Mire kötelezheti egy másik EU-tagállam az Írországban letelepedett Google-t, Metát vagy TikTokot?

2023. 11. 09., 18:08

A tagállamok nem róhatnak általános és elvont kötelezettségeket valamely kommunikációs platform másik tagállamban letelepedett szolgáltatójára – szögezte le ítéletében az Európai Unió bírósága.

Az ilyen nemzeti megközelítés ellentétes az uniós joggal, amely az érintett szolgáltatás származási tagállamában gyakorolt felügyelet elvén keresztül biztosítja az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások szabad mozgását 2021-ben – olvasható az Európai Unió Bíróságának közleményében.

Ausztria törvényt hozott, amely arra kötelezi a kommunikációs platformok belföldi és külföldi szolgáltatóit, hogy hozzanak létre az állítólagosan jogellenes tartalmak bejelentésére és ellenőrzésére szolgáló mechanizmusokat. E törvény a jogellenes tartalmakra vonatkozó bejelentésekkel kapcsolatos rendszeres és átlátható közzétételről is rendelkezik. Egy közigazgatási hatóság biztosítja a törvény rendelkezéseinek betartását, és 10 millió euróig terjedő összegű bírságot szabhat ki.

A Google Ireland, a Meta Platforms Ireland és a TikTok, három Írországban letelepedett platform azt állítja, hogy az osztrák törvény ellentétes az uniós joggal, nevezetesen az információs társadalommal összefüggő szolgáltatásokról szóló irányelvvel.

Az osztrák bíróság által előterjesztett kérdésre válaszul a Bíróság emlékeztet az irányelv céljára, amely arra irányul, hogy létrehozza az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások tagállamok közötti szabad mozgását biztosító jogi keretet. Ennek érdekében az irányelv a származási tagállamban gyakorolt felügyelet elvének alkalmazásával megszünteti az e szolgáltatásokra alkalmazandó különböző nemzeti jogi szabályozások eltéréseiből fakadó akadályokat. Kétségtelen, hogy szigorú feltételek mellett és különös esetekben a szóban forgó szolgáltatás származási tagállamától eltérő tagállamok ténylegesen intézkedéseket hozhatnak a közrend, a közegészség védelme, a közbiztonság vagy a fogyasztóvédelem biztosítása érdekében. E konkrét eltérésekről értesíteni kell az Európai Bizottságot és a székhely szerinti tagállamot.

A szóban forgó szolgáltatás származási tagállamától eltérő tagállamok azonban nem fogadhatnak el olyan általános és elvont intézkedéseket, amelyek különbségtétel nélkül alkalmazandók az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások valamely kategóriájának valamennyi szolgáltatójára. A „különbségtétel nélkül” azt jelenti, hogy nem különböztetik meg az e tagállamban és a más tagállamokban letelepedett szolgáltatókat. E tagállamok azon lehetősége ugyanis, hogy ilyen általános és elvont kötelezettségeket írjanak elő, megkérdőjelezné az érintett szolgáltatás származási tagállamában gyakorolt felügyelet elvét, amelyen az irányelv alapul.

Ha a rendeltetési hely szerinti tagállam (a jelen esetben Ausztria) jogosult lenne ilyen intézkedéseket hozni, ez sértené a származási tagállam (a jelen esetben Írország) szabályozási hatáskörét. Ezenkívül aláásná a tagállamok közötti kölcsönös bizalmat, és ellentétes lenne a kölcsönös elismerés elvével. Ráadásul az érintett platformok több, eltérő szabályozás hatálya alá tartoznának, ami sértené a szolgáltatásnyújtás szabadságát, és így a belső piac megfelelő működését is gátolná – hangsúlyozza a Bíróság közleménye.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS