Az Európai Parlament támogatja a termékek ökocímkéinek és tartósságának a javítására, illetve a környezetbarát jellegre utaló megtévesztő állítások tilalmára vonatkozó javaslatot.
A képviselők 544 szavazattal, 18 ellenszavazattal és 17 tartózkodás mellett elfogadták azt az irányelvjavaslatot, amely a zöld átállás kapcsán hivatott növelni a fogyasztói tudatosságot. A jogalkotói szándék szerint a szabályok egyfelől segítenek a fogyasztóknak megtalálni a valóban környezetbarát árucikkeket, másfelől arra ösztönzik a vállalkozásokat, hogy tartósabb és fenntarthatóbb termékeket kínáljanak – áll az Európai Parlament közleményében.
A termékek címkéi nemegyszer megalapozatlan állításokat tartalmaznak az adott árucikkek ökológiai hatásáról, ami félrevezeti a fogyasztókat. A parlamenti szavazás nyomán a képviselők azt az álláspontot fogják képviselni az intézményközi egyeztetéseken, hogy csak azok használhassák a zöld jellegre utaló „környezetbarát”, „természetes”, „biológiailag lebomló”, „klímasemleges” vagy más „öko-” hivatkozásokat a címkéken, akik ezeket az állításokat tételesen bizonyítani is tudják. Sokan ráadásul kizárólag kibocsátáskompenzáció alapján, azaz a kibocsátás forrásától eltérő helyen elért kibocsátáscsökkentésre hivatkozva tüntetik fel ezeket az állításokat. Az új szabályok szerint a továbbiakban erre nem lesz módjuk. Az is gyakran előfordul, hogy egy termék egészét „zöld színben” tüntetik fel, holott annak csak egy részére vagy egy aspektusára igazak az állítások. Más esetekben valótlanul jelzik a termék várható élettartamát vagy használatának lehetséges gyakoriságát. A képviselők véget vetnének ennek a megtévesztő üzleti gyakorlatnak is.
Nézetük szerint egyszerűsíteni kellene a terméktájékoztatókon, és csak hatóságok és hivatalos tanúsítási rendszerek ökocímkéit kellene engedélyezni.
A tartósság kívánalmát szem előtt tartva a Parlament be akarja tiltani a termékek hasznos élettartamának tervezett szándékos lerövidítését, illetve az áruk idő előtti elromlását előidéző dizájnt. A képviselők szerint az sem engedhető meg, hogy egy adott áru funkcionalitása korlátozott legyen abban az esetben, ha a fogyasztó más gyártó fogyóeszközeivel, pótalkatrészeivel vagy tartozékaival (például más töltőkkel vagy tintapatronokkal) használja.
A vásárlókat tájékoztatni kellene a javíthatóság esetleges korlátairól, ezzel segítve, hogy inkább a tartósabb és a könnyebben javítható termékeket válasszák. A képviselők emellett külön jótállási címke bevezetését szorgalmazzák, amelyen a törvényben előírt jótállási időszak mellett az is fel lenne tüntetve, hogy meg lehet-e ezt hosszabbítani, és ha igen, mennyi idővel. Nagyobb figyelmet kapnának így a minőségi termékek, és a vállalkozásoknak is jobban megérné a tartósságra fókuszálni.
„Az iparnak nem áll majd érdekében olyan fogyasztási cikkeket előállítani, amelyek a jótállási időszak lejártával egyből elromlanak. A vásárlókat megfelelően tájékoztatni kell a javítási lehetőségekről és költségekről. A termékcímkék információi alapján tudni fogják, hogy mely termékek tartósabbak, így azok a gyártók járnak majd jobban, amelyek hosszabb élettartamú termékeket állítanak elő. A környezetbarát jelleggel kapcsolatos valótlan és megtévesztő állítások kavalkádjának is vége lesz, ha mindent hiteles tanúsítvánnyal kell igazolni és bizonyítékokkal alátámasztani” – mondta a szavazást követően a jelentéstevő, Biljana Borzan (S&D, Horvátország).
Az EU Tanácsa május 3-án elfogadta, hogy milyen álláspontot képviseljen a megbeszéléseken. Ez azt jeleneti, hogy hamarosan megkezdődhetnek az új szabályokat rögzítő irányelv végleges szövegével kapcsolatos egyeztetések a Parlament és a tagországok között.
A sörrajongók kérései alapján összerakott receptből született meg.
Az Európai Bizottság jóváhagyta a projekt kivitelezési és finanszírozási szerződését.