Szellemi tulajdon védelme: új uniós alap támogatja a kkv-kat

2022. 01. 12., 10:47

Az Európai Unió 47 millió eurós alapot hoz létre az uniós kkv-k szellemi tulajdonának a Covid19 utáni helyreállítás, valamint a zöld és digitális átállás során történő védelme céljából.

  • Az Európai Unió 47 millió eurós alapot hoz létre az uniós kkv-k szellemi tulajdonának a Covid19 utáni helyreállítás, valamint a zöld és digitális átállás során történő védelme céljából.

Az Európai Bizottság és az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) új uniós kkv-alapot indított el, amely utalványokat kínál az uniós székhelyű kkv-k számára, hogy ily módon segítse őket a szellemi tulajdonhoz fűződő jogaik védelmében. Ez a második olyan uniós kkv-alap, amelynek célja, hogy a következő három évben (2022–2024 között) támogassa a kkv-kat a Covid19 utáni helyreállításban, valamint a zöld és digitális átállásban.

Margrethe Vestager, versenypolitikáért felelős ügyvezető alelnök így nyilatkozott: „A kkv-k kis mérete sok esetben előnyt jelent, ha azonban növekedni akarnak vagy vezető szerepet kívánnak vállalni az új technológiák terén, akkor a nagyvállalatokhoz hasonlóan meg kell védeniük találmányaikat és alkotásaikat. Az új ötletek és a szakértelem képezik a fő hozzáadott értéket az EU-ban. Az újonnan létrehozott alappal támogatni kívánjuk a kkv-kat abban, hogy megbirkózzanak a mostani sajátos időszakkal, és az elkövetkező évtizedekben is erősek és innovatívak maradjanak.”

Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos hozzátette: „Közismert, hogy a Covid19-válság különösen súlyosan érintette a kkv-kat. Azonban továbbra is gazdaságunk és ökoszisztémáink gerincét jelentik. Az új kkv-alap támogatni fogja a kis- és középvállalkozásokat innovációik és kreativitásuk hasznosításában. Mindez elengedhetetlen a kkv-k feltőkésítéséhez és a zöld és digitális átállás ösztönzéséhez.”

A 47 millió eurós költségvetéssel rendelkező uniós kkv-alap a következő módokon fog támogatást biztosítani:

  • A tagállamok által az IP Scan szolgáltatásokért felszámított díjak 90 százalékának visszatérítése. E szolgáltatások átfogó értékelést adnak a kérelmező kkv szellemi tulajdonnal kapcsolatos igényeiről, figyelembe véve az immateriális eszközeiben rejlő innovációs potenciált.
  • A szellemi tulajdoni hivatalok (köztük a nemzeti szabadalmi hivatalok, az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala és a Benelux Szellemi Tulajdoni Hivatal) által a védjegyek és formatervezési minták lajstromozásáért felszámított díjak 75 százalékának visszatérítése.
  • A Szellemi Tulajdon Világszervezete által a nemzetközi védjegy- és formatervezésiminta-oltalom megszerzéséért felszámított díjak 50 százalékának visszatérítése.
  • A nemzeti szabadalmi hivatalok által 2022-ben a szabadalmak bejegyzéséért felszámított díjak 50 százalékának visszatérítése.
  • 2023-tól kezdődően az alapból további szolgáltatások is fedezhetők lesznek, például részleges megtérítésre kerülhetnek a technika korábbi állásával kapcsolatos kutatás és a szabadalmi bejelentés költségei; fedezhető lesz a szabadalmi ügyvivők által a szellemi tulajdon témakörében nyújtott magántanácsadás (szabadalombejegyzés, hasznosítási megállapodások, szellemi tulajdon értékelése, alternatív vitarendezési költségek stb.).

A szellemi tulajdonjog terén a kkv-knak innovációik védelme érdekében rugalmas eszköztárra és gyors finanszírozásra van szükségük. Ezért az új uniós kkv-alap most első alkalommal terjed ki a szabadalmakra is. A Bizottság pénzügyi hozzájárulása 2 millió eurót tesz ki és teljes egészében a szabadalmakkal kapcsolatos szolgáltatásokra irányul. A kkv-k például kérelmezhetik a találmányaik valamely tagállamban történő szabadalmaztatásáért fizetendő regisztrációs díj visszatérítését.

Az EUIPO pályázati felhívások útján fogja kezelni a kkv-alapot. Az első pályázati felhívást már közzétették az EUIPO honlapján.

A potenciális kedvezményezettekkel szembeni tisztességes és egyenlő bánásmód, valamint a fellépés hatékony irányításának biztosítása érdekében a vissza nem térítendő támogatás iránti kérelmek benyújtására a teljes 2022–2024-es időszakban lehetőség lesz. A pályázatok vizsgálatára és értékelésére beérkezési sorrendben kerül sor. A szellemi tulajdon területén tapasztalattal nem rendelkező kkv-kat arra bátorítjuk, hogy először az IP Scan szolgáltatásra pályázzanak, és csak ezt követően a többi szolgáltatásra.

Az uniós ipari napok keretében (2022. február 8–11.) a szervezők rendkívüli ülést szentelnek az új kkv-alapnak, amely ülésen a kkv-k kérdéseket tehetnek fel az alapot kezelő szakértőknek, és gyakorlati útmutatást kaphatnak arról, hogyan pályázhatnak a különböző szolgáltatásokra. A rendkívüli ülésre a tervek szerint 2022. február 11-én kerül sor. Az ülést az uniós ipari napokra való feliratkozás után interneten keresztül is követni lehet.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 25., 16:55
Hosszú ideje a vállalkozás világában élők is sokat tanulhattak a VOSZ Páholy első három rendezvényén, ahol a résztvevőknek lehetősége van a tanulás mellett egymás és a másik vállalkozás tevékenységének megismerésére. Nagyon készülünk az év további rendezvényeire is – mondta Micski Marianna, a VOSZ Heves vármegyei elnöke a vosz.hu-nak.
2023-06-01 19:41:00
Megalakult a GINOP Plusz Monitoring Bizottság, ami a soron következő fontos lépés a 2021–2027 közötti uniós költségvetési időszak gazdaságfejlesztési operatív programjának végrehajtásában – tájékoztatott a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 05. 29., 17:20
epizód: 2023 / 8   |   hossz: 22:26
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnökével áttekintettük az építőipar első negyedévi visszaesésének okait, és arra is megkértük, hogy vázolja az ágazat továbbiakban várható sorsát. Bár nem minden szakmabeli járt rosszul az utóbbi időben, „sok pozitívumot nehezen tudna mondani“. Az elnök tisztázta a nemzeti tüzépek körül halmozódó félreértéseket, és azt is elárulta, hogy milyen modern éptőipari megoldásokat kedvelnek az embereket, illetve melyek felfutását reméli.
Dr. Baracsi Katalin internetjogászt az általa cégek kollektívái számára tartott online jogi tréningek kapcsán a legfontosabb, az embereket leginkább aggasztó problémákról kérdeztük. A szakértő maga is meglepőnek tartja, hogy hányszor találkozik olyan emberrel, aki még mindig nincs tisztában az interneten elkövethető bűncselekmények súlyával. Sőt, azzal sem, hogy online egyáltalán lehet bűnt elkövetni. Ha mindez nem lenne elég, azt is viszonylag kevesen tudják, hogy mit tehet meg a céges IT-eszközökkel és a rajta felhalmozódott adatokkal a dolgozó, illetve maga a vállalat. Utóbbi egyébként nem árt, ha jó előre leszögezi, hogy mire lehet használni a céges számítógépet és mire nem.
Ebben az epizódban bebizonyítjuk, hogy szemléletváltással sokkal olajozottabb és jóval jövedelmezőbb szervezetté válhat bármely vállalkozás. A gyengeség szemléletet felváltó erősség szemlélet megváltást jelenthet a cégeknek, akik olyan erőforrástömegre bukkannak meglévő kollektívájukban, amire jó eséllyel nem is számítottak. Arról, hogy vezetőképzéssel, csapatépítéssel és mindezek tudományosan megalapozott stratégiáival hogyan lehet sikerre ítélni egy üzletet, az [eureka] Consulting and Games fehérgalléros ügyfélkörrel dolgozó üzleti tanácsadó cég társalapítójával, Bódi Gabriellával beszélgettünk.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS