Erőfeszítéseink középpontjában az áll majd, hogy Európát erősebbé és összetartóbbá tegyük – mondta George Ciamba, Románia európai ügyekkel megbízott minisztere az Általános Ügyek Tanácsában a román elnökség prioritásait ismertetve.
„Megtiszteltetés számomra, hogy a Tanács legelső román elnökségének keretében én láthatom el az Általános Ügyek Tanácsa ülésének elnöki teendőit. Megbízatásunk rendkívül dinamikus szemeszterre szól, amelynek kiemelkedő eseményei a brexit, a következő többéves pénzügyi keretről szóló tárgyalások, az Európa jövőjéről szóló gondolkodási folyamat utolsó szakasza, valamint az európai parlamenti választások. Ebben a fontos időszakban erőfeszítéseink középpontjában az áll majd, hogy Európát erősebbé és összetartóbbá tegyük. Eltökélt szándékunk, hogy sikerre vigyük az első elnökségünket” – mondta George Ciamba, Románia európai ügyekkel megbízott minisztere
A következő többéves pénzügyi keret
A miniszterek tájékoztatást kaptak arról, hogy a következő hónapok során mi lesz a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló tárgyalások menete.
Az uniós vezetők a 2018. december 13–14-i ülésükön üdvözölték az osztrák elnökség által végzett intenzív előkészítő munkát. Felszólították a román elnökséget, hogy dolgozzon ki iránymutatásokat a tárgyalások következő szakaszára vonatkozóan annak érdekében, hogy az Európai Tanács a 2019. őszi ülésén megállapodást tudjon elérni.
Az elnökség tájékoztatta a Tanácsot arról, hogy szakértői és politikai szinten egyaránt folytatni kívánja a tárgyalásokat annak érdekében, hogy érdemi előrelépés történjen mind a következő többéves pénzügyi keret struktúráját, mind annak tartalmát illetően. Emellett a különféle ágazati javaslatokkal kapcsolatban végzett intenzív munka is folytatódni fog.
„Európa költségvetésének tükröznie kell azt, hogy milyen Európát szeretnénk a jövőben. Biztosítanunk kell, hogy a tárgyalások kiegyensúlyozott, az európai polgárok mindennapos igényeihez és elvárásaihoz igazodó eredménnyel záruljanak. Mindent megteszünk annak előkészítése érdekében, hogy időben megállapodás születhessen a következő többéves pénzügyi keretről” – ígérte George Ciamba.
A félretájékoztatással szembeni uniós fellépés
A miniszterek – különösen a közelgő európai választásokra tekintettel – véleménycserét tartottak a félretájékoztatással szembeni fellépésről. A megbeszélésre azt követően került sor, hogy a közelmúltban több kezdeményezés indult a félretájékoztatással szembeni küzdelem érdekében, valamint hogy az Európai Tanács koordinált válaszintézkedések kidolgozását sürgette.
Az uniós vezetők a 2018. december 13–14-i ülésükön a félretájékoztatásról szóló, a Bizottság és a főképviselő által 2018. december 5-én előterjesztett közös cselekvési terv haladéktalan és koordinált végrehajtására szólítottak fel. A miniszterek megvitatták, hogy a cselekvési terv mely elemeivel kell prioritásként foglalkozni, hogy miként lehetne összhangot teremteni a belső és a külső dimenzió között, valamint hogy hogyan lehetne növelni a nyilvánosság tájékozottságát a témával kapcsolatban.
„Mostanra a félretájékoztatás jelenti az egyik legnagyobb kihívást demokráciánk számára. A hatékony fellépés érdekében az EU-nak, a tagállamoknak, az online platformoknak és a civil társadalomnak össze kell fogniuk. Bár a 2019-es európai parlamenti választások még sürgetőbbé teszik a cselekvést, arra is ügyelnünk kell, hogy hosszabb távú, az alapvető jogokat maradéktalanul tiszteletben tartó stratégiát dolgozzunk ki” – nyilatkozta George Ciamba.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.