Megszületett a megállapodás: felére csökkenhet Európában a finom szálló por mennyisége 2030-ig

2024. 02. 21., 15:10

Az Európai Parlament és a Tanács ideiglenes politikai megállapodott a levegő minőségéről szóló felülvizsgált irányelvről.

Az új jogszabály 2030-ig olyan uniós levegőminőségi előírásokat határoz meg, amelyek szorosabban igazodnak a WHO globális levegőminőségi iránymutatásaihoz. Ez fontos lépés az egészségünk jobb védelme és a környezetünk 2050-ig történő szennyezőanyag-mentessége felé vezető úton – olvasható a Bizottság közleményében.

„Ez a megállapodás mérföldkövet jelent a szennyezőanyag-mentesség, a tisztább és egészségesebb Európa megvalósítása felé. A felülvizsgált törvény rögzíti azokat a normákat és azt a pályát, amelyre szükségünk van ahhoz, hogy egészségünket és környezetünket megvédjük a szennyezett levegőtől. Ez különösen a kiszolgáltatott csoportok, például a gyermekek és az idősek javát szolgálja” – mondta Virginijus Sinkevičius, a környezetért, az óceánokért és a halászatért felelős biztos.

A környezeti levegő minőségéről szóló felülvizsgált irányelv célkitűzése szerint a fő szennyező anyag – a finom szálló por (PM2,5) – éves határértéke több mint felével csökken.

A nemzeti és helyi hatóságok határozzák meg, hogy milyen konkrét intézkedéseket hoznának az előírásoknak való megfelelés érdekében. A felülvizsgálat biztosítani fogja, hogy a légszennyezés miatt egészségkárosodásban szenvedőknek joguk legyen kártérítésre az uniós levegőminőségi szabályok megsértése esetén, emellett egyértelműbbé teszi az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférést, a hatékony szankciókat és a levegőminőséggel kapcsolatos jobb nyilvános tájékoztatást.

Az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak hivatalosan el kell fogadnia a felülvizsgált irányelvet, mielőtt az hatályba lépne. A rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 18., 12:18
Szeptember 17-től két új, összesen 200 milliárd forint értékű felhívásra pályázhatnak a vállalkozások: a feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatása kapcsán 150 milliárd forint, míg az állattartó telepek kisebb léptékű beruházásaihoz 50 milliárd forint áll rendelkezésre.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.