Cölöpverő robot segítségével gyorsabban telepíthetők a napelemparkok

Cölöpverő robot segítségével gyorsabban telepíthetők a napelemparkok
2023. 03. 18., 10:25

A San Francisco-i Built Robotics olyan tempóban telepíti a napelemparkokat, ahogy senki más – köszönhetően az RPD 35 építőipari robotnak, ami teljesen automatizálja a tartóoszlopok telepítését.

A Built Robotics rendszere a cölöpverési folyamat minden lépését – a felméréstől az elosztáson át a cölöpök leveréséig, a fúrásig és az ellenőrzésig – egyetlen csomagban egyesíti, úgy, hogy azzal teljesíti a piacon elérhető legszigorúbb tűréshatárokat is – osztotta meg a The Robot Report.

A napelemek tartóoszlopai általában acél H-gerendák, amelyek 4-5 méter hosszúak és kb. 90 kilogrammot nyomnak. Nagy és nehéz eszközök tehát, amelyekből naponta akár több százat is telepíteni kell a napelemparkok építési területein. Erre az összetett tevékenységre a Built eszközével elég tud lenni csupán egy technikus, aki a szükséges beállítások után csak felügyeli a munkát, mivel a hatalmas robot teljesen önállóan és pontosan képes elvégezni a munkát, kb. háromszor gyorsabban mint egy hagyományos cölöpverő géppel felszerelt csapat.

Minden egyes cölöpöt – amiből egy kiterjedt napelempark megépítéséhez akár több tízezerre is szükség van – legalább két méter mélyre kell leverni a földbe. Ezeknek az alapelemeknek a pozícionálásnál néhány centiméteres pontossággal kell dolgozni, hogy később a telepek felszerelése is gördülékenyen, hiba nélkül történjen.

A Built szerint az RPD 35 segítségével egy kétszemélyes team naponta több mint 300 cölöpöt tud telepíteni (az eddigi száz helyett), miközben a piac által elvárt lejtőtűrésnek is megfelel. Ezt a Built szoftvere egyedi cölöpkazettás rendszerrel és fejlett érzékelőkkel, például RTK GPS-szel dolgozva éri el.

„A napelemes cölöpözés kemény, monton munka, szóval kiválóan alkalmas az automatizálásra – nyilatkozta Noah Ready-Campbell, a Built Robotics alapító-vezérigazgatója. – A cölöpverő robotjaink drámaian javítják a terepen dolgozó munkások hatékonyságát, ami kritikus fontosságú a krónikusan szűkös építőipari munkaerőpiacon. Ugyanilyen fontos, hogy az embereket kivonjuk a veszélyes feladatokból, miközben csökkentjük a zajterhelést, illetve a gázolás és becsípődés kockázatát.”

A 2018-as első bevetés óta a vállalat robotjai kb. 2 GW összteljesítményű napelempark telepítésében segítettek az Egyesült Államok területén – ezzel több mint 400 ezer otthon ellátásához szükséges energiakapacitás építéséhez járultak hozzá.

Az év elején a Built felvásárolta a Roin Technologiest, egy hároméves mérnöki céget, ami robotizált betonfeldolgozó rendszereket tervezett és gyártott. A vezérigazgató szerint ez az akvizíció tette lehetővé a vállalat számára azt, hogy megnövelje az automatizált építőipari berendezések jelenlegi teljesítményét. Az RPD 35 egyébként a vállalat második kereskedelmi célú rendszere. Az első az Exosystem volt, ami a beszerelést követően szinte bármilyen kézi vezérlésű kotrógépet autonóm robottá alakít.

Gábor János

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS