Bamosz: 9569 milliárd forintra nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon

2023. 02. 15., 18:42

A befektetési alapokban kezelt vagyon 3,0 százalékkal, 279 milliárd forinttal 9569 milliárd forintra nőtt januárban az egy hónappal korábbihoz képest. A tőkeáramlásokból a növekmény 162 milliárd forintot tett ki – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége szerdán.

A pénzpiaci alapokhoz 4 milliárd forintnyi tőke áramlott januárban, ami 2,0 százalékos havi vagyonnövekedésnek felel meg, ezzel a nettó eszközérték 337 milliárd forintot is meghaladta.

A kötvényalapokba továbbra is özönlik a friss tőke, a rövid futamidejű kötvényalapokba 161 milliárd tőke áramlott be, a hosszú lejáraton nem volt tőkebeáramlás - közölték. A hozamok is segítették a vagyonnövekedést, így a legnagyobb kategóriának számító kötvényalapok vagyona 7,4 százalékkal 2811,6 milliárd forintra nőtt január végére.

A vegyes alapoktól 7 milliárdnyi tőke távozott, ezen belül 10,5 milliárd az óvatos vegyes alapoktól, miközben a kiegyensúlyozott vegyes alapokba 9,5 milliárd forint érkezett. A hozamok azonban kedvezően alakultak, így a kategória vagyona 1,6 százalékkal nőtt és megközelítette az 1693 milliárd forintot.

A részvényalapoknál az előző havi tőkebeáramlás után tőkekiáramlást mértek januárban, mintegy 3,0 milliárd forint értékben. Az árfolyammozgások kedvező hatására összességében a részvényalapok vagyona 3,1 százalékkal nőtt és a kezelt vagyon 740 milliárd forintot ért el.

A tőkevédett alapok nettó eszközértéke csaknem egymilliárd forintos tőkebeáramlás mellett havi szinten 4,2 százalékkal, 45,8 milliárd forintra nőtt.

A származtatott alapokból 3,5 milliárd forint tőke távozott, amely két megszűnt alap számlájára írható. A nettó eszközérték 6,4 százalékkal 30,1 milliárd forintra csökkent.

Az abszolút hozamú alapokba a múlt hónapban 11 milliárd forintnyi friss tőke érkezett. A kedvező hozamoknak köszönhetően a kezelt vagyon 3,6 százalékkal, 999,3 milliárd forintra emelkedett.

Az ingatlanalapokból januárban 11,7 milliárd forintnyi tőke távozott, a hozamok azonban tompították ennek hatását, így a vagyon mindössze 0,3 százalékkal csökkent,1,743 milliárd forintra.

Az árupiaci alapokból 2 milliárd forint tőke távozott, a hozamok azonban kedvezően alakultak, így a vagyon 1 százalékkal, 75,9 milliárd forintra csökkent.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapoknál az elmúlt hónapban tőkebeáramlás volt, 12,6 milliárd forint értékben. A hozamok negatív hatása miatt a kezelt vagyon értéke 400 millió forintos emelkedést követően 1092,8 milliárdra nőtt.

A Bamosznak 25 tagja van, amelyek 12,9 ezermilliárd forint vagyont kezelnek, ezen belül mintegy 9,5 ezermilliárd forintot befektetési alapokban. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-04-17 21:10:06
A globális kihívásokra, az ezeket övező változásokra és szabályozásokra reagálva az év elején alakult meg a VOSZ BPVRSZ Fenntarthatósági Vállalkozói Közösség, amely a hamarosan kötelező jelleggel életbe lépő ESG előírások és környezetvédelmi szabályozások kezelésében is segítséget nyújthat, és adhat kézzelfogható megoldást a piaci szereplőknek.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Újabb különleges hazai vállalkozás, az Ország Söre szavazást alapító Beerselection mutatkozik be a csatornán. A budapesti sörszaküzletbe hetente több tucatnyi újdonság érkezik, köztük akár olyan különlegességekkel, amelyekből egyszerre csak pár darab érhető el az egész országban. A sörkultúra hazai terjesztése fontos küldetés a tulajdonosoknak, hiszen akár 800-féle sörstílus létezik, miközben a legtöbb ember egyedül a lágert ismeri fel. A magyar sörrajongók által idén összeállított recept sorsáról, a kissé elhasznált „kézműves” kifejezés mögötti igazságról, illetve arról, hogy miért érdemes szaküzletben venni a sört a nagy áruházak helyett, Bárkai Péter mesél a BeerSelectiontől. Az ügyvezető persze igazságot tesz az örök, csapolt, palackozott, vagy dobozos kérdésben is...
Az egészségpénztári befizetések ugyan nem a legelsők a fontossági sorrendben, amire félre akarunk tenni, de előkelő helyre kúsztak fel az utóbbi években Magyarországon. Annak ellenére, hogy milyen kedvező – és a közhiedelemmel ellentétben elérhető – megoldásokat nyújtanak a magáncélú megtakarítások, a magyar társadalom iszonyatos összeget fizet ki zsebből a magánegészségügyben. Dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke az ÖPOSZ legutóbbi közvélemény-kutatási eredményei nyomán vázolja honfitársaink hozzáállását a kérdéshez és egyértelmű választ ad rá, hogy hogyan járhatnánk jobban, ha tudatosabban tennénk félre. Fontos: akár havi párezer forintnak is van értelme, sőt!
A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS