„Tiszta levegőt biztosít számunkra, szabályozza az éghajlatot, a biológiai sokféleség nagy részének otthont ad a Földön, és kulcsfontosságú a gazdaságunk számára.”
„A mi óceánunk” című palaui konferencián az EU a nemzetközi óceánpolitikai irányítás keretében megújította a vállalásait. Ezen a konferencián az EU a 2020–2022-es időszakra vonatkozóan, 44 kötelezettségvállalást tartalmazó listát terjesztett elő a közel 1 milliárd euró értékben, ami rekordszintet jelent.
Az „A mi óceánunk” című konferencia kulcsfontosságú pillanat a világ országai, a civil társadalom és az ipar számára, hogy konkrét és jelentős intézkedéseket tegyenek az óceánok védelme érdekében. A 2022-es rendezvény témája: „A mi óceánunk, a mi embereink, a mi jólétünk”, és arra ösztönzi a globális partnereket, hogy találjanak megoldásokat a tengeri erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodásra, az óceán éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességének növelésére és az elkövetkező generációk egészségének megőrzésére.
Virginijus Sinkevičius, a környezetért, az óceánokért és a halászatért felelős biztos a következőket mondta: „Az az összeg, amelyre az EU kötelezettséget vállal, jelentős, de nem annyira jelentős, mint az a szerep, amelyet az óceán a létünk szempontjából játszik. Tiszta levegőt biztosít számunkra, szabályozza az éghajlatot, a biológiai sokféleség nagy részének otthont ad a Földön, és kulcsfontosságú a gazdaságunk számára. Az óceán mindezen előnyökkel jár számunkra, és meg kell védenünk. A jövőnk függ ettől.”
A 2021–2023-as időszakban közel 500 millió eurót fordítanak a Horizont „Óceánjaink és vizeink minőségének helyreállítása 2030-ig” című küldetése céljára kutatásra, fejlesztésre és innovációra indulótőke (azaz vállalkozás indításának finanszírozása) formájában. „Az óceánnal foglalkozó küldetés” új, rendszerszintű megközelítése egységes egészként kezeli az óceánokat és a vizeket, és kulcsszerepet igyekszik betölteni a klímasemlegesség elérésében és a természet helyreállításában. Elő fogja segíteni a tagállamokhoz tartozó tengeri területek 30 százalékának védelmére, a tengeri ökoszisztémák helyreállítására, a tengeri műanyaghulladék, a tápanyagveszteség és a vegyi növényvédő szerek használatának csökkentése révén a szennyezés megelőzésére és felszámolására irányuló uniós célkitűzések elérését, valamint a fenntartható és körforgásos kék gazdaság további fejlődését.
Az EU két év alatt 55 millió euró összegű hozzájárulást biztosít, amely a tengeri környezet megfigyelésének és az éghajlatváltozás nyomon követésének az erősítését szolgálja, mégpedig az Unió műholdas megfigyelési programja (Kopernikusz) és különösen a WEkEO szolgáltatása révén. Ez lehetővé teszi a nemzetközi kutatói közösség számára, hogy egyetlen helyen, felhőalapú számítástechnikai eszközök révén hozzáférjen a Föld-rendszer múltját, jelenét és jövőjét leíró minden termékhez, a környezettudománnyal kapcsolatos online eszközökkel együtt.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.