„Az EIC támogatások, tőkebefektetések és innovációs ökoszisztéma-szolgáltatások egyedülálló kombinációjával támogatja a magas kockázatú, mélytechnológiás induló vállalkozásokat.”
Az EIC-alap – az Európai Innovációs Tanács (EIC) sajáttőke-befektetési ága, amely a deep tech (mélytechnológiai) innovációk azonosítására, fejlesztésére és fellendítésére irányuló új európai innovációs menetrend kulcsfontosságú eleme – a Horizont Európa keretprogram első csomagjaként 35 befektetési döntést hozott.
A 35 döntés összesen mintegy 190 millió euró összegű sajáttőke-befektetést jelent. Ezek közül kettő esetében már beruházási megállapodás is köttetett:
– Apix Analytics: az első olyan miniatürizált univerzális gázelemző készüléket előállító vállalat, amely valamennyi megújuló gáz esetében alkalmazható;
– Lattice Medical: a páciensek saját szövetét felhasználó emlő-önrekonstrukciós eljáráson dolgozó vállalat.
Az EIC-alap mostanra teljes egészében működőképes, és készen áll arra, hogy mielőbbi támogatást biztosítson a magas kockázatú, mélytechnológiás innovatív induló vállalkozások számára, áttörést hozó innovációik piacra juttatása és fellendítése érdekében – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
A vissza nem térítendő támogatásokat és sajáttőke-befektetéseket kínáló EIC Akcelerátor program keretében 2021 júniusa óta 313 vállalatot választottak ki támogatásra. Az e vállalatoknak nyújtott teljes támogatás össze eléri a 680 millió eurót, és eddig 185 támogatási megállapodást írtak alá. A 313 vállalat több mint fele (184) esetében a Bizottság 0,5–15 millió euró összegű tőkefinanszírozási támogatást is javasol az EIC-alapon keresztül. A szóban forgó vállalatok közül elsőként a most kihirdetett 35 vállalat esetében született befektetési döntés az Európai Beruházási Bank (EBB) által végzett szigorú átvilágítási eljárást követően. Az EIC-alap teljes mértékben elkötelezett amellett, hogy behozza a sajáttőke-befektetések terén tapasztalható elmaradást.
„Az EIC kulcsfontosságú eszköz az új európai innovációs terv végrehajtásához, amelynek célja, hogy a legmélyebben gyökerező társadalmi kihívások kezelése érdekében az EU globális vezető szerepet töltsön be a mélytechnológiás innovációk terén. Az EIC támogatások, tőkebefektetések és innovációs ökoszisztéma-szolgáltatások egyedülálló kombinációjával támogatja a magas kockázatú, mélytechnológiás induló vállalkozásokat, ezáltal hozzájárulva az innovációk fellendítésére irányuló kiemelt kezdeményezéshez” – mondta Marija Gabriel, az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős biztos.
Október 19-én kilencedik alkalommal rendezik meg a Somlón egy különleges hazai szőlő- és borfajta nagyszabású bemutatóját.
Folytatódik a munkagödör kialakítása az 5. blokk területén – jelentette be Szijjártó Péter.