A harmadik országok huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgárainak a szociális biztonsági, szociális ellátási vagy szociális védelmi intézkedésekhez való hozzáférését nem lehet attól a feltételtől függővé tenni, hogy legalább tíz évig valamely tagállamban tartózkodjanak – mondta ki ítéletében az Európai Unió Bírósága.
Két huzamosan Olaszországban tartózkodó harmadik országbeli állampolgárt bűncselekmény elkövetésével vádolnak. Ezek a személyek ugyanis „minimumjövedelem” (a minimális létfenntartás biztosítására irányuló szociális ellátás) iránti kérelmeikben „hamisan igazolták”, hogy megfelelnek az ezen ellátásra való jogosultság feltételeinek, beleértve a legalább tízéves olaszországi tartózkodásra vonatkozó feltételt, amelyből az utolsó két évnek megszakítás nélkülinek kell lennie. Ezen a címen összesen 3414,40 eurót, illetőleg 3186,66 eurót vettek fel jogosulatlanul. A nápolyi bíróság azt kérdezte az Európai Bíróságtól, hogy ez a tartózkodási feltétel megfelel-e a harmadik országok huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgárairól szóló irányelvnek.
A Bíróság mindenekelőtt megállapítja, hogy a szóban forgó tartózkodási feltétel közvetett hátrányos megkülönböztetésnek minősül a harmadik országok huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgáraival szemben. Ugyanis, noha ez a feltétel a belföldi állampolgárokra is vonatkozik, elsősorban a külföldi állampolgárokat érinti, ideértve többek között a harmadik országok állampolgárait is.
Ezt követően a Bíróság azt vizsgálja, hogy ez az eltérő bánásmód igazolható-e a belföldi állampolgárok, illetve a harmadik országok huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgárainak az érintett tagállamhoz fűződő kapcsolatai közötti különbséggel. A Bíróság megállapítja, hogy az irányelv a valamely tagállam területén való ötéves jogszerű és megszakítás nélküli tartózkodásra vonatkozó feltételt ír elő ahhoz, hogy valamely harmadik országbeli állampolgár megkaphassa a huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező jogállást. Az uniós jogalkotó álláspontja szerint ez az időtartam elegendő ahhoz, hogy a harmadik országbeli állampolgár az adott tagállam állampolgáraival egyenlő bánásmódra legyen jogosult, különösen a szociális biztonsági, a szociális ellátási és a szociális védelmi intézkedések tekintetében. Következésképpen a tagállam nem hosszabbíthatja meg egyoldalúan az irányelvben előírt tartózkodási időt annak érdekében, hogy a harmadik ország huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgára az ilyen intézkedéshez való hozzáférés tekintetében e tagállam állampolgáraival egyenlő bánásmódban részesülhessen.
A Bíróság megállapítja azt is, hogy az érintett tagállam büntetőjogi szankciókat sem alkalmazhat az uniós jogot sértő tartózkodási feltételre vonatkozó hamis nyilatkozat miatt.
A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.
2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.