a 2000-es 56 százalékról 74 százalékra sikerült előrelépni.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete a Fenntartható Fejlesztési Célok (SDG) közé sorolta a biztonságos ivóvízhez és a megfelelő higiéniai feltételekhez való hozzáférést mindenki számára a Földön, ráadásul ezt 2030-ra tervezik elérni. Ahhoz azonban, hogy ez megvalósulhasson, a jelenleginél lényegesen gyorsabb fejlesztésre lenne szükség. Az ENSZ „World Water Development Report 2020” jelentése szerint 2030-ig mintegy 1700 milliárd dollárnyi beruházásra lenne szükség világszinten a vízhálózatok, a szennyvízkezelés és a vízgazdálkodás területén a kitűzött cél eléréséhez.
Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2019-ben a háztartások 95,3 százalékában volt közüzemi vezetékes ivóvíz ellátás, ami majdnem 3 százalékpontos növekedést jelent a 2000-es értékhez viszonyítva és az ország valamennyi településén volt vezetékes vízszolgáltatás. A hazai közüzemi ivóvízhálózat hossza 2019-ben 66,9 ezer kilométer volt, ez ez valamivel több mint 4600 kilométerrel több mint 2000-ben. Az egy lakosra jutó évi vízfogyasztás pedig elérte a 35,7 köbmétert, ami ugyan 2,3 köbméterrel kevesebb a 2000-es értéknél, ugyanakkor majdnem 3 köbméterrel több mint 2014-ben.
A KSH adatai alapján közüzemi szennyvízgyűjtő-hálózat a hazai települések 66,9 százalékán volt 2019-ben, ami komolya előrelépést jelent az évezred elejéhez képest, akkor ugyanis még csak 27,2 százalék volt ez az arány. 2000-ben a háztartások 51 százaléka volt rákötve a közüzemi szennyvízgyűjtő hálózatra, 2019-ben már az otthonok 82,6 százaléka kapcsolódott be a hálózatba.
A fejlett vízszolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítása mellett kiemelt figyelmet kell fordítani arra is, hogy tudatosabban bánjunk a rendelkezésre álló vízkészlettel, amire a globális klímaváltozás is hatással van. Az ENSZ már említett tanulmánya alapján ha nem történik jelentős változás, akkor 2050-re a világ lakosságának 40 százaléka számára kihívást jelent majd, hogy elegendő vízhez jusson. Egy másik prognózis szerint pedig 2050-re világszerte 570 városban 685 millió ember számára legalább 10 százalékkal csökken az elérhető édesvíz mennyisége a jelenlegi szinthez képest a klímaváltozás következményei miatt.
A tudatos vízhasználatra hívja fel a figyelmet a Xylem és a Manchester City futball csapatának közös kampánya. A „Be A Water Hero” kezdeményezés keretében Alex Greenwood, a Manchester City női csapatának tagja, illetve Sergio Agüero, Raheem Sterling és John Stones buzdítanak arra, hogy takarékoskodjunk a vízzel és könnyen megfogadható tanácsokat is adnak, amelyek betartásával jelentősen csökkenthető a vízfogyasztás. Sőt, aki kedvet érez, akár csatlakozhat is a sztárokhoz és megteheti a saját vállalását a kampány weboldalán, hogy még tudatosabb vízhasználóvá váljon.
A Xylem a világ egyik vezető víztechnológiai vállalata, amely elkötelezett amellett, hogy a műszaki innováció segítségével megoldja a kritikus vízügyi, és infrastrukturális kihívásokat. Több mint 16.000 különféle nemzetiségű munkatársával 2020-ban 4.88 milliárd dolláros bevételt ért el.
Kis csapatunk valamennyi tagja száraz januárt tartott. Nagy kérdés volt, milyen borral indítsuk újra ízlelőbimbóink operációs rendszerét február elején.
Az Országos Atomenergia Hivatal meghívására 2023. január 30-31. között hazánkba látogatott a finn nukleáris hatóság főigazgatója, Petteri Tiippana, valamint Janne Nevalainen projektigazgató.