Szociális jogok: új szabályokat javasol az Európai Parlament

2018. 11. 26., 12:37

Az Európai Parlament foglalkoztatási szakbizottsága új szabályokról szavazott, amelyek elősegítik a munkavállalók mobilitását és biztosítják az igazságos hozzáférést a társadalombiztosításhoz azoknak is, akik nem hagyományos munkát végeznek.

Miért van szükségünk társadalombiztosítási koordinációra?

Uniós állampolgárként minden gond nélkül átköltözhetünk egy másik tagállamba – akár ott akarunk letelepedni, akár csak időszakosan tartózkodunk ott, hogy tanuljunk, vagy dolgozzunk.

Nagyjából 14 millió uniós állampolgár (dolgozók, munkanélküliek, nyugdíjasok, tanulók) nem él a saját országában. A közös uniós szabályok biztosítják, hogy ők is megkapják a nekik járó szociális és egészségügyi juttatásokat. Ezek a szabályok, amelyek 1959. óta léteznek, nemrégiben újították meg őket, és érvényesek Izlandra, Liechtensteinre, Norvégiára és Svájcra is, felelősek azért, hogy minden uniós állampolgár biztosítva legyen, és ne legyenek átfedések, például úgy, hogy valaki duplán részesül a biztosításból.

Koordináció, nem harmonizáció

Az uniós törvények kiterjednek a betegszabadságra, a szülési szabadságra, a családi és munkanélküli támogatásokra is.

A társadalombiztosítási rendszerek ennek ellenére még mindig a tagállamok kizárólagos hatáskörébe tartoznak: ők döntik el, mely juttatásokat folyósítják, milyen keretek között és mennyivel kell hozzájárulniuk mindehhez az állampolgároknak. Az uniós szabályok csupán a nemzeti rendszerek közötti párbeszédet hangolják össze.

A társadalombiztosítási koordináció négy alapelve:

  1. Egy állampolgárt egy ország társadalombiztosítási rendszere biztosít, és csak egy országban fizet érte.
  2. Ha egy állampolgár nem a saját országában biztosított, akkor is ugyanolyan jogai és kötelezettségei vannak, mint az adott az országban élőknek.
  3. A korábbi biztosítási időszakok, egy másik országban töltött idő és munkaidő beleszámít, amikor megállapítják a hatóságok egy adott juttatás mértékét.
  4. Egy adott országból érkező pénzbeli ellátások akkor is járnak egy állampolgárnak, ha egy másik országban él.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Az alapszabály az, hogy a külföldön munkát vállalókat az az ország biztosítja, ahol dolgoznak. Az álláskeresők egy meghatározott időszakra – jelenleg ez 3 hónap – kaphatnak munkanélküli támogatást a saját országuktól, akkor is, ha egy másik uniós tagállamban keresnek munkát. Például egy Magyarországon regisztrált álláskereső akkor is Magyarországtól kapja a támogatást, ha időközben Németországban keres munkát.

Azok a nyugdíjasok, akik több különböző országban dolgoztak életük során, kombinálhatják a biztosított időszakokat, így összeállítva a nyugdíjukat több forrásból.

A turisták az Európai Egészségbiztosítási Kártyának köszönhetően az utazások alatt is biztosítva vannak bármelyik uniós országban.

Új szabályok a munkanélküliségi, családi és ápolási támogatásokra vonatkozóan:

  • Az EP képviselői támogatják a munkanélküliségi támogatás meghosszabbítását a külföldön élők számára. A jelenlegi 3 helyett 6 hónapnyi időszak lenne, amelyet néhány esetben meg lehet hosszabbítani.
  • A képviselők szerint a külföldön dolgozóknak lehetőséget kellene adni a választásra, hogy abból az országból kapják a munkanélküliségi támogatást, ahol legutoljára dolgoztak, vagy ahol tartózkodnak.
  • A képviselők átláthatóbbá tennék az ápolási díjak rendszerét.
Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS