„Hivatalosan is helyükre kerültek az európai egészségügyi unió alkotóelemei.”
Nemcsak a határokon át terjedő súlyos egészségügyi veszélyekre vonatkozó uniós szabályok lettek szigorúbbak, hanem az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) feladatköre is kiszélesedett, valamint létrejött az egészségügyi ellenintézkedésekre vonatkozó új szükséghelyzeti keret. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) kibővített megbízatásával és az Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóság (HERA) létrehozásával az EU mostantól rendelkezik az ahhoz szükséges eszközökkel, hogy felkészülten várja a népegészségügyi szükséghelyzeteket, és jobban tudjon reagálni azokra – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
„Két évvel azután, hogy előterjesztettük az erős európai egészségügyi unióra vonatkozó jövőképünket, az a mai napon valósággá vált. A Covid19 megmutatta, hogy mit érhetünk el, ha Unióként együttműködünk. Mostantól rendelkezünk a szükséges eszközökkel ahhoz, hogy új irányt határozzunk meg az uniós egészségügyi felkészültség és reagálás terén. A gyors és határozott uniós szintű fellépés a leghathatósabb eszközünk arra, hogy megvédjük az állampolgárokat az egészségügyi veszélyektől, és ehhez erős és tartós mechanizmusokra van szükségünk. Szeretnék köszönetet mondani a tagállamoknak és az Európai Parlamentnek a folyamat során tanúsított együttműködésükért és támogatásukért” – Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztos.
„Remek évzárás ez a polgáraink és az európai egészségügyi unió számára. Örömömre szolgál ismét azt látni, hogy a közös munka sikerre visz. Ez a fontos eredmény is bizonyítja, hogy az európai közegészségügy prioritást jelent számunkra a politikai döntéshozatal során, és ez továbbra is így marad” – Margarítisz Szhinász, az európai életmód előmozdításáért felelős alelnök.
Az új szabályok hatálybalépésével kiteljesednek az európai egészségügyi unió felkészültségi és reagálási képességei, és szilárd alapokon nyugvó jogi keret jön létre, amelynek köszönhetően a megelőzés, a felkészültség, a felügyelet, a kockázatértékelés, a korai figyelmeztetés és a gyorsreagálás alapvető fontosságú területein javulnak az uniós kapacitások.
A határokon át terjedő súlyos egészségügyi veszélyekről szóló rendelet ezentúl a következőket teszi lehetővé az EU számára:
A megerősített szerepkörrel bíró ECDC most már amellett, hogy az egészségügyi veszélyekre való felkészültséget illetően ajánlásokat adhat ki a tagállamoknak, az uniós referencialaboratóriumok új kiválósági hálózatának is otthont tud adni, és súlyos járványhelyzet esetén uniós egészségügyi munkacsoportot tud felállítani gyors egészségügyi beavatkozások végrehajtására.
Annak érdekében, hogy népegészségügyi szükséghelyzetekben hatékonyan és összehangoltan lehessen fellépni, a szükséghelyzeti keretről szóló rendelet értelmében a HERA-n belül létrehozható egy egészségügyi válságtanács. Koordinációs tevékenysége révén ez a válságtanács rövid időn belül gondoskodik majd uniós szinten arról, hogy egészségügyi ellenintézkedések álljanak rendelkezésre és legyenek hozzáférhetőek az érintettek számára. A rendelet lehetővé teszi továbbá az EU FAB létesítményhálózat, illetve a szükséghelyzeti kutatási és innovációs tervek aktiválását, valamint a sürgősségi finanszírozáshoz való hozzáférést.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.