EIC-alap: 35 deep-tech projekt, 190 millió euró befektetés

2022. 11. 18., 14:17

„Az EIC támogatások, tőkebefektetések és innovációs ökoszisztéma-szolgáltatások egyedülálló kombinációjával támogatja a magas kockázatú, mélytechnológiás induló vállalkozásokat.”

Az EIC-alap – az Európai Innovációs Tanács (EIC) sajáttőke-befektetési ága, amely a deep tech (mélytechnológiai) innovációk azonosítására, fejlesztésére és fellendítésére irányuló új európai innovációs menetrend kulcsfontosságú eleme – a Horizont Európa keretprogram első csomagjaként 35 befektetési döntést hozott.

A 35 döntés összesen mintegy 190 millió euró összegű sajáttőke-befektetést jelent. Ezek közül kettő esetében már beruházási megállapodás is köttetett:
Apix Analytics: az első olyan miniatürizált univerzális gázelemző készüléket előállító vállalat, amely valamennyi megújuló gáz esetében alkalmazható;
Lattice Medical: a páciensek saját szövetét felhasználó emlő-önrekonstrukciós eljáráson dolgozó vállalat.

Az EIC-alap mostanra teljes egészében működőképes, és készen áll arra, hogy mielőbbi támogatást biztosítson a magas kockázatú, mélytechnológiás innovatív induló vállalkozások számára, áttörést hozó innovációik piacra juttatása és fellendítése érdekében – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

A vissza nem térítendő támogatásokat és sajáttőke-befektetéseket kínáló EIC Akcelerátor program keretében 2021 júniusa óta 313 vállalatot választottak ki támogatásra. Az e vállalatoknak nyújtott teljes támogatás össze eléri a 680 millió eurót, és eddig 185 támogatási megállapodást írtak alá. A 313 vállalat több mint fele (184) esetében a Bizottság 0,5–15 millió euró összegű tőkefinanszírozási támogatást is javasol az EIC-alapon keresztül. A szóban forgó vállalatok közül elsőként a most kihirdetett 35 vállalat esetében született befektetési döntés az Európai Beruházási Bank (EBB) által végzett szigorú átvilágítási eljárást követően. Az EIC-alap teljes mértékben elkötelezett amellett, hogy behozza a sajáttőke-befektetések terén tapasztalható elmaradást.  

„Az EIC kulcsfontosságú eszköz az új európai innovációs terv végrehajtásához, amelynek célja, hogy a legmélyebben gyökerező társadalmi kihívások kezelése érdekében az EU globális vezető szerepet töltsön be a mélytechnológiás innovációk terén. Az EIC támogatások, tőkebefektetések és innovációs ökoszisztéma-szolgáltatások egyedülálló kombinációjával támogatja a magas kockázatú, mélytechnológiás induló vállalkozásokat, ezáltal hozzájárulva az innovációk fellendítésére irányuló kiemelt kezdeményezéshez” – mondta Marija Gabriel, az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős biztos.

Európai Bizottság

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 04., 09:04
Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól – a munkanapok számát figyelembe véve – 4,1 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024. augusztusban. Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS