Az Európai Tanács „következtetéseket fogadott el az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek felülvizsgált európai uniós jegyzékéről”.
A testület úgy határozott, hogy az alábbi országokat és területeket a jegyzéken tartja: Amerikai Szamoa, Amerikai Virgin-szigetek, Fidzsi, Guam, Palau, Panama, Szamoa, Trinidad és Tobago, valamint Vanuatu.
A Tanács sajnálattal állapította meg, hogy ezek az országok és területek adózási ügyekben továbbra sem működnek együtt, és felkérte őket, hogy az azonosított kérdések rendezése érdekében működjenek együtt a magatartási kódexszel foglalkozó csoporttal.
2017 óta él a „feketelista”
Az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek európai uniós jegyzékét 2017 decemberében hozták létre. A jegyzék az EU külső adóügyi stratégiájának a részét képezi, és az a célja, hogy hozzájáruljon a jó adóügyi kormányzás világszerte történő előmozdítására irányuló, folyamatban lévő erőfeszítésekhez.
Az országokat és területeket a Tanács által 2016-ban meghatározott kritériumok alapján értékelik. E kritériumok az adóügyi átláthatósághoz, a méltányos adóztatáshoz, valamint az adóalap-erózió és nyereségátcsoportosítás megakadályozását célzó nemzetközi normák végrehajtásához kapcsolódnak. A jegyzékkel kapcsolatos munka dinamikus folyamat. 2020-tól kezdődően a Tanács évente kétszer aktualizálja a jegyzéket. A jegyzék következő felülvizsgálatára a tervek szerint 2022 októberében kerül sor.
A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.
2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.