Tiszta technológiák: 17 projektbe 1,8 milliárd eurót fektet az EU

2022. 07. 14., 14:23

Az Európai Unió több mint 1,8 milliárd eurót fektet be 17 nagyszabású, innovatív tiszta technológiákkal kapcsolatos projektbe, az innovációs alap keretében odaítélt díjak harmadik körében – jelentette be az Európai Bizottság.

Az innovációs alapból támogatást fognak nyújtani annak érdekében, hogy elősegítsék az áttörést jelentő technológiák piacra jutását az energiaigényes iparágak, a hidrogéntechnológia, a megújuló energiaforrások, a szén-dioxid-leválasztási és -tárolási infrastruktúra, valamint az energiatárolás és a megújuló energiaforrások kulcsfontosságú összetevőinek gyártása terén. A kiválasztott projektek Bulgáriában, Finnországban, Franciaországban, Hollandiában, Izlandon, Lengyelországban, Németországban, Norvégiában és Svédországban találhatók.

Frans Timmermans ügyvezető alelnök így nyilatkozott: „A mai támogatások Európa-szerte támogatják az innovatív vállalkozásokat a zöld átállás ösztönzéséhez szükséges élvonalbeli technológiák kifejlesztésében. Az innovációs alap fontos eszköz a megújuló hidrogénnel és más megoldásokkal kapcsolatos innovációk fellendítésében az európai ipar számára. Az első folyósítási körhöz képest a rendelkezésre álló források 60 százalékkal nőttek, ami lehetővé tette számunkra, hogy megduplázzuk a támogatott projektek számát. Ez nagy lendületet ad az energiaigényes iparágak dekarbonizációjának az Európai Unióban.”

A 17 projektet a nagyprojektekre vonatkozó második pályázati felhívás keretében választották ki, ami azt jelenti, hogy tőkeköltségük meghaladja a 7,5 millió EUR-t. A projekteket független szakértők értékelték annak alapján, hogy képesek-e csökkenteni az üvegházhatásúgáz-kibocsátást a hagyományos technológiákhoz képest, a legkorszerűbb technológiákon túlmutató innovációt jelentenek-e, ugyanakkor kellően kiforrottak-e a megvalósításra. A további kiválasztási kritériumok között szerepelt, hogy mennyire alkalmas a projekt a léptékváltásra és mennyire költséghatékony.

A kiválasztott projektek az EU dekarbonizációs erőfeszítéseihez hozzájáruló ágazatok széles körét ölelik fel. Ezen ágazatok közé tartozik például a zöld hidrogén, a hulladékból előállított hidrogén, a tengeri szélenergia előállítása, forgalmazása és felhasználása, a fotovoltaikus modulok gyártása, az akkumulátorok tárolása és újrafeldolgozása, a szén-dioxid-leválasztás és -tárolás, a fenntartható légijármű-üzemanyagok és a fejlett bioüzemanyagok előállítása. Ezek együttesen 136 millió tonna szén-dioxid-egyenértéket takaríthatnak meg működésük első 10 évében.

Az Európai Beruházási Bank projektfejlesztési támogatásra előzetesen kiválaszt legfeljebb 20, ígéretes, de a támogatás elnyeréséhez nem kellően kiforrott projektet. Ezeket 2022 negyedik negyedévében jelentik be.

A támogatott projektek

Cementgyártás (4 projekt): Egy németországi projekt második generációs oxigén-üzemanyag tüzelésnél megvalósított szén-dioxid-leválasztási eljárást vezet be egy cementgyárban, és azt nyersanyagként biztosítja a szintetikus metanollá történő további feldolgozáshoz. Egy másik, lengyelországi projekt egy végponttól végpontig terjedő szén-dioxid-leválasztási és -tárolási láncot hoz létre, amely a cementgyárban történő szén-dioxid-leválasztástól és -cseppfolyósítástól az offshore telephelyeken való tárolásig tart. A harmadik projekt a mésztermelés során keletkező füstgázokból származó szén-dioxid-kibocsátásokat választja le, és azokat tartósan tengeri geológiai képződményekben tárolja Franciaország területén. Végezetül a negyedik projekt az első bulgáriai, teljes láncot felölelő szén-dioxid-leválasztási és -tárolási projekt lesz, amely egy cementgyár szén-dioxid-leválasztási létesítményeit köti össze szárazföldi és tengeri csővezetékeken keresztül a Fekete-tenger egyik kimerült gázmezőjében található végleges tengeri tárolóval.

Vegyi anyagok (3 projekt): Egy finnországi projekt keretében vegyileg újrafeldolgozzák a finomítókban alapanyagként felhasználandó műanyagokat. Egy svédországi projekt a maga nemében egyedülálló metanol-üzemet hoz létre, amely a CO₂-t, a maradékanyagokat, a megújuló hidrogént és a biogázt alakítja át metanollá. Egy másik svédországi projekt cellulózból állít elő új szálat a poliészter helyettesítésére a textilipari alkalmazásokban.

Hidrogéntechnológia (3 projekt): Hollandiában az egyik projekt zöld hidrogént állít elő, forgalmaz és használ fel egy tengeri szélenergiával ellátott elektrolizátoron keresztül. A másik projekt évente 15 500 tonna megújuló hidrogént fog előállítani. A harmadik a nem újrafeldolgozható szilárd hulladékáramokat dolgozza fel és alakítja át elsősorban hidrogénné.

Finomítók (2 projekt): Norvégiában egy projekt a világ első kereskedelmi léptékű bioüzemanyag-termelő létesítményét építi meg és működteti, amely erdészeti hulladékot alakít át fejlett második generációs bioüzemanyaggá és bioszénné. Egy svédországi projekt mesterséges, fenntartható légijármű-üzemanyag előállítására szolgáló nagyméretű létesítményt fog építeni, amely egy kapcsolt energiatermelő létesítményben leválasztott szén-dioxidot használ majd fel.

Energiatárolásra vagy megújuló energia előállítására szolgáló alkatrészek gyártása (3 projekt): Egy lengyelországi projekt rövid távú villamosenergia-tárolásra szolgáló innovatív elektrokémiai akkumulátorrendszereket gyártó üzemet hoz létre. Egy másik, észak-franciaországi projekt innovatív heteroátmenet-technológián alapuló fotovoltaikus berendezéseket gyártó üzemet épít. A harmadik, franciaországi projekt Li-ion újrafeldolgozó üzemet épít a dunkerque-i akkumulátorklaszterben a fekete massza előállítása és finomítása céljából, hozzáférést biztosítva az akkumulátor-nyersanyag másodlagos forrásához.

Megújuló energia: Az Északi-tenger német részén egy projekt keretében tengeri szélerőműparkot fognak építeni és üzemeltetni, amely innovatív megoldásokat alkalmaz a turbinákra és a hidrogénre vonatkozóan.

Szén-dioxid-leválasztási és -tárolási infrastruktúra: Egy izlandi projekt keretében egy nagymértékben méretezhető szárazföldi szén-dioxid-tároló terminált építenek, amelynek teljes becsült tárolókapacitása 880 millió tonna szén-dioxid lesz.

Európai Bizottság

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 03., 23:03
Közzétették az ESG törvény újabb módosításának tervezetét, amely jelentős egyszerűsítéseket ígér a vállalkozások számára a fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségek teljesítésének területén. A változások – a módosító törvény elfogadása esetén – a kihirdetés után 30 nappal lépnének hatályba, míg a módosult bírságolási rendelkezések csak 2026-tól válnának alkalmazhatóvá. A javaslat által bevezetni kívánt legfőbb változtatásokról a DLA Piper Hungary készített összefoglalót.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS