A tagállamok nem róhatnak általános és elvont kötelezettségeket valamely kommunikációs platform másik tagállamban letelepedett szolgáltatójára – szögezte le ítéletében az Európai Unió bírósága.
Az ilyen nemzeti megközelítés ellentétes az uniós joggal, amely az érintett szolgáltatás származási tagállamában gyakorolt felügyelet elvén keresztül biztosítja az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások szabad mozgását 2021-ben – olvasható az Európai Unió Bíróságának közleményében.
Ausztria törvényt hozott, amely arra kötelezi a kommunikációs platformok belföldi és külföldi szolgáltatóit, hogy hozzanak létre az állítólagosan jogellenes tartalmak bejelentésére és ellenőrzésére szolgáló mechanizmusokat. E törvény a jogellenes tartalmakra vonatkozó bejelentésekkel kapcsolatos rendszeres és átlátható közzétételről is rendelkezik. Egy közigazgatási hatóság biztosítja a törvény rendelkezéseinek betartását, és 10 millió euróig terjedő összegű bírságot szabhat ki.
A Google Ireland, a Meta Platforms Ireland és a TikTok, három Írországban letelepedett platform azt állítja, hogy az osztrák törvény ellentétes az uniós joggal, nevezetesen az információs társadalommal összefüggő szolgáltatásokról szóló irányelvvel.
Az osztrák bíróság által előterjesztett kérdésre válaszul a Bíróság emlékeztet az irányelv céljára, amely arra irányul, hogy létrehozza az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások tagállamok közötti szabad mozgását biztosító jogi keretet. Ennek érdekében az irányelv a származási tagállamban gyakorolt felügyelet elvének alkalmazásával megszünteti az e szolgáltatásokra alkalmazandó különböző nemzeti jogi szabályozások eltéréseiből fakadó akadályokat. Kétségtelen, hogy szigorú feltételek mellett és különös esetekben a szóban forgó szolgáltatás származási tagállamától eltérő tagállamok ténylegesen intézkedéseket hozhatnak a közrend, a közegészség védelme, a közbiztonság vagy a fogyasztóvédelem biztosítása érdekében. E konkrét eltérésekről értesíteni kell az Európai Bizottságot és a székhely szerinti tagállamot.
A szóban forgó szolgáltatás származási tagállamától eltérő tagállamok azonban nem fogadhatnak el olyan általános és elvont intézkedéseket, amelyek különbségtétel nélkül alkalmazandók az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások valamely kategóriájának valamennyi szolgáltatójára. A „különbségtétel nélkül” azt jelenti, hogy nem különböztetik meg az e tagállamban és a más tagállamokban letelepedett szolgáltatókat. E tagállamok azon lehetősége ugyanis, hogy ilyen általános és elvont kötelezettségeket írjanak elő, megkérdőjelezné az érintett szolgáltatás származási tagállamában gyakorolt felügyelet elvét, amelyen az irányelv alapul.
Ha a rendeltetési hely szerinti tagállam (a jelen esetben Ausztria) jogosult lenne ilyen intézkedéseket hozni, ez sértené a származási tagállam (a jelen esetben Írország) szabályozási hatáskörét. Ezenkívül aláásná a tagállamok közötti kölcsönös bizalmat, és ellentétes lenne a kölcsönös elismerés elvével. Ráadásul az érintett platformok több, eltérő szabályozás hatálya alá tartoznának, ami sértené a szolgáltatásnyújtás szabadságát, és így a belső piac megfelelő működését is gátolná – hangsúlyozza a Bíróság közleménye.
A küllemében is a Balatont idéző sütemény helyi alapanyagokból készült, hangsúlyosan jelenik meg benne az otelló szőlő, szeder, málna.
Folytatódik a munkagödör kialakítása az 5. blokk területén – jelentette be Szijjártó Péter.