Az előző hónaphoz képest nem változott az átlagos fogyasztói árszint 2025 októberében, éves szinten pedig 4,3 százalékos átlagos áremelkedést regisztrált a statisztikai hivatal – csakúgy, mint az előző három hónap mindegyikében.
Az élelmiszerek ára átlagosan 3,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, 2024. októberi szintet (a vendéglátási szolgáltatások nélkül számítva 1,7 százalékkal), ezen belül a tojásé 20,2, a csokoládé, kakaóé 16,1, a kávéé 14,8, az édesipari lisztesárué 12,8, a büféáruké 10,3, a gyümölcs-, zöldségléé 9,0, az iskolai étkezésé 7,7, az alkoholmentes üdítőitaloké 7,2, a péksüteményeké 6,5, az étolajé 5,3, a baromfihúsé 3,1 százalékkal. A termékcsoporton belül a margarin ára 27,8, a liszté 14,8, a tejtermékeké 10,2, a tejé 8,9, a cukoré 8,8, a párizsi, kolbászé 6,6, a sertéshúsé 5,8 százalékkal mérséklődött.
A háztartási energiáért 10,7 százalékkal többet kellett fizetni átlagosan, ezen belül a vezetékes gáz 23,7, az elektromos energia 2,1 százalékkal drágult.
A szeszes italok, dohányáruk ára 7,5 százalékkal emelkedett, ezen belül a dohányáruké 8,7 százalékkal.
A szolgáltatások 6,7 százalékkal drágultak, ezen belül az üdülési szolgáltatások 13,2, a járműjavítás és -karbantartás 10,1, az egészségügyi szolgáltatások 9,7, a testápolási szolgáltatások 9,4, a lakásjavítás és -karbantartás, valamint a lakbér 9,0-9,0, a sport, múzeumi belépők 8,4 százalékkal.
A tartós fogyasztási cikkek ára 2,4 százalékkal emelkedett, ezen belül az ékszerek 22,2, a szobabútorok 4,4, a fűtő- és főzőberendezések 2,9, az új személygépkocsik 2,0 százalékkal többe kerültek.
A járműüzemanyagok ára 2,2 százalékkal mérséklődött, a gyógyszer, gyógyáruk 5,9 százalékkal drágultak. (KSH)
„Számos adminisztratív árkorlátozó intézkedés, valamint a forint erősödése hozzájárult ahhoz, hogy az infláció az év eleji magas szintekhez képest mérséklődjön. Ezzel együtt a három éve stagnáló gazdaság mellett a 4 százalék feletti infláció meglehetősen magas, különösen úgy, hogy a fogyasztói kosár szignifikáns része áll valamilyen hatósági szabályozás alatt – írja kommentárjában Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője. – A novemberi adattól kezdődően lényegesen kedvezőbb bázisokat örököl az index, melynek következtében január–februárban akár 3 százalék alatti értékeket is láthatunk.”
Kapacitásbővítés, kutatás-fejlesztés, valamint munkavállalói képzés is szerepel abban a közel 200 millió euró értékű beruházássorozatban, amelyet gyöngyösi és csömöri telephelyein indít a fogyasztási cikkeket gyártó amerikai vállalat.
Döntő pillanathoz érkezett a paksi atomerőmű bővítése, a következő időszakban fel fog pörögni a munkálatok látványos része – jelentette ki Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.