Tíz dolog, amit az Európai Parlament elért az elmúlt öt évben

2019. 05. 17., 17:03

A közelgő európai választások előtt az Európai Parlament sajtósai összeszedték, mit tett az elmúlt öt évben a parlament az európaiak mindennapi életének megkönnyítésére.

Olcsóbb telefonhívások

2017 júniusában megszűntek a roaming díjak, ami azt jelenti, hogy bárhová utazunk az EU-n belül, ugyanannyiért telefonálunk, írunk sms-t, vagy használjuk a telefonunk adatforgalmát, mint otthon. Egy másik fontos lépés 2019. május 15-én lépett életbe annak érdekében, hogy könnyebben tudjuk tartani a kapcsolatot a másik tagországban élő szeretteinkkel: az EU-n belüli hívások percenként maximum 19 centbe kerülnek.

Több lehetőség az online vásárláskor

A fogyasztók könnyebben hozzáférnek az online vásárolható termékekhez, hotelfoglalásokhoz, autóbérlésekhez, koncertjegyekhez és sok minden máshoz szerte Európában, a területi alapú tartalomkorlátozásra vonatkozó új szabályoknak köszönhetően, amelyek 2018 decemberében léptek életbe.

Kevesebb műanyag a tengerekben és folyókban

Mióta 2015-ben elfogadta a Parlament a műanyag zacskók csökkentésére vonatkozó szabályokat, az európaiak 72 százaléka használ kevesebbet belőlük. Egy másik fontos lépést a műanyaghulladékok ellen 2019 márciusában szavazott meg az EP, amikor elfogadták számos egyszer használatos műanyag betiltását: például a műanyag tányérokat, evőeszközöket vagy szívószálakat.

Nagyobb online védelem

Az új adatvédelmi rendelet, amely az elmúlt két évtized legnagyobb változását hozta az uniós adatvédelmi szabályozásban, 2018 májusában lépett életbe. Ennek köszönhetően személyes adataink nagyobb biztonságban vannak. Az EP emellett a szerzői jogi szabályokat is frissítette, ezzel is igazodva a digitális kor elvárásaihoz.

A munkavállalók jogainak megerősítése

2019 áprilisában a képviselők új szabályokat fogadtak el a munka és magánélet egyensúlyának biztosítása érdekében, amely értelmében az újdonsült apáknak legalább 10 munkanapnyi apasági szabadság jár, a gondozóknak pedig évente 5 munkanapnyi szabadság. A Parlament emellett az új típusú munkavállalók munkakörülményeit is javította, olyanokét, akik például a Deliveroonál vagy az Ubernél dolgoznak.

Egészségesebb bolygó a jövő generációnak

Egy 2016-os szavazásnak köszönhetően a Parlament elfogadta a párizsi klímaegyezményt, amely fordulópontot jelentett a klímaváltozás elleni harcban. A képviselők azóta is dolgoznak az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésén és a megújuló energiaforrások használatának minél szélesebb körben történő elterjesztésén.

Több külföldi tanulási és képzési lehetőség

2019 márciusában a képviselők megszavazták az Erasmus+ program 2021-2027-es időszakra vonatkozó költségvetésének megháromszorozását, így még több európai polgár élvezheti az uniós oktatási és képzési programok előnyeit.

A gazdaság növekedése

A 2018 decemberében elfogadott EU-Japán kereskedelmi megállapodás a legnagyobb kétoldalú kereskedelmi megállapodás, amit valaha kötött az Unió. A gazdasági növekedés biztosítása érdekében az EU folyamatosan bővíti kereskedelmi kapcsolatait, a következő években várhatóan például Kanadával és Szingapúrral.

Biztonságosabb Európa

A terrorizmus elleni harc érdekében a Parlament 2016-ban elfogadta azokat a szabályokat, amelyek értelmében a repülőtársaságoknak ki kell adnia a biztonsági szolgálatoknak azoknak az utasoknak az adatait, akik az EU-ba, vagy az EU-ból utaznak. A következő évben a képviselők megszavazták az EU-szerte alkalmazandó szabályokat a külföldi és partizán terroristák megfékezésére; ahogy a joghézagokat is igyekeztek kiküszöbölni az uniós fegyvertörvényben és felvették a harcot a terrorizmus finanszírozásával is.

Olcsóbb energia

A 2017-ben elfogadott szabályoknak köszönhetően, amelyek egyszerűbb energiafogyasztási címkék használatát írják elő a háztartási gépeken, az uniós energiafogyasztók évente átlagosan 500 eurót takaríthatnak meg a háztartásokban használt energián.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 20., 12:40
2025. június 20-tól kedvezőbbé válik a részletfizetés. Az automatikus pótlékmentes részletfizetés összeghatára megduplázódott, már kétmillió forintos adótartozásig is kérhető. A Magyar Közlönyben megjelent az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló törvény, amelynek számos szabálya már június 20-án hatályba lépett.
2025-06-20 19:05:00
Ötven százalékkal magasabb összegben vehetik igénybe a családok 2025. július 1-től a családi kedvezményt. Az emelés automatikus, teendőjük csak azoknak van, akik az adóelőleg-nyilatkozatban összegszerűen, és nem a gyermekek száma szerint kérték a kedvezményt.
2025-06-19 20:05:00
Március és május között országosan átlagban 5,8 százalékot lehetett alkudni az eladott lakóingatlanok árából, azonban a paneleknél tovább szűkült a vevők mozgástere – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból. A tavaszi hónapokban Budapesten tovább csökkent a rés a hirdetési és az eladási árak között, ami jól mutatja a lakáspiaci tendenciákat, hiszen közben a községekben továbbra is jelentős az alku lehetősége.

  Rovathírek: HIPA

Ismét bekerült Magyarország a legjobb befektetői megítéléssel rendelkező feltörekvő gazdaságok körébe, és a kelet-közép-európai térségben egyedüliként javította pozícióját a Kearney nemzetközi üzleti tanácsadó társaság új felmérése szerint – közölte a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS