Az Európai Parlament és a Tanács ideiglenes politikai megállapodott a levegő minőségéről szóló felülvizsgált irányelvről.
Az új jogszabály 2030-ig olyan uniós levegőminőségi előírásokat határoz meg, amelyek szorosabban igazodnak a WHO globális levegőminőségi iránymutatásaihoz. Ez fontos lépés az egészségünk jobb védelme és a környezetünk 2050-ig történő szennyezőanyag-mentessége felé vezető úton – olvasható a Bizottság közleményében.
„Ez a megállapodás mérföldkövet jelent a szennyezőanyag-mentesség, a tisztább és egészségesebb Európa megvalósítása felé. A felülvizsgált törvény rögzíti azokat a normákat és azt a pályát, amelyre szükségünk van ahhoz, hogy egészségünket és környezetünket megvédjük a szennyezett levegőtől. Ez különösen a kiszolgáltatott csoportok, például a gyermekek és az idősek javát szolgálja” – mondta Virginijus Sinkevičius, a környezetért, az óceánokért és a halászatért felelős biztos.
A környezeti levegő minőségéről szóló felülvizsgált irányelv célkitűzése szerint a fő szennyező anyag – a finom szálló por (PM2,5) – éves határértéke több mint felével csökken.
A nemzeti és helyi hatóságok határozzák meg, hogy milyen konkrét intézkedéseket hoznának az előírásoknak való megfelelés érdekében. A felülvizsgálat biztosítani fogja, hogy a légszennyezés miatt egészségkárosodásban szenvedőknek joguk legyen kártérítésre az uniós levegőminőségi szabályok megsértése esetén, emellett egyértelműbbé teszi az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférést, a hatékony szankciókat és a levegőminőséggel kapcsolatos jobb nyilvános tájékoztatást.
Az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak hivatalosan el kell fogadnia a felülvizsgált irányelvet, mielőtt az hatályba lépne. A rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.
A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.
2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.