BAMOSZ: 382 milliárddal nőtt a befektetési alapok vagyona augusztusban

2023. 09. 18., 21:18

Augusztusban 3,2 százalékkal, 382 milliárd forinttal 12 296 milliárd forintra nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége.

A befektetési alapokban az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője plusz 340 milliárd forintot mutatott. A legtöbb kategória esetében tőkebeáramlást mértek, kiemelkedően a kötvényalapoknál.

A kötvényalapokhoz 224,6 milliárd forintnyi friss tőke érkezett, és a hozamok is hozzájárultak a vagyonnövekedéshez. A legnagyobb vagyonú kategória nettó eszközértéke a hónap végére 6,5 százalékkal nőtt, átlépte a négyezer milliárdos határt, 4231 milliárd forint lett.

Az ingatlanalapokba 35,5 milliárdnyi tőke érkezett augusztusban, ami nagyrészt egy új sorozat elindulásának köszönhető. A hozamokra az ingatlanalapoknál most is lehetett számítani: a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a vagyon 2,5 százalékkal 1951 milliárd forintra hízott a második legnagyobb kategóriánál. A közleményben megjegyezték, hogy 2-3 hónap múlva a kategória vagyona elérheti a kétezer milliárdot.

A pénzpiaci alapokhoz 14 milliárd forintnyi tőke érkezett, és a hozamoknak is köszönhetően 3,7 százalékkal 7251 milliárd forintra nőtt a kategória vagyona.

A részvényalapoknál 7,3 milliárd forint tőkebeáramlás volt az elmúlt hónapban. Az árfolyamok nem alakultak kedvezően, így összességében a részvényalapok vagyona 1,7 százalékkal 786 milliárd forintra csökkent.

A vegyes alapokból 34,7 milliárdnyi tőke távozott, azonban ez csak technikai kiáramlás, ami kategória változásokkal indokolható. A kategória vagyona 1,8 százalékkal 1687 milliárd forintra csökkent a hónap során.

Az árupiaci alapokba mindössze 0,28 milliárdnyi tőke érkezett, a hozamok azonban kedvezően alakultak, így a vagyon 2 százalékkal 80,3 milliárd forintra nőtt.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban tőkekiáramlás volt tapasztalható közel 8,7 milliárd forint értékben, a kategória vagyona 0,1 százalékkal 1268 milliárd forintra csökkent a hónap végére.

A BAMOSZ a hazai alap- és vagyonkezelő szakmát képviselő szövetség, 25 tagja összesen 15 700 milliárd forint vagyont kezel, ezen belül mintegy 12 300 milliárd forintot befektetési alapokban. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 12. 05., 23:30
epizód: 2023 / 19   |   hossz: 20:00
Ebben az epizódban azt a nagy horderejű és rendkívül összetett munkát mutatjuk be, amit Magyarország legmagasabb irodaháza, a MOL Campus építése során végeztek a kivitelezők. A csúcsidőszakban 1800 dolgozó munkáját összefogó Wolf András meg is kapta érte az Év Projektmenedzsere díjat, amit a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla tagjaiból álló zsűri ítélt meg számára. A Market Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese szerint amellett, hogy nagy elismerés kollégáktól kapni egy ekkora díjat, meg is erősítette abban a tudatban, hogy érdemes példamutatóan, kitartóan dolgozni a sikerért. A szakember persze a MOL Campus innovatív kivitelezését és fenntartható megoldásait is örömmel bemutatta a BizniszPlusznak adott interjúban.
Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS