Szociális jogok: új szabályokat javasol az Európai Parlament

2018. 11. 26., 12:37

Az Európai Parlament foglalkoztatási szakbizottsága új szabályokról szavazott, amelyek elősegítik a munkavállalók mobilitását és biztosítják az igazságos hozzáférést a társadalombiztosításhoz azoknak is, akik nem hagyományos munkát végeznek.

Miért van szükségünk társadalombiztosítási koordinációra?

Uniós állampolgárként minden gond nélkül átköltözhetünk egy másik tagállamba – akár ott akarunk letelepedni, akár csak időszakosan tartózkodunk ott, hogy tanuljunk, vagy dolgozzunk.

Nagyjából 14 millió uniós állampolgár (dolgozók, munkanélküliek, nyugdíjasok, tanulók) nem él a saját országában. A közös uniós szabályok biztosítják, hogy ők is megkapják a nekik járó szociális és egészségügyi juttatásokat. Ezek a szabályok, amelyek 1959. óta léteznek, nemrégiben újították meg őket, és érvényesek Izlandra, Liechtensteinre, Norvégiára és Svájcra is, felelősek azért, hogy minden uniós állampolgár biztosítva legyen, és ne legyenek átfedések, például úgy, hogy valaki duplán részesül a biztosításból.

Koordináció, nem harmonizáció

Az uniós törvények kiterjednek a betegszabadságra, a szülési szabadságra, a családi és munkanélküli támogatásokra is.

A társadalombiztosítási rendszerek ennek ellenére még mindig a tagállamok kizárólagos hatáskörébe tartoznak: ők döntik el, mely juttatásokat folyósítják, milyen keretek között és mennyivel kell hozzájárulniuk mindehhez az állampolgároknak. Az uniós szabályok csupán a nemzeti rendszerek közötti párbeszédet hangolják össze.

A társadalombiztosítási koordináció négy alapelve:

  1. Egy állampolgárt egy ország társadalombiztosítási rendszere biztosít, és csak egy országban fizet érte.
  2. Ha egy állampolgár nem a saját országában biztosított, akkor is ugyanolyan jogai és kötelezettségei vannak, mint az adott az országban élőknek.
  3. A korábbi biztosítási időszakok, egy másik országban töltött idő és munkaidő beleszámít, amikor megállapítják a hatóságok egy adott juttatás mértékét.
  4. Egy adott országból érkező pénzbeli ellátások akkor is járnak egy állampolgárnak, ha egy másik országban él.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Az alapszabály az, hogy a külföldön munkát vállalókat az az ország biztosítja, ahol dolgoznak. Az álláskeresők egy meghatározott időszakra – jelenleg ez 3 hónap – kaphatnak munkanélküli támogatást a saját országuktól, akkor is, ha egy másik uniós tagállamban keresnek munkát. Például egy Magyarországon regisztrált álláskereső akkor is Magyarországtól kapja a támogatást, ha időközben Németországban keres munkát.

Azok a nyugdíjasok, akik több különböző országban dolgoztak életük során, kombinálhatják a biztosított időszakokat, így összeállítva a nyugdíjukat több forrásból.

A turisták az Európai Egészségbiztosítási Kártyának köszönhetően az utazások alatt is biztosítva vannak bármelyik uniós országban.

Új szabályok a munkanélküliségi, családi és ápolási támogatásokra vonatkozóan:

  • Az EP képviselői támogatják a munkanélküliségi támogatás meghosszabbítását a külföldön élők számára. A jelenlegi 3 helyett 6 hónapnyi időszak lenne, amelyet néhány esetben meg lehet hosszabbítani.
  • A képviselők szerint a külföldön dolgozóknak lehetőséget kellene adni a választásra, hogy abból az országból kapják a munkanélküliségi támogatást, ahol legutoljára dolgoztak, vagy ahol tartózkodnak.
  • A képviselők átláthatóbbá tennék az ápolási díjak rendszerét.
Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-12-03 13:10:00
December 3-án, az „Adakozó Kedd” (Giving Tuesday) napján a Jalsovszky Ügyvédi Iroda és a Bridge Budapest különleges útmutatót tett közzé.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS