Arányos választ ad az EU a gazdasági nyomásgyakorlásra

2021. 12. 09., 16:06

„A nyomásgyakorlás elleni eszköz elsődleges célja az elrettentés. Ám akkor is több lehetőségünk lesz, ha cselekedni kényszerülünk.”

Az Európai Bizottság a harmadik országok által gyakorolt gazdasági nyomással szembeni fellépés új eszközére vonatkozó javaslatot terjesztett elő. A cél annak megakadályozása, hogy a harmadik országok korlátozzák a kereskedelmet és a beruházásokat, illetve erre irányuló intézkedéseket helyezzenek kilátásba azzal a céllal, hogy politikai változásokat idézzenek elő az EU-ban olyan területeken, mint például az éghajlatváltozás, az adórendszer vagy az élelmiszer-biztonság. A nyomásgyakorlás elleni eszköz célja, hogy konkrét nyomásgyakorlási intézkedések esetén első lépésként párbeszédes úton lehessen fellépni azok megszüntetése, illetve eszkalációjuk megakadályozása érdekében.

Az EU ellenintézkedésekhez csak végső eszközként folyamodna, olyan esetekben, amikor más módon nem lehet fellépni a gazdasági megfélemlítéssel szemben, amely számos formát ölthet. A gazdasági megfélemlítés formái közé tartozik például az, ha egyes országok explicit kényszerítő és piacvédelmi eszközöket alkalmaznak az EU-val szemben, ha szelektíven folytatnak határon történő vagy élelmiszer-biztonsági ellenőrzéseket valamely uniós országból érkező árukra vonatkozóan, vagy ha bojkottálnak meghatározott származású árukat.

Valdis Dombrovskis kereskedelempolitikáért felelős biztos, a Bizottság ügyvezető alelnöke így nyilatkozott: „A fokozódó geopolitikai feszültségek idején egyre többször alkalmazzák fegyverként a kereskedelmet. Az EU és az uniós tagállamok így gazdasági megfélemlítés célpontjává válnak. Megfelelő eszközökre van szükségünk az ezzel szembeni fellépéshez. Javaslatunk egyértelmű üzenete, hogy az EU határozottan ki fog állni érdekei védelmében. A nyomásgyakorlás elleni eszköz elsődleges célja az elrettentés. Ám akkor is több lehetőségünk lesz, ha cselekedni kényszerülünk. Az új eszközzel lehetőségünk nyílik reagálni az előttünk álló évtizedek geopolitikai kihívásaira, valamint Európa erejének és agilitásának megőrzésére.”

Az EU közvetlenül az érintett országgal veszi majd fel a kapcsolatot a gazdasági megfélemlítés megszüntetése érdekében. Ha a gazdasági megfélemlítés nem szűnik meg azonnal, az új eszköz segítségével az EU gyorsan és hatékonyan tud majd reagálni, és az egyes helyzetekre testre szabott és arányos válaszlépéseket lesz képes kialakítani – például vámokat vethet ki és korlátozhatja a kérdéses országból származó behozatalt, korlátozásokat vezethet be a szolgáltatásokra vagy beruházásokra vonatkozóan, vagy olyan intézkedéseket hozhat, amelyek korlátozzák az érintett országnak az EU belső piacához való hozzáférését.

Európai Bizottság

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.