Nyilvános konzultációs kérdőívvel kutatja az EU az emberek, a vállalkozások és a szakmai szereplők véleményét az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokra vonatkozó uniós szabályozás felülvizsgálatához. A kérdések a konzultációs weboldalon, az EU összes hivatalos nyelvén – így magyarul is – 14 hétig, 2023. január 11. szerdáig érhetőek el. A minél nagyobb számú kitöltéssel hatékonyabb képet kaphatunk a hazai érdekekről, véleményekről, fogyasztási szokásokról, mely a későbbiekben számottevő segítséget jelent a szakterületi érdekek képviselete során.
A kérdőív – annak alapján, hogy milyen minőségben töltjük azt ki – kétféle kérdéscsoportot tartalmaz. Az egyikben a fogyasztók véleményét várják, akik napi szinten előre csomagolt élelmiszert fogyasztanak, valamint használnak olyan konyhai eszközöket (például evőeszközöket, serpenyőket, élelmiszer-tároló edényeket stb.) melyek élelmiszerekkel érintkezésbe kerülhetnek. A fogyasztóként történő kitöltéshez – ami nagyjából 10 percet vesz igénybe – a kérdőív elején „A következő minőségemben töltöm ki” kérdésnél az „Uniós polgárként” opciót kell választani. Lényeges, hogy a felhasználói körnek szóló kérdések gyakorlati szempontúak, megválaszolásukhoz nincs szükség az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok vagy a vonatkozó jogszabályok ismeretére.
A kérdőív másik típusa vállalkozásoknak (például gyártók, importőrök, forgalmazók), fogyasztói szervezeteknek, tudományos intézményeknek, valamint a témakörre vonatkozó szabályok betartatásában és érvényesítésében részt vevő intézményeknek szól. Esetükben a kitöltéshez alapjaiban ismerni kell az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokkal kapcsolatos jelenlegi szabályozást.
A (magyar nyelvű) kérdőív 2023. január 11-ig erről a linkről indítva érhető el.
Fontos, hogy a felmérésben minél nagyobb arányban képviseljék magukat a magyar érintettek – hangsúlyozza a Nébih közleménye. A nagyszámú kitöltéssel ugyanis hatékonyabb képet kaphatunk a hazai érdekekről, véleményekről, fogyasztási szokásokról, mely a későbbiekben számottevő segítséget jelent a szakterületi érdekek képviselete során.
A kérdőívvel kapcsolatban további tájékoztatás vagy segítség az fcmhu@nebih.gov.hu e-mail címen kérhető.
Az eddigi vélemények és a Bizottsági munka ütemterve ezen a weboldalon nyomon követhető.
2024 januárjában Magyarország is ott lesz a Fagylalt Világkupán, ahol a világ minden tájáról érkező országokkal méretteti meg magát.
A szén-dioxid-mentesen előállított áram túlnyomó többségét tavaly is a Paksi Atomerőműben termelték meg. Az elmúlt 10 évben a hazai villamosenergia-fogyasztás átlagosan évi 1,28 százalékkal növekedett.