Őrült iramban fogy a 16 százalékos állampapír

2023. 01. 31., 10:44

Alig egy hét alatt több mint 330 milliárd forintnyi fogyott el az inflációt követő hozamú Prémium Magyar Állampapírból (PMÁP). Már csaknem 4600 milliárd forint van ebben a befektetésben, amely egyértelműen az új szuperállampapírrá vált – írja a Bank360.hu.

Január 19-től kapható a kiemelkedő hozamú, akár 16 százalékos kamatot fizető Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) a forgalmazóknál. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) tájékoztatása szerint a kötvényből a múlt héten több mint 175 milliárd forintnyit értékesítettek, az azt megelőző héten is már 156,1 milliárd forint volt az eladott mennyiség. Az első napokban olyan nagy volt a kereslet az új állampapírra, hogy lefagyott a Magyar Államkincstár értékpapírszámláit kezelő internetes oldala, a Webkincstár.

Az új PMÁP-sorozatokat a tavalyi inflációs adat publikálása után nem sokkal hirdette meg az ÁKK. A 2030-ban lejáró kötvény az előző évi infláció plusz 1,5 százalékpont, a 2027-ben lejáró az átlagos áremelkedés üteme fölött 0,75 százalékos kamatot fizet. Ez azt jelenti, hogy a 2030/I kötvény kamata most 16 százalék, a 2027/K állampapír kamata pedig 15,25 százalékos a tavalyi 14,5 százalékos átlagos infláció miatt.

Jelenleg ezek a legmagasabb kamatot fizető lakossági állampapírok. Az ÁKK honlapja szerint a múlt hét elején PMÁP-ban már több mint 4400 milliárd forintnyi megtakarítás volt, ez mostanra már megközelítheti a 4600 milliárdot. Egyelőre nem is valószínű, hogy csökkeni fog egyhamar ez a mennyiség. Legközelebb február 15-én lesz egy kisebb lejárat PMÁP-ból, 48,5 milliárd forintnyi van most a 2023/K kötvényben, amely akkor fut ki.

A többi állampapír népszerűsége messze elmarad a PMÁP-étól. A három hónapos diszkontkincstárjegyek hozamát követő Bónusz Magyar Állampapírból (BMÁP) az elmúlt héten csak 16,1 milliárd forintnyit adtak el, az azt megelőzőn pedig 22,7 milliárdot, bár a kamata ennek a kötvénynek is kiemelkedő, 14,6 százalékos most.

Az Egyéves Magyar Állampapírból (1MÁP) az elmúlt két hétben 21,2 milliárd forintnyi fogyott el összesen, a Kincstári Takarékjegyből – ez a postákon kapható – 15,3 milliárd forintnyit adtak el a múlt héten is, és az azt megelőző héten is. A hajdan szuperállampapírként beharangozott Magyar Állampapír Pluszból (MÁP+) már jóformán semennyit sem tudnak eladni, a múlt héten is csupán 59 millió forint volt az értékesített mennyiség. A Bank360.hu értékelése szerint helyette mostanra egyértelműen a PMÁP vált szuperállampapírrá a vásárlási adatok alapján.

(Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 20., 16:40
Nem jellemezte magas cégfluktuáció a faipari szektort 2022-ben, alapvetően stagnált az itt működő cégek száma. Az egyéni vállalkozók köre tavaly közel 100 fővel tovább csökkent. A jövő rövidtávon várhatóan nem hoz jelentős kiugrást, 2023-ban csökkenő cégszámmal érdemes számolni – írja elemzésében az Opten.
2023. 03. 14., 13:43
Tíz év alatt sikerült egy marginális szereplőnek számító magyar kisvállalatból Magyarország elsőszámú fejvadász cégét felépíteni – mondta az Üzletemnek dr. Molontay Patrik, a HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft. ügyvezető igazgatója és Executive-üzletágvezetője.
2023-03-21 19:13:00
Ha Önnek van a feltételeknek megfelelő, eladó kutyája és részt kíván venni a NAV április hónapban tervezett kutyavásárán, akkor 2023. április 12-ig küldjön előzetes ajánlatot!
2023-03-21 15:13:00
A magyar rendszerváltást követő privatizációs tranzakciókba csöppenő hazai ügyvédeknek a 90-es évek közepén még újdonság volt, ma azonban már csak egyszerű technikai feladat egy cégfelvásárlást célzó tranzakció előtt az eladásra kínált társaság vagy üzletág (együtt: a céltársaság) „átvilágítása”. Ezt az amerikai jogi zsargonban a latinból kölcsönzött „due diligence”-nek nevezik, amely szószerint „kellő gondosságként” fordítható magyarra, de a fúziós ügyekre szakosodott magyar ügyvédek is inkább a latin megnevezést használják. A legfontosabb tudnivalókat dr. Papp Álmos, a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners versenyjogi csoportjának vezetője foglalja össze.
2023-03-21 14:13:30
A hazai nagyvállalatok idén nem várnak árbevétel- és profitnövekedést. A cégek több mint egy éve csökkenő profittal számolnak, ami most negatív rekordot ért el, emellett az árbevétel várt változása is negatív előjelű – derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index legutóbbi eredményeiből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miért és hogyan érdemes különbséget tenni vállalkozás és női vállalkozás között? Hogyan segítheti ez a szekció a VOSZ-on belül a hazai társas vállalkozások női vezetőit és dolgozóit? Mi az, amit egy női vállalkozás csípőből tud, de a cégeknek – még a nagyobbaknak is – még mindig tanulni kell? A szövetség legújabb szervezetét, a Női Vállalkozói Szekciót az elnök, Lakatosné Lukács Zsuzsanna mutatja be.
Mire számíthatnak a hazai vendéglátók és a szálláshely-szolgáltatók 2023-ban? Melyek az ágazat legfőbb problémái és kiugrási lehetőségei, mely régiók reménykedhetnek leginkább jó eredményekben? Hogyan támogatja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége az ágazat szereplőit? A kérdésekre Duska Sándor, az Idegenforgalmi, Szálláshely-szolgáltatók és Vendéglátó-ipari szekció elnöke válaszol.
2022. 11. 29., 23:30
epizód: 2022 / 12   |   hossz: 24:09
Étvágygerjesztő sikertörténetet tálalunk fel a vendéglátóiparból. Az encsi Anyukám mondta titkát elsősorban nem az olaszos hangulatban, hanem a hazai alapanyagokban, a család- és vendégszeretetben kereshetjük. Dudás Szabolcs, az étterem egyik vezetője arról is beszél, hogy miként lett a főzés szeretetéből, átgondolt stratégiával, üzleti vállalkozás. A sztori 1995-ben egy olaszországi pizzakóstolós utazással kezdődött, és ma már a kiváló helyeknek járó Bib Gourmand-díjnál tart.

  Rovathírek: GUSTO

Nekem nagyon tetszik, annyira, hogy kiálltam mellette főszerkesztőnkkel szemben is, aki szerint csak szokványos ipari képlettel van dolgunk.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS